skip to main content
Jak být lepší

Co udělat, abyste po víkendu přicházeli do práce šťastnější

1 minuta čtení

Stačí si jen před začátkem víkendu trochu přenastavit mysl, tvrdí vědci Colin West, Sanford DeVoe a Cassie M. Holmes. Přišli totiž s následujícím zjištěním: pokud si v hlavě řeknete, že je pro vás víkend taková malá dovolená, daleko více si ho užijete a v pondělí do práce přijdete šťastnější.

Badatelé to testovali velmi jednoduše – v pátek po práci rozdali 400 účastníkům experimentu instrukce: polovina z nich měla brát víkend tak, jak jsou zvyklí, druhá polovina měla za úkol nahlížet na víkend jako na krátkou dovolenou. Jak víkend účastníci prožili, bylo jen na nich.

V pondělí po návratu z víkendu se u účastníků měřila hladina štěstí. Výsledek (po vyloučení možných vstupujících proměnných, jako bylo třeba množství utracených peněz) hovořil jasně: ti, kteří měli za úkol během dvou dnů prožít malou dovolenou, se po návratu cítili daleko lépe než ti, kteří k víkendu přistupovali normálně.

Jak je možné, že měla malá změna uvažování tak velký dopad? Vědci si to vysvětlují tím, že díky pocitu „jsme na dovolené“ se účastníkům úspěšně podařilo nabourat týdenní rutinu, a tím vystoupit ze zajetých kolejí, které nám v běžném týdenním rytmu nepomáhají vypnout a vidět věci trochu více z dálky. Což podporuje sdílené přesvědčení, že dovolené obecně nás činí šťastnějšími.

Dalším důvodem, proč se lidé vraceli z dovolenkového víkendu šťastnější, může být i fakt, že si dovolených obecně více vážíme, a k trávení času během nich tak přistupujeme odlišně – chceme ho využít naplno a chceme si ho užít, protože víme, že další volno jen tak mít nebudeme. Během dovolených také zažíváme pocity mindfulness neboli všímavosti, které jsou tak důležité pro naše celkové zdraví.

Dnešní rada je tedy jednoduchá: berte následující víkend jako krátkou dovolenou. Prostě si v hlavě řekněte, že následující dva dny pro vás budou stejně důležité jako ty na „velké dovolené“ v létě.

Nezapomínejte ale na to, že každý víkend byste to dělat neměli – nechcete přece, aby se i z dovolených stalo něco normálního a rutinního.

Jak jste si víkend užili, nám dejte vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo do naší facebookové skupiny.