skip to main content
Jak být lepší

Cítíte se jako v kleštích? 5 tipů, jak přežít před koncem roku nápor práce

2 minuty čtení

Také trpíte tím, že poslední týdny roku jsou natlakované presem a stresem? Snaha firem dokončit všechny naplánované projekty je každoroční klasikou, místo proklínání nadřízených z ní ale zkuste pro sebe vytěžit co nejvíc. Tohle je pár tipů, které se vám budou hodit, až to začne v kanceláři zase pořádně vřít.


 Dostaňte se „nad tlak“

Jako první si uvědomte, že tlak vždycky byl a bude, není možné se mu vyhnout, ale je možné ho využít ve svůj prospěch. Konkrétně k tomu, abychom o sobě něco poznali, něco se naučili a také ve firmě vyrostli. Právě v době, kdy je velký tlak a stres, si nadřízení všímají svých podřízených nejvíc. A opět se ukazuje, že 20 procent lidí dělá 80 procent práce.

Staňte se tak těmi, kteří mohou díky tlaku ve firmě povyrůst a prokázat, že jsou lepší než ostatní. Doporučuju o tomto svém závazku samozřejmě nikomu neříkat. Berte to jako vnitřní motivaci, která vám pomůže dostat se v době největšího tlaku „nad“ tento tlak a udělat si z něj zábavu.

Prověřte si čtyři oblasti života

Také si uvědomte, že veškeré nepříjemné myšlenky jsou vytvářeny naším mozkem a mozek lze ovládat, přeprogramovávat a zadávat do něj jakoukoli motivaci. Využijte tlak k tomu, abyste sami sebe prověřili ve čtyřech oblastech – své práce, vztahů, svého zdraví a peněz.

Pokud se v těchto čtyřech oblastech – měřeno na stupnici 0 až 10, kde 10 je nejlepší – cítíte dobře, bude se vám dobře žít. Pokud ale máte některý z kvandrantů rozházený (třeba se ve vztahu k partnerce cítíte na 4), bude se i oblast práce devalvovat nepříjemnými pocity v oblasti vztahů. Takže i období, kdy jsme pod tlakem, můžeme využít k prověření sebe a k úklidu v těchto oblastech.

Zjistěte, zda jste na správném místě

Tlak můžete využít i k ověření si, zda jste opravdu na správném místě. Pokud nám v práci nehrozí žádný tlak, nějak se nepřemáháme, schováváme se a bereme plat, tak ani nevíme, že jsme na špatném místě. Teprve v momentu, kdy se po nás chce něco více, se začínáme bouřit, což může být samozřejmě i tím, že naše současné místo není to pravé, ať jde o práci či pracovní zařazení. Pokud to zjistíte, udělejte si v ideálním případě talentový test, ujasněte si, na co se hodíte, a začnete si hledat jinou práci.

Dobré je ověřit si v době tlaku i svého nadřízeného. Zda je to vůbec člověk, kterého chci následovat, a ne trouba, který jen rozdává příkazy a není skutečným vzorem. A také si ujasněte, zda jste ve správné firmě. Každá firma má svou kulturu, způsob vedení, odměňování, motivace i různé kolegy – ptejte se sami sebe, zda je tohle vše opravdu to, co ve svém životě chcete.

Reklama

Žijeme jen jednou – víte to?

Stresující období tlaku využijte i k uvědomění si jednoduché pravdy – žijeme jen jednou. A pokud už nějaké firmě a nějakému šéfovi dáme sami sebe a svůj čas, tak to opravdu musí být přesně to místo, které pro svůj život chceme.

Není dobré se prodávat levně, kdekomu, být v práci znudění a otrávení a domů chodit znechucení a vysátí. Využijte proto současný tlak hlavně k tomu, abyste si pořešili kvandrant práce, kde trávíme víc než třetinu našeho života.


Na závěr přidávám jedno malé cvičení, jak pracovat sami se sebou, když se „to“ na nás opravdu hrne. Nezapomeňte na první krok – bez něj další kroky postrádají smysl.

1) Uvědomte si, proč strpíte tlak a že to je vaše dobrovolné rozhodnutí pro získání většího cíle.

2) Jděte někam, kde jste sami.

3) Zaujměte postoj těla jako vítěz (stůjte vzpřímeně, dívejte se před sebe, třeba se i bijte do hrudi a zvedejte ruce).

4) Vydržte tak 2 minuty.

5) Jděte se projít a nechte sebou prodchnout pocit vítěze.

A hlavně si uvědomte, že nejsme otroci, ani manažeři událostí. Jsme tvůrci svých situací a životů.

Reklama
Reklama
Reklama