Huawei se k důsledkům obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem dosud stavěl statečně. Ještě v sobotu čínská firma tweetovala, že zařazení Huaweie a 70 jeho dceřiných firem na černou listinu amerického ministerstva obchodu bude lose-lose situace pro všechny strany.

Jenže i tahle bojovná fasáda se pomalu začíná drolit. Podle zdrojů agentury Reuters se americký technologický hegemon Google rozhodl „pozastavit veškerou obchodní činnost s Huaweiem v oblasti hardwarových i softwarových produktů kromě těch, na které se vztahují open source licence“.

Zakladatel a šéf Huaweie Žen Čeng-fej ještě v sobotu reportérům tvrdil, že se na tuto možnost firma už delší dobu chystá a má prý záložní plán. „Očekáváme, že růst zpomalí, ale jen trochu. Podobná opatření, kterými chtějí zastrašit postupně všechny obchodní partnery, připraví celý byznysový segment o chuť riskovat a USA ztratí jakoukoli důvěryhodnost.“

Spojené státy ale teď vyložily na stůl vůbec nejsilnější kartu, kterou měly v balíčku. Rozhodnutí Googlu zasáhlo Huawei přímo do slabin – přístroje budou odříznuty od aktualizací Androidu, a navíc „další generace chytrých telefonů Huawei ztratí přístup k populárním službám včetně obchodu Google Play nebo aplikaci Gmail“. Podle Reuters se detailní opatření ohledně jednotlivých služeb v Googlu ještě ladí.

Téměř okamžitě poté, co Donald Trump ve středu podepsal exekutivní příkaz, se Huawei a všechny přidružené pobočky objevily na sankčním seznamu ministerstva obchodu, který čínské firmě v podstatě znemožnil přístup k americkým dodavatelům bez speciálního vládního povolení. Rozhodnutí pak úřady zjemnily tak, aby se nevztahovalo na produkty, které zákazníci Huaweie aktuálně používají – nových prodejů se ovšem už dotýká.

Sázka na chytré telefony se přitom čínskému holdingu dlouho vyplácela. Minulý rok Huawei dokonce sesadil Apple z druhého místa celosvětově nejprodávanější značky smartphonů a měl políčeno na vedoucí Samsung. Vzhledem k opatření Googlu teď Číňané budou muset své ambice výrazně korigovat.

Američané přitom sankčními opatřeními nemířili na spotřebitelskou stranu čínského byznysu, ale paradoxně se hlasitě oháněli obavami o národní bezpečnost v souvislosti s rozvojem sítí 5G. Prodeje vybavení Huaweie pro 5G dosud rostou relativně pozvolna, zatímco prodeje chytrých telefonů šly poslední dobou prudce vzhůru. Teď se oba světy Huaweie protnuly.

Co to znamená pro uživatele? Pro stávající modely Huaweie budou služby Googlu nadále fungovat. Pokud však bude chtít čínská společnost připravit nový firmware založený na novější verzi Androidu (což se většinou během životního cyklu dražších telefonů jednou děje), budou se na tuto verzi nařízení americké vlády také vztahovat.

Do nových telefonů Huawei nebude smět dostat služby Googlu oficiální cestou, což mimo Čínu představuje extrémní handicap. Bez těchto služeb, zahrnujících celý ekosystém kolem Google Play Storu, by se prosazení nových telefonů na západních trzích rovnalo téměř stejnému úsilí jako prosazení úplně nového operačního systému.

Outsider
Vydání Forbesu Outsider

Můžeme očekávat příval kreativních řešení, jak do nových telefonů Huawei služby od Googlu dostat. Jednou z možností je, že Huawei vydá telefony bez služeb Googlu, které budou v základu použitelné, a přes lokální prodejní partnery ke každému prodanému kousku přibalí návod, jak do něj neoficiální cestou a na riziko uživatele Google aplikace maximálně jednoduše přidat (například pomocí komunitního projektu Open GApps). Stále však jde o divokou teorii. A pokud takový postup nebude Google mimo USA tiše tolerovat, může velmi snadno na zařízeních Huaweie cíleně blokovat i takto neoficiálně doinstalované Google aplikace.

Huawei na dění kolem Androidu reagoval zatím velmi úsporně. V prohlášení zaslaném serveru The Verge se zavazuje aktuálním majitelům telefonů Huawei a Honor nadále poskytovat bezpečnostní aktualizace a poprodejní servis. Tato záruka se vztahuje i na zařízení, která jsou právě na cestě do obchodů nebo ve skladech. K tomu dodává, že pracuje „na budování bezpečného a udržitelného ekosystému, který uživatelům po celém světě zaručí ty nejlepší služby“. Je tedy možné, že zmiňovaný plán B spočívá ve vlastním operačním systému, na kterém Huawei podle reportérů The Verge pracuje už od roku 2012.