Prostý nápad s obrovským potenciálem. Tak definují výzkumníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT prototyp nového filtru, který právě prochází patentovým řízením. Vyvinuli totiž materiál, který se umí sám jednoduše sterilizovat – a je tak v boji s viry flexibilnější a vydrží mnohem déle než klasické filtry.

Nový kompozitní materiál stačí napojit na zdroj energie z běžné zásuvky, nebo dokonce na nízké napětí 12 voltů, dostupné třeba v osobních vozech. Vodivá uhlíková textilie se rychle zahřeje, a zničí tak viry a bakterie zachycené nanotextilní vrstvou.

„Poslední ve světě publikované poznatky o covidu-19 ukazují, že k jeho eliminaci postačí ohřev na teplotu 92 ⁰C po dobu 15 minut,“ říká vedoucí projektu Lukáš Vojtěch.

Materiál lze sterilizovat opakovaně, a prodloužit tak životnost filtrů. „V rámci patentového řízení jsme si ověřili, že podobná koncepce filtru na světě zatím neexistuje,“ zdůrazňuje Vojtěchův kolega Marek Neruda. Novinka má proto i velký komerční potenciál: uplatnit by se mohla ve vzduchotechnice, v klimatizacích dopravních prostředků i budov, stejně jako u prostředků osobní ochrany.

„Je možné, že v současné situaci se hygienické standardy i očekávání zákazníků změní,“ uvažuje Vojtěch, zatímco kráčíme klimatizovanými chodbami zcela opuštěné fakulty ČVUT. I jeho tým dával materiál dohromady na dálku, jelikož se kvůli karanténě nemohl scházet v laboratořích. „ČVUT vyhlásilo vnitřní soutěž o projekty, které měly souvislost s bojem proti pandemii covidu-19. Díky dlouhodobým zkušenostem s chytrými textiliemi jsme měli výsledky za rekordní tři měsíce,“ shrnuje.

Univerzita v současnosti hledá partnera pro komerční využití nového filtračního materiálu. První zájemce už má. „V zemích, kde jsou firmy přímo napojeny na vysoké školy, bývá transfer na trh rychlejší, ale zlepšuje se to pomalu i v Česku,“ shodují se oba badatelé. V posledních letech bývají grantové prostředky obvykle vázané na předloženou vizi, jak se budou výstupy výzkumu komercializovat. „Několikrát se nám stalo, že než jsme stihli najít partnera, už novinku uvedl na trh někdo jiný v cizině,“ připouští Marek Neruda.

Aktuálně pracuje Vojtěchův tým v rámci mezinárodní skupiny třeba na technologii inteligentního lůžka, které zjednoduší práci zdravotního personálu a pomůže s prevencí proleženin u imobilních pacientů. Hotová už je podložka z vodivého textilu, snímající polohu pacienta na lůžku. Když se pacient dlouho nepohne, lůžko se samo naklopí, aby se zatížení těla změnilo.