Každý si hraje se svými prsty… tedy možná kromě královské stráže u Buckinghamského paláce. A je jedno, jestli se dotýkáte svých vlasů, koušete si nehty, hrajete si se svým oblečením nebo jen s propiskou, kterou držíte v ruce. Děláme to každý a děláme to mnohokrát denně.

A v tom je prvopočátek toho, proč je dnes ve světě tolik oblíbená hračka, která nese americký název Fidget Spinner (od dětí často uslyšíte prostý název „točítko“) a kterou Forbes už na konci loňského roku označil jako gadget tohoto roku. Nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Úspěch tohoto novodobého fenoménu dokládá fakt, že se ho prodaly desítky milionů kusů po celém světě a jeho vynálezkyně, 62letá Catherine Hettinger, nestačí uspokojovat poptávku.

Čtěte také: Bolí vás hlava? S touhle vychytávkou by mohla přestat

Fidget spinner se novince říká proto, že základní funkcí této hračky je rotace. Tahle věcička vypadá jako kříženec stropního ventilátoru a hlavy elektrického holícího strojku. A tohle video od serveru Buzzfeed názorně ukazuje, jak jej můžete roztáčet a zabavit tak své prsty.

Jak vidíte, fidget spinner, který se stal takovým nástupcem oblíbeného Powerballu, nepatří k nejkomplikovanějším vynálezům, i když v důsledku své rotace vydává zvuky podobné bzučení. A neposednost prstů zcela jistě také není novým fenoménem v lidském chování.

Když se podíváme na důvody, proč si stále musíme s něčím hrát, dojdeme k tomu, že existuje mnoho teorií s větší či menší mírou vědeckého ověření. Jednou z nich je, že neposednost prstů může zaměstnat nevyužívané části mozku, které by různými myšlenkami odváděly pozornost aktivní části mozku.

Je to, jako když vaše dítě najednou není zabaveno hračkami a dožaduje se vaší pozornosti. Podle odborníků na mozkové aktivity Rolanda Rotze a Sarah D. Wright se neklidnými prsty zbavujete myšlenek jako například, co je smyslem vašeho života, co si o vás myslí ostatní lidé nebo třeba i to, proč ostatní vypadají na Facebooku šťastnější než vy.

Čtěte také: Konec bezesných nocí: Silent partner dokáže vyrušit zvuk chrápání

Dalším vysvětlením je to, že pohyby těla jsou vlastně součástí celého procesu myšlení. Zkuste si napsat dlouhý mail, vystoupit na konferenci nebo i popovídat na rande s vaší vysněnou osobou a uvidíte, že v klidu vaše ruce rozhodně nezůstanou.

Studie ukázaly, že pohyby těla mohou mnoha způsobu spolupracovat při kognitivních aktivitách. Vzpomeňte na čmáranice ve vašich poznámkových blocích, které nakonec nebudou ani tak projevem nudy.

Třetí možností je, že hraní si s prsty je vlastně takový náš rituál. Odborníci Franscesca Gino a Michale Norton popsali některé z přínosů takového rituálu. Tím hlavním z nich je uklidnění a vyšší soustředěnost člověka. A opakující se pohyby jako mačkání míčku nebo klepání perem jsou přesně takové „minirituály“.

960x0 (1)

Další z teorií je, že neposednost prstů pomáhá vytvořit emoční spojení s předmětem, který do jisté míry může nahradit i lidskou bytost. Emoční spojení je základní mezilidskou vlastností, kterou můžeme částečně nahradit například oblíbeným míčkem, hračkou či čímkoliv jiným. Neznamená to ale, že byste měli s fidget spinnerem randit, nebo si jej dokonce vzít. Ani to, že by tyto věci mohly z pohledu emocí zcela nahradit lidi.

I když se fidget spinner stal velmi oblíbeným mezi dětmi, těm nejmenším je ale nedávejte. Může se totiž při neopatrném zacházení rozpadnout na díly (zejména u plastového provedení), které pak při velké zvědavosti dětí často míří do jejich pusy. Staly se už i případy dušení, a proto fidget spinner není vhodný pro děti do tří let.

Pro dospělé je ale ideální příležitostí, jak se zbavit zlozvyků v podobě kousání nehtů či upravování vlasů.