Méně je více! Heslo životního minimalismu se v posledních letech stále více prosazuje i v bydlení. Poté, co nás Marie Kondo přiměla vyházet téměř veškeré bytové vybavení, teď redukujeme i samotnou obytnou plochu. Svět propadá fenoménu mikrobydlení neboli tiny housingu. Tedy života v modulových, obvykle mobilních domečcích o výměře pár metrů čtverečních.

Takový domek může nabídnout stylové útočiště v přírodě, osobité ubytování pro hosty nebo cool mobilní kancelář, ateliér či showroom, který jezdí s vámi dle vašich aktuálních potřeb. Úměrně s růstem cen nemovitostí ale také může být variantou pro trvalejší bydlení v minimalizovaném stylu.

Až donedávna však mobilní mikrodomky bez čísla popisného nebylo možné financovat hypotékou. Jako první na českém trhu přišla se specifickou nabídkou Hypoteční banka z konsorcia ČSOB. „Dívali jsme se na globální trendy, které postupně pronikají i do Česka. Už i u nás existuje celkem široká nabídka mikrodomů od českých firem, chtěli jsme proto vyjít vstříc rostoucímu zájmu klientů,“ komentuje produkt mluvčí ČSOB Andrea Vokálová s tím, že po necelém půlroce fungování zatím vyřídili nižší desítky žádostí.

Mobilní domy můžete na svůj pozemek umístit bez ohlášení nebo stavebního povolení. Stačí územní souhlas. Limitem je obytná plocha do 25 metrů čtverečních a podmínkou jistá míra mobility. Přesněji, aby dům nebyl spojen se zemí pevným základem. Příliš mnoho pohybu je ale také na škodu. Na maringotku, karavan, mobilheim nebo obytnou loď už banka nepůjčí.

Vybrali jsme pro vás několik českých projektů, u kterých se na omezené ploše zároveň nemusíte omezovat v nárocích. Tyto krásné „výrobky plnící funkci stavby“, jak je tituluje český stavební zákon, vás obvykle vyjdou do milionu korun a postaveno bude za pár hodin, nanejvýš dnů.

Blokki

Modřínová fasáda zdárně zastírá, že elegantní, minimalistický dům býval kdysi lodním kontejnerem. Zdena Zlatová s dcerou Karolínou Strikovou pod hlavičkou firmy Blokki takovýmto vyřazeným přepravním modulům vdechují nový život. První kontejnerový dům si někdejší marketingová manažerka postavila pro sebe, na pozemku uprostřed přírody – z jedné strany louka, z druhé les.

„Toužila jsem po úniku z předimenzované, přetechnologizované vily do něčeho malého, ovládaného manuálně,“ vzpomíná.

Po pár letech nabízí Blokki ucelenou řadu šesti variant modulárních domů ve dvou designových standardech a autorky konceptu mají za sebou zhruba tři desítky zakázek. Nejmenší nabízený modul má 12 x 2,5 metru. „Na základě poptávky od zákazníků teď uvažujeme, že výměru zredukujeme na 25 metrů čtverečních, což znamená kontejner zkrátit zhruba o 2 metry,“ říká Zlatová s tím, že konstrukce Blokki může zůstat volně položená na betonových základových patkách, a dům tak lze kdykoliv přemístit.

Nebo ji lze do patek přivařit a stavba pak mobilní není. Takový objekt lze pak financovat i z tradičních hypoték. Zároveň je možné seskládat dispozici 3+kk s užitnou plochou 80 metrů čtverečních.

Tiny House Done

I na pouhých 12 metrech čtverečních lze předvést velkou parádu. Architekti ze studia DDAANN dostali na omezený půdorys pokoj s ložnicí, kuchyňku, sprchu, toaletu, technickou místnost i terasu. V nejluxusnější verzi je kuchyň obložená jasanem s corianovou pracovní deskou. Sprchová hlavice a kohoutky mají matně černou úpravu a domek se honosí bytelnými kamny. Ve spolupráci s českými designéry teď vzniká i nový nábytek na míru, který výrobci chtějí představit na milánském Salone del Mobile. 

Soběstačnou stavbu si navíc díky chytrému konstrukčnímu řešení můžete snadno sestavit sami jako skládačku a ušetřit tak 10 procent pořizovacích nákladů. Domek se založí na pilotech, bez betonování a podle autorů konceptu by to hravě měli zvládnout čtyři lidé. Pokud si to však klient přeje, domek mu na požádání smontují profíci.

Freedomky

Nejspíš první průkopník tiny housingu v Česku voní dřevem a svobodou. První Freedomek totiž navrhl moravský architekt Marek Štěpán už před deseti lety svému příteli, který se na něj obrátil s požadavkem na dřevěný „dům bez složenek“. Od té doby postavila společnost Freedomky stovky modelů. Některé se houpou na pontonech, v dalších je sauna, obvykle však slouží k bydlení, byť třeba rekreačnímu.

Nejmenší verze Freedomku má výměru 22 metrů čtverečních a jeřáb ji prý dokáže osadit a smontovat do čtyř hodin. Štěpán původně moduly koncipoval jako sériovou výrobu baťovského typu. Praxe však ukázala, že čeští zákazníci očekávají individuální přístup a chtějí si domek dotvořit sami – vnitřním vybavením či umístěním okna.

Mobile Hut

Horkou novinku na českém trhu představuje Mobile Hut. Designový domek na kolech nabízí bydlení, které snadno převezete, kamkoli je třeba – dokonce má místo popisného čísla SPZ (a tím se žel z hypotečního financování vyřazuje). Prototyp představili architekti ze studia Artikul na loňském Designbloku. „Navrhovali jsme ho pro konkrétního zákazníka, nápad se mu však natolik zalíbil, že se rozhodl zainvestovat sériovou výrobu,“ říká architekt Jakub Vlček.

Ta se rozbíhá po téměř ročním testování, kdy se autoři Mobile Hut snažili vychytat technologická řešení, která zákazníkům zajistí naprostou nezávislost na přípojkách. V energeticky soběstačné verzi najdete solární panel, high-tech baterie, plynové lahve na vytápění a ohřev vody nebo třeba švédskou technologii spalovací toalety, která zpracuje váš bioodpad.

Interiér je vybaven polohovatelným vestavěným nábytkem. „Díky tomu do prostoru o 15 metrech čtverečních sbalíte byt o velikosti 2+kk,“ tvrdí Vlček. Futuristický vzhled, který domku dodává vodotěsný hliníkový plášť, vyvažuje interiér z masivního dřeva. „Snažili jsme se vytvořit koncept, který propojí výhody nomádského, mobilního života s tvaroslovím a životností klasického zděného domu,“ říká Vlček. Povedlo se.