„Dávat pozor a všímat si věcí kolem sebe pomáhá obohacovat naši perspektivu a odlišný náhled na svět. Proto se to snažím učit své studenty, ale i sebe,“ píše novinář Rob Walker v úvodu své knihy The Art of Noticing (Umění všímavosti)v níž přichází se 131 cvičeními, která by vám měla pomoci získat kontrolu nad tím, čemu věnujete pozornost.

Dívejte se: Každý den si všimněte něčeho nového

Myslíte si, že vás při cestě do práce nemůže nic překvapit? Omyl, tvrdí Walker. Na každém místě můžete najít něco nového, i když jste přesvědčeni o opaku.

V tom spočívá toto cvičení – každý den si na místě, které dobře znáte, pokuste všimnout toho, co vám do té doby unikalo. Může jít o bezpečnostní kamery, zajímavé balkony, telefonní budky, opuštěné zámky na kola nebo dopravní kužely.

Poslouchejte: Jděte za tichem

Kdy naposledy jste zažili úplné ticho? Zkuste ho vystopovat na své další procházce. Vyjděte ven a dojděte na to nejtišší místo, které dokážete v danou chvíli najít. I když začnete třeba na rušné městské ulici, můžete nakonec skončit v lese kdesi za městem.

Zažijte: Udělejte si fotografickou procházku. Bez foťáku

Když do Googlu zadáte, jak se zlepšit ve fotografování, vyjede vám tisíce tipů. Walkerovi se ale paradoxně nejvíc líbí ten od rakouského fotografa Thomase Leutharda.

Leuthard tvrdí, že pokud se chcete ve fotografování opravdu zlepšit, musítesi celou aktivitu napřed vyzkoušet bez fotoaparátu. Udělejte si tedy procházku po městě bez přístroje, přemýšlejte nad tím, co byste vyfotili, jakou kompozici byste zvolili a proč. Všímejte si světla, stínů a zvláštních fotogenických objektů.

Propojte se: Říkejte jen to, co je opravdu nutné

Další cvičení, které vám kromě soustředění může vylepšit i vztahy, obsahuje následující výzvu: Pokuste se celý den odpovídat jen na to, co je nezbytně nutné.

Místo mluvení raději poslouchejte druhé, naslouchejte tomu,co vám říkají,a zkuste jejich sdělení opravdu porozumět. „Zjistíte, že čím méně toho namluvíte, tím více toho uslyšíte,“ připomíná Walker.

Uvědomte si: Sepište si inventář 

Čekáte na tramvaj nebo u doktora v čekárně? Místo toho, abyste bezmyšlenkovitě začali projíždět sociální sítě, si udělejte inventář. Může jít o seznam věcí, kterých jste se během posledních 24 hodin dotkli, můžete si sepsat předměty, které kolem sebe vidíte,a zároveň zapřemýšlet, proč jsou zrovna tam, kde jsou.

Seznam může ale obsahovat i všechny věci, které vlastníte,nebo všechny objekty,jichžse chcete z nějakého důvodu zbavit. „Inventář může odhalit leccos o prostoru, ale i o vás samých,“ doplňuje Walker.