Mají toho hodně společného. Oba se z českého basketbalového prostředí vypracovali až na elitní světovou scénu a teď dohromady oslavují velký krok k lepším zítřkům. Tomáš Satoranský se stal čtvrtým českým basketbalistou, který se dostal do prestižní NBA, a k tříleté smlouvě u Washington Wizards mu výrazně dopomohl agent Phillip Parun, člen agentury Octagon, která zastupuje i v současnosti největší basketbalovou hvězdu Stephena Curryho. Právě Parun pomáhá k tomu, že se stále více českých hráčů stěhuje na zajímavé basketbalové adresy.

Satoranský je spolu s Janem Veselým jedním z největších talentů, jaké kdy český basketbal měl. Od 15 let pravidelně hrál za USK Praha a bylo jasné, že ho čeká slibná kariéra. Ovšem k tomu hráč potřebuje dostávat i správné rady. A právě to byla Parunova role.

Ačkoli o Satoranského stály velké kluby, v roce 2009 mu poradil přestoupit do Sevilly hrající ve spodních patrech španělské ligy. Tam se brzy stal lídrem klubu i hvězdou soutěže a v roce 2012 ho draftoval Washington. NBA sice byla vždy Satoranského snem, ale znovu si s Parunem sedl a zvolil raději cestu, že se nejprve prosadí v předním evropském klubu. Tím byla Barcelona, jeden z nejslavnějších klubů světa.

„Fotbaloví agenti se mě ptají, jak je možné, že jsme dostali českého hráče do Barcelony a že naši klienti hrají ve Španělsku, protože ve fotbale je to takřka nemožné. Přitom když si vezmu startovní pozice českého basketu a fotbalu, tak by bylo daleko přirozenější, kdyby ve Španělsku hráli fotbalisté,“ řekl Parun, který zastupuje české reprezentanty, ale také Američany, Belgičany nebo Nizozemce.

Phillip Parun

Phillip Parun s basketbalovým reprezentantem Davidem Jelínkem.

Přesto z pohledu výdělků za svými fotbalovými kolegy výrazně zaostává. „Bavil jsem se s jedním fotbalovým agentem, který se mě ptal na plat Tomáše v Barceloně. Když jsem řekl tu částku, tak se mě zeptal, jestli je měsíční. Přitom šlo o plat na celý rok. Když fotbalový agent udělá jeden větší mezinárodní přestup, tak se může částka pohybovat okolo 100 milionů korun, v basketbale je to jev vzácný až nemožný. Ale nezávidím jim. Mohl jsem dělat výnosnější práci, ale jsem rád basketbalovým manažerem, protože miluju basketbal a rád mladým lidem pomáhám měnit životy,“ říká Parun.

K lásce ke sportu ho vedl už jeho otec, bývalý úspěšný novozélandský tenista Onny Parun, který býval světovou devatenáctkou, probil se do finále Australian Open a v roce 1974 porazil i legendárního Jimmyho Connorse. Později jako trenér pomáhal Steffi Grafové nebo Timu Henmanovi.

Parun vyrůstající v Praze s matkou však preferoval basketbal, hrál za Slavii a Spartu. Po studiu mezinárodního obchodu na VŠE působil u tehdejšího operátora Oskar v manažerské funkci a taky organizoval hudební koncerty Eltona Johna, Mobyho či Jamese Blunta a spolupracoval s agenturou Ogilvy na zvýšení popularity Jizerské padesátky a veslařských Primátorek. Ale nakonec opět vyhrála láska k basketbalu a začal pomáhat svým bývalým spoluhráčům.

Třeba tehdejší hvězdu české ligy Pavla Miloše dostal za rok spolupráce do letní ligy NBA za Detroit. Tehdy z toho angažmá ve slavné soutěži ještě nebylo, ale z těchto zkušeností těžil Parun při práci se Satoranským. Ten nyní přichází do NBA jako evropská hvězda zvyklá hrát pod velkým tlakem, a je proto mnohem větší předpoklad, že se prosadí, než kdyby tam zamířil už v roce 2012. „Záleží na hráči, ale naše práce je mu poradit takovou situaci, ve které se bude cítit dobře, herně se zlepší a jedině tak můžeme dál společně růst,“ myslí si Parun.

Brzy se k němu navíc mohou přidat další klienti. David Jelínek a Ondřej Balvín už letos byli v zámoří na testech v Dallasu a Denveru, protože za poslední rok udělali i díky dobrým radám svého agenta velký výkonnostní skok. Na draftu by se pak měl za rok objevit také Slovák Michael Fusek.

Autor: David Šváb