Díky podcastům můžou jít vaše uši kdykoli do kina, můžete být součástí důležitého rozhovoru, můžete naslouchat lidem, se kterými byste se jinak pravděpodobně nikdy nesetkali, učit se.

I vy čím dál radši posloucháte naše Forbes podcasty – a za rostoucí přízeň vám děkujeme. Jako malý bonus jsme pro vás připravili tipy na pár podcastů, které zase rádi posloucháme my v redakci.

Master of Scale

Podcast, který připravuje spoluzakladatel LinkedInu a investor Reid Hoffman, se soustřeďuje na budování rychle rostoucích firem. Zábavný je nejen Hoffman, který se v každém dílu snaží dopátrat, zda je jeho byznysová teorie pravdivá, ale i sám chytlavý formát, který je mixem klasického rozhovoru a vyprávění. Za pozornost ale stojí i skvělý zvukový design. V neposlední řadě má Hoffman přístup ke skvělým hostům, jakými jsou třeba Kevin Systrom, Daniel Ek nebo Sara Blakely.

Grumpy Old Geeks

Baví vás, když někdo hejtuje prakticky všechno, co se děje, a sní o tom, o kolik by byl svět lepší, kdyby to dělal on sám? Tak tihle dva stárnoucí programátoři dělají podcast přesně pro vás. Jednou týdně na vás vychrlí všechno, co máte na internetu, v aplikacích, v hudbě, filmech a ve světě technologií nenávidět, se speciální nechutí k Uberu. Není jim už dvacet, jsou vtipní, chytří, sprostí a věcem rozumí, takže taky vědí, komu mají nadávat, že to pokazil.

Hey, cool job!

V podcastu novinářky a spisovatelky Mary H. K. Choi Hey, cool job! se dozvíte, jak se ke své specifické profesi dostal například šéfredaktor marvelovských komiksů Axel Alonso anebo paparazzi Daniel Arnold. My se v našem Forbes podcastu Jak se stát ptáme úspěšných Čechů a Češek, jak se stali špičkami ve svých oborech, ať už jde o byznys, kulturu, vědu, nebo sport.

How I Built This

V americkém podcastu How I Build This moderátor Guy Raz zpovídá zakladatele zavedených firem i superúspěšných startupů posledních let včetně společností jako Starbucks, Patagonia, Airbnb, Dyson nebo Soulcycle. Raz k hostům přistupuje srdečně a zároveň bez zbytečných oficialit, díky čemuž se foundeři často posluchačům otevřou a upřímně mluví i o těch nejtemnějších etapách podnikání. Podle tvůrců je tento podcast vlastně o zranitelnosti, o tom, co jsme ochotni v životě změnit a obětovat pro úspěch a peníze. Navíc si z něj odnesete spoustu praktických, odžitých tipů, které možná posunou i váš byznys dál.

Caliphate

Oceňovaný podcast (přesněji audiodokumentární seriál) týmu novinářů z The New York Times, kteří se snaží přijít na to, co vlastně je Islámský stát. Mluví s bývalými bojovníky ISIS i s jejich oběťmi, hledají cestu labyrintem evidentních lží i nenápadných polopravd, pátrají po dokumentech v troskách iráckého Mosulu. Zkoumají příčiny vzestupu i pádu extremistického hnutí, které ve jménu přísné interpretace islámu páchalo násilí po celém světě.

Desert Island Discs

Tohle je vlastně podcast v uvozovkách. Pustíte si ho sice v každé mobilní podcastové aplikaci, ale původně jde o pořad BBC, který se vysílá už od roku 1942 a nedávno byl odborníky v Británii vyhlášen jako nejlepší rozhlasový pořad všech dob. Jeho princip je geniální a jednoduchý zároveň: známé britské a světové osobnosti mají za úkol představit si, že ztroskotaly na pustém ostrově a mají s sebou pouze osm hudebních nahrávek, kterými si mohou zpříjemňovat trosečnické živoření. Takže se dozvíte, že Bill Gates má rád Willieho Nelsona i hiphopový muzikál Hamilton, Martina Navrátilová si libuje v Lady Gaga a Noel Gallagher by z mořských vln zachránil cajdák Be My Baby od The Ronettes (byla to jeho svatební píseň). Trosečník si navíc může vzít na ostrov jednu knihu – každý automaticky dostane celé Shakespearovo dílo a Bibli – a jeden „luxury item“, tedy věc osobní potřeby, která jim může samotku na ostrově jakkoli zpříjemnit. Často si osobnosti říkají o šampaňské nebo o hudební nástroj, ale nejoriginálnější přání měl zřejmě komik John Cleese. Na pustý ostrov by si s sebou chtěl nejvíc ze všeho vzít vycpanou mrtvolu svého kolegy z Monthy Pythonu Michaela Palina.

The Intelligence

Relativně nový podcast od týmu The Economist. Každý den jeden díl, který řeší aktuální dění i to, které by vás do téhle kolonky zařadit asi nenapadlo. Moderátor Jason Palmer se krásně poslouchá a hosté (členové redakce Economistu, kteří se jinak pod své články nepodepisují) mají vždy co říct. Jestli vám tenhle model vyhovuje, zkusit můžete také  naprostou podcastovou klasiku The Daily z produkce New York Times. Jeden díl = jedno hot téma, ale pojaté z nečekaného úhlu pohledu.

F**ks Given

A na závěr něco peprnějšího: podcastové všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat. Florence Barkway a Reed Amber se potkaly při natáčení porna, spřátelily se a jejich společný zájem je přivedl až k založení YouTube kanálu Come Curious. Nedávno došlo i na podcast, v němž teď každý týden se svými hosty rozebírají všechno od nejhorších sexuálních zážitků po ty nejlepší či nejujetější. Ale pozor, nejde přitom jenom o exhibování, spíš o to, zbavit řadu témat přetrvávajících tabu.