Uznejte sami – kdybychom nedělali chyby, byl by život trochu nuda.
I přesto existují takové, které během života opakovat nemusíme. Tohle je výčet těch 10 nejhloupějších, jejichž opakování byste se podle kouče Travise Bradberryho měli vyhnout. Protože jak napsal Paulo Coelho: „Když zopakujete chybu, už to není chyba. Je to rozhodnutí.“

Bezbřeze věřit v něčí schopnosti

Je snadné podlehnout někomu charismatickému, někomu, kdo ví, jak mluvit a jak se dobře prezentovat. Je jednoduché být zaslepen jejich schopnostmi. A o to jednodušší je přistoupit na jejich návrhy. Myslete ale na to, že za vším může být postranní úmysl, který nemusíte hned na začátku prokouknout. Předtím, než kývnete na něco, čeho byste mohli později litovat, zamyslete se nad motivací druhých a pokuste se odhlédnut od jejich domnělé dokonalosti. Vzpomeňte si, jak dopadli ti, kteří uvěřili podnikatelce Elizabeth Holmes.

Očekávat jiné výsledky při stejném postupu

Je jedno, jaký máte v životě cíl – pokud ho chcete dosáhnout, musíte si uvědomit, že k němu vedou různé cesty. A že pokud se zrovna teď nedaří, může to znamenat, že je načase cestu změnit. Doufat v to, že stejný přístup vám v budoucnu přinese ovoce, je podle Alberta Einsteina definice bláznovství.

Neodpírat si pokušení

Potěšení, ať už v materiální, nebo nemateriální podobě, je super – na tom se asi všichni shodneme. Co ale není všem jasné, je fakt, že abychom si mohli potěšení dopřát, je třeba předtím trochu pracovat. Neznamená to, že si věci musíte asketicky odpírat, jen mějte neustále v hlavě jakousi bilanční kalkulačku, která vám bude ukazovat, kolik berete a kolik naopak dáváte.

Fungovat bez budgetu

Bradberry věří, že chytří lidé s ním fungují vždy. Je jasné, že se vám může stát, že vám daný měsíc nevyjdou finance. Víckrát za sebou by se vám to ale stát nemělo. Mějte jasno, za co utrácíte a na čem měsíčně tratíte nejvíc. Více než 1500 korun za ranní kávu? Opravdu je to tak nutné? Nedalo by se to vymyslet nějak víc ekonomicky?

Podléhat rutině

Je pochopitelné, že v každodenním shonu často podlehnete řešení úkolů, které vás zrovna tlačí nejvíc. Může se ale stát, že kvůli tomu úplně zapomenete, co v práci vlastně děláte a jaké je tam vaše poslání. Vymezte si teď proto chvilku a zapřemýšlejte nad tím, co je vlastně smyslem vaší práce a proč ji děláte.

Neučit se

Je pravda, že úspěch je někdy dílem náhody. Pokud mu ale nepůjdete naproti a budete neustále doufat, že budete „mít prostě štěstí“, nikam zvlášť se neposunete. Berte to jako takovou výzvu a pokuste se na sobě neustále pracovat.

Předstírat, že jste někdo, kdo ve skutečnosti nejste

Možná si myslíte, že mít pracovní masku je v současné době žádoucí. Ukazuje se ale, že si lidé cení těch, kteří se chovají autenticky a nesnaží se nic schovávat. Odhalte karty, buďte sví a nebojte se pustit si ostatní k tělu.

Snažit se vyjít vstříc všem

Nejde to, a pokud si to nepřipustíte, budete nešťastní. Snaha uspokojit všechny znamená zapomenout na sebe. Neznamená to, abyste byli sobečtí, ale zkrátka si přiznejte, že kdybyste vycházeli se všemi, bylo by to vlastně trochu divné. Jsme rozdílní, a to je dobře.

Dělat oběť

Možná vám to vyšlo jednou. Možná klidně i dvakrát. To ale nemění nic na tom, že je to manipulace. Stavět se do pozice oběti nutí ostatní jednat jinak než za normálních podmínek. A to není správné. Vztahy mezi lidmi by měly být rovné a upřímné.

Snažit se někoho změnit

Je nám líto, ale člověk se může změnit, jen když chce on sám. Jinak to nejde, ať se snažíte sebevíc. V tomto ohledu se tedy soustřeďte na sebe, na jedinou osobu, kterou můžete reálně změnit.