Jestli si myslíte, že je někdo kreativnější a někdo méně, možná budete překvapení. Tina Seelig, autorka knihy Creativity Rules: Get Ideas Out of Your Head and into the Worldtvrdí, že kreativita je obnovitelný zdroj, který vlastníme všichni, a že jde jen o to, naučit se ho používat. 

Tohle jsou ověřené způsoby, jak kreativní proces nastartovat.

Jděte na procházku

I krátká vycházka může pomoci s hledáním nových nápadů a řešení, tvrdí behaviorální psycholožka Marily Oppezzo. Ta ve svém experimentu zjistila, že díky chůzi můžeme být až o polovinu kreativnější.

Lehněte si

Pokud nechcete chodit, zkuste si alespoň lehnout. Studie Australské univerzity přišla se zjištěním, že ti, kdo u řešení anagramů leželi, byli o 10 procent rychlejší než ti, kdo u toho stáli. Jen si dávejte pozor, ať u rozjímání neusnete.

Obklopte se modrou barvou

Ta je totiž podle studie Univerzity Britské Kolumbie nejlepší pro kreativní přemýšlení. Vysvětlení? Modrou barvu si většinou podle autorů studie spojujeme s nebem, vodou nebo oceánem, což jsou věci, které v nás vyvolávají pocity klidu a pohody. Díky nim se tak cítíme v bezpečí, což podporuje kreativní proces.

Změňte médium

Pokud pracujete na kreativním úkolu do zaměstnání a používáte při tom psaného slova, zkuste se třeba nahrát na diktafon nebo si o projektu zarapovat. Podle odborníka na kreativitu Scotta Berkuna tak snáze přijdete na nové nápady, protože je budete muset formulovat jinak, než jste zvyklí.

Zasněte se

Studie Kalifornské univerzity zjistila, že „zasnění se“ před řešením problému pomohlo účastníkům experimentu přijít s kreativnějšími nápady. Indický informatik a expert přes vzdělávání Sugata Mitra doporučuje zasnít se tak, že si sami sobě položíte opravdu „velkou otázku“ typu „Proč je nebe modré?“ nebo „Proč bydlíme v domech?“.

Zasmějte se

Třeba u oblíbeného sitkomu nebo filmu. Ukázalo se totiž, že smích (nebo obecně odreagování se) pomáhá při tvorbě kreativních řešení, což podporuje třeba tato studie.

Změňte prostředí

Stejný pracovní stůl a stejný hrníček na kafe nejsou moc inspirativními zdroji. Zkuste proto měnit prostředí, jak to jde. Zalezte si do prázdné zasedačky nebo si vezměte home-office. Nápady se budou množit samy.

Ztlumte světla

Tato německá studie zjistila, že kreativitu probouzí i tlumené světlo. Důvodem může být to, že se cítíme uvolnění, a naše myšlenky tak mohou poletovat daleko volněji.

Neuklízejte si stůl

Chaos na stole může pomoci vytvořit „chaos v hlavě“, což je pro kreativitu žádoucí, tvrdí odborníci z Minnesotské univerzity a dokládají to i svým experimentem, ve kterém zjistili, že ti, kdo pracovali v „zabordeleném“ prostředí, byli kreativnější než ti, kdo pracovali v uklizené místnosti.

Pobavte se s někým, kdo nemá s problémem nic společného

Uvidíte, že cizí pohled na věc vám pomůže nahlédnout na problém jinak. Změna perspektivy = příležitost pro kreativní myšlení. A nejlépe to udělejte u piva. Konzumace rozumného množství alkoholu podle vědců z Illinoiské univerzity v Chicagu podporuje kreativní a novátorská řešení.

Pozor ale! Také zhoršuje paměť. Takže mějte vždy u sebe notes na poznámky.