Dáváte si vysoké cíle a máte dostatečně silnou vůli, abyste jich dosáhli. Umíte si říct, co přesně chcete, a jdete si za tím. Jste na vrcholu své kariéry a finančně jste na tom víc než dobře. Ale i tak se cítíte nespokojení a prázdní. A nerozumíte tomu proč.

Pokud vám tohle všechno zní povědomě, možná vás uklidní, že v tom zdaleka nejste sami. Zde je několik strategií, které vám pomohou najít cestu k vytoužené spokojenosti. 

Osvěžte si svoje proč

Začněte tím, že sami sobě upřímně odpovíte na otázku, proč jste si vybrali práci, kterou děláte. Pokud za sebou máte úspěšnou kariéru, ale necítíte se naplnění, nejspíš si odpovíte nějak takto:

  • Připadalo mi to jako nejpraktičtější volba.
  • Dělali to už moji rodiče. / Rodiče chtěli, abych to dělal.
  • Věděl jsem, že si v tomhle oboru mohu dobře vydělat.

Pokud to tak skutečně je, znamená to, že největší roli ve vašem kariérním rozhodování hrály strach a nejistota, a nikoli touha najít smysluplné povolání. Našim životům přitom dává účel právě to, že se připoutáme k něčemu, co je pro nás důležité. Jakmile to objevíte, najdete i radost a naplnění. 

Zformulujte si, co je vaše mise

Firmy mají vize a něco podobného byste měli mít i vy. Zformulováním toho, o co vám v životě jde, nestvoříte jen líbivé heslo, ale taky mocný nástroj, který vás dokáže posouvat dál. Zohlednit byste měli tyto body:

  • vaše hodnoty,
  • vaši osobnost,
  • vaše zájmy a vášně,
  • vaše silné stránky a mimořádné schopnosti.

Jakmile si ujasníte, kdo jste a co je pro vás důležité, začněte sepisovat svůj osobní „mission statement“. Může to být odstavec nebo dvě věty, délka není důležitá. Až budete hotoví, umístěte papír se svým heslem někam, kde na něj dobře uvidíte, a budete si ho tak moci pravidelně připomínat. Abyste nezapomněli, proč to všechno děláte. 

Zde jsou příklady předsevzetí několika významných vizionářů:

„Na své cestě životem se chci bavit a učit se ze svých chyb.“ Richard Branson

„Nepřežívat, ale vzkvétat a dělat to s vášní, soucitem, humorem a stylem.“ Maya Angelou

„Pokud je něco dostatečně důležité, měl by ses o to pokusit, i když je pravděpodobné, že to nevyjde.“ Elon Musk

„Chci být učitelkou. A být známá tím, že dokážu své studenty inspirovat k tomu, aby se stali něčím víc, než si myslí, že dokážou.“ Oprah Winfrey

Projděte si své hodnoty 

Když identifikujete věci, které jsou pro vás důležité, máte větší šanci osvojit si zvyky, které vás k nim dovedou. Proto si dopřejte dostatek času a pořádně si promyslete, jaké jsou vaše základní životní hodnoty a jestli se slučují s vaší aktuální profesí.

Vydání Forbesu Outsider

Vyzkoušet můžete tohle jednoduché cvičení: zapište si 10 věcí, které jsou pro vás nejdůležitější (patří sem například rodina, dobrodružství, samostatnost, kreativita…), a pak si z nich vyberte svou top pětku. Tu seřaďte od nejdůležitější po tu nejméně důležitou a ke každé hodnotě napište, proč je pro vás zrovna tahle důležitá. Pokud jste úspěšní, ale nenaplnění, tato aktivita by vám měla pomoci odhalit, co pro vás má skutečně cenu.

Zkontrolujte si svou definici úspěchu

Pravděpodobně jste dříve úspěch měřili významem své pracovní pozice, počtem nul na vašem bankovním účtu nebo tím, kolik vysokoškolských titulů jste získali. Teď udělejte krok zpátky a znovu se nad tím vším zamyslete. Pokud máte dobrou práci, kterou jste chtěli, výsledky i plat, ale neuspokojuje vás to, pravděpodobně se vaše definice úspěchu změnila.

Jak říká známý motivátor Jim Rohn: „Úspěch není o tom, že vás ostatní budou následovat, ale že vás bude přitahovat osoba, kterou jste se stali.“

Začněte dělat to, z čeho máte strach

Máte pocit, že se svým pracovním životem pohybujete stále víc jako bezmyšlenkovitá mátoha? Jestli jste se mentálně odpojili od toho, co děláte, tak to pravděpodobně znamená, že to už pro vás není žádná výzva. A to je špatně z jednoduchého důvodu – to zajímavé se totiž děje mimo vaši komfortní zónu. Pokud se nebudete snažit proniknout i do míst, která vás děsí, přestanete se jako člověk vyvíjet.

Zapomeňte proto na své ego a strach z trapasů a zkuste každý den udělat něco, co jste si dřív netroufli. Naučíte se tím úplně nejvíc.

Buďte v tom, co děláte, skutečně dobří

V knize If You’re So Smart, Why Aren’t You Happy tvrdí její autor Raj Raghunathan, že k tomu, abychom se cítili skutečně šťastní, potřebujeme mít pocit, že jsme v něčem dobří. Cílevědomí lidé ale často tenhle slastný pocit nezažívají, protože stav „být dobrý“ vnímají špatně.

Honí se za penězi a uznáním spíš než za tím, aby nějakou činnost zvládli opravdu dobře a jejich konání mělo dopad. A to je zaručený recept na nespokojenost.

Raghunathan proto radí, abychom přestali usilovat o tyto sekundární znaky úspěchu a místo toho se zaměřili na to, co doopravdy potřebujeme – být dobří. Nejenže pak budete šťastnější, ale pravděpodobně i úspěšnější.

„Když se nemusíte srovnávat s ostatními lidmi, tak se přirozeně přibližujete ve svém konání k práci, kterou si užíváte, jste v ní dobří, a když se na ni budete soustřeďovat dostatečně dlouho, máte velké šance, že v ní začnete vynikat a uznání a všechno ostatní pak přijdou samy od sebe,“ píše Raghunathan.

Jinými slovy, spíš než abyste hledali úspěch, pátrejte po tom, co můžete světu nabídnout. Až to najdete, budete mít pocit naplnění na dosah ruky.