Určitě jste si jich na horách všimli. Na nohou mají na první pohled běžné lyže. Na zádech batoh a svižně stoupají do kopce při kraji sjezdovky. Nahoře sundají z lyží protiskluzné pásy a vyrazí dolů. Přitom mají vedle lanovku.

Nejsou to blázni, ale skialpinisti, kteří si chtějí sjezd zasloužit, užít si cestu nahoru i dolů a zlepšit fyzičku. A i když u nás zažijete spíš jen slabý odvar skutečného skialpu ve vysokých horách, se strmými sjezdy daleko mimo sjezdovky, je ten pocit k nezaplacení. A ví to čím dál víc lidí. 

Ilustrační foto

Zájem o tenhle náročný sport proto v posledních letech rapidně roste i v Česku, ačkoli tuzemské hory pro něj nejsou úplně ideální. Proto je tolik lidí na skialpech vidět právě u sjezdovek nebo běžkařských tratí. „Naprostou většinu výletů na skialpinistických lyžích u nás je možné zařadit do kategorie lyžařská turistika nebo dnes také do takzvaného fitness skialpu,“ říká Jan Pala, předseda Komise tradičního skialpinismu v Českém horolezeckém svazu a zároveň šéfredaktor odorného webu Tulenipasy.cz.

Tam, kde se dřív chodilo těžko na běžkách, se dnes chodí právě na skialpech. Ty jsou samozřejmě mnohem zábavnější pro sjezdy, ale lákavé je na nich i to, že se člověk může pohybovat po horách svobodně a dostane se tam, kam to jinak v hlubokém sněhu nejde. Zaslouženým bonusem je pak cesta dolů v neupraveném sněhu. Právě o ty ale bývá u nás nouze.

„České hory jsou specifické v tom, že většina míst, která by mohla nabízet zajímavé sjezdy na strmých svazích nebo ve starých lesích, se nachází v oblastech se zvýšenou ochranou přírody. Proto je třeba většina doporučených tras v Krkonoších vedena po zimním tyčovém značení, kde se mísí pěší turisté, běžkaři, sněžničáři a skialpinisti,“ říká Jan Pala. Přesto se i u nás najde několik fajn míst, kde se dají skialpy vyzkoušet a užít. Společně s Janem Palou doporučujeme tato:

Kam na skialpy vyrazit v Česku a blízkém okolí:

  • Krušné hory

Pro ty, kdo bydlí v Praze a ve středních Čechách, je nejlepší možností skialpinistický areál Skialp nad Hrobem. Z Prahy se dostanete přes Teplice za hodinu do Mikulova, odkud vede několik značených výstupových tras různé obtížnosti.

Každý si tak může během pár hodin procvičit různé výstupové a sjezdové techniky. Ve Skialpu nad Hrobem dělají také společné večerní skialpinistické vycházky při čelovkách.

  • Krkonoše

Okruh z Pece pod Sněžkou s výstupem Obřím dolem na Sněžku a sjezd přes Růžohorky na Portášovy boudy a zpátky do Pece pod Sněžkou.

Jan Pala
  • Šumava

V okolí Železné Rudy je několik skialpových tras, které vedou na Špičák a okolí. Vyplatí se přejet i na německou stranu hor a vydat se na lyžích na Malý a Velký Javor, je tu i jedna neupravovaná sjezdovka vyhrazená pro skialpinisty, ideální pro začátečníky.

  • Beskydy

Nejpopulárnější je tady výstup na Lysou horu, který vede ze Zlatníku částečně po silnici, na níž se udrží sníh, i když v okolních lesích už žádný není.

  • Jeseníky

Fajn výšlap je z Dolní Moravy na Králický Sněžník na česko-polském pomezí. Pravidelně tady pořádají i večerní výstupy na vrchol Slamník.

Kam vyrazit na Slovensku

  • Malá Fatra

Pro začátečníky je na pohodové výlety nejlepší Kriváňská část v oblasti Snilovského sedla, kde se dá kombinovat freeride se skialpovými výlety.

  • Západní Tatry

Oblasti jako Spálená-Salatín nebo Žiarská dolina jsou ideálními skialpovými hřišti.

Pro pokročilejší jsou vhodné vysokotatranské doliny – Velká Studená dolinaMalá Studená dolina. „Tady si vybere každý. Ti, kteří preferují spíše lyžařskou turistiku, například na Svišťový štít ve Velké Studené dolině nebo Baranie sedlo v Malé Studené dolině, i ti, kdo dávají přednost strmým sjezdům,“ říká Jan Pala.

Rakousko

Fantastické terény nabízí nejbližší rakouské pohoří Totes Gebirge. Čtyři sta kilometrů od Prahy se nachází nepřeberné možnosti skialpinistických túr různé obtížnosti.

Pokud někdo dává přednost kombinovaným sněhovo-ledovcovým túram, Ötztalské Alpy, Stubaiské Alpy a mnohé další zahrnují stovky krásných výstupů a sjezdů.

Pro nadšence, které zajímají i túry v dalších zemích, je na webu tulenipasy.cz široký přehled skialpových túr v mnoha dalších pohořích.

Ilustrační foto

A tip navíc:

Koupit si novou skialpovou výbavu včetně lavinového setu vyjde na několik desítek tisíc korun. Na začátek si ji proto půjčte. „Počáteční náklady jsou na první pohled v porovnání se sjezdovým a běžeckým lyžováním obrovské. Pokud si ovšem zájemce, který jezdí 25—30 dnů ročně na sjezdovkách, sečte peníze, které utratí za vleky, rychle zjistí i návratnost skialpové výbavy,“ dodává Pala.