V kladenské prodejně módy Takko stojí nové zařízení. Na to, jak je velké – má dva metry na výšku a 1,7 metru na šířku – působí dost prostě. Bílý plášť, jedny dveře a jedno tlačítko. Přesto se uvnitř skrývá sofistikovaná technologie, která může mít v (post)koronavirové době velkou budoucnost.

Jedná se o dezinfekční box, značně urychlující vrácení použitého zboží do nabídky. Vyrobil ho český startup SteriBox a zatím jde o první prototyp nasazený do reálného byznysu.

Do boxu, který je ukrytý ve skladu prodejny Takko v obchodním centru Stop Shop, se pohodlně vejdou čtyři ramínka s oblečením. Jak funguje?

Stačí ho uzavřít, spustit a po dvou a půl minutách se rozsvítí zelený nápis hotovo. „Pokud bude test v prodejně Takko úspěšný, mohly by SteriBox používat i ostatní prodejny oděvů u v Česku,” říká Tomáš Velc, který spolu s manželkou Evou za projektem stojí.

Jeho slova se opírají o nedávný výzkum Bostonské univerzity. Ten potvrdil, že germicidní trubice společnosti Signify (dříve Philips Lighting) zlikvidují 99,9 procenta viru SARS-CoV-2. Stačí k tomu dávka UV-C záření o délce 25 sekund s energií 22 mJ/cm2.

“U nás se germicidní trubice běžně používají na likvidaci virů na operačních sálech, v laboratořích nebo v čekárnách lékařů, ale komerční verze pro dezinfekci oděvů, to je novinka,“ vysvětluje Velc. Nápad dostal ve chvíli, kdy viděl hygienické nařízení vlády, podle něhož musíte oblečení, které si někdo vyzkoušel, dát stranou na 48 hodin a teprve potom ho můžete vrátit do obchodu.

Velcovo jméno bylo dosud známé především v autoprůmyslu. Rodinná firma Evel, vyrábějící obaly na ochranu dílů při přepravě, mezi klienty počítá automobilky Bugatti, McLaren, Audi, Porsche či Rimac. Ty pandemie tvrdě zasáhla a problémy se přenesly i na dodavatele včetně kladenského Evelu.

Vydání Forbesu Vostrá dvojka

„V březnu jsme si mysleli, že to pro naši firmu bude fatální. Vypadalo to, že za devět deset měsíců krachneme,“ vzpomíná Velc. Podle jeho slov je v současné době situace už lepší, ale na oslavy to není. „Náš obrat je na 63 procentech vůči minulému období. Pokles bude asi ještě znatelnější, to uvidíme podle výrobních továren, na které jsme navázáni. Vyhlídky jsou dost nejisté, ale neklesáme na duchu.“

Evel během krize propustil lidi, které neměl zaměstnané nastálo, někteří odešli sami. A samotní Velcovi vymýšleli, jak překlenout dobu bez zakázek – a zároveň přiložit pomocnou ruku tam, kde bylo potřeba. Už během nouzového stavu vyvinuli, vyrobili a věnovali 500 kusů transportních obalů pro české plicní ventilátory Corovent.

Ty vznikly na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT ve spolupráci s iniciativou Covid19cz a licenčně je vyrábí třebíčská společnost MICo Medical. 

Pak přišel na řadu SteriBox. „Dnes máme vyrobeny tři prototypy. Jeden pro dezinfekci oblečení a oděvních doplňků a dva menší pro dezinfekci drobnější předmětů. Z nich je jeden pevný skříňový a druhý lehký, přenosný. A chystáme ještě čtvrtý typ,“ vyjmenovává Velc a zdůrazňuje výhody použitých trubic: krátká expozice dezinfikované předměty nijak nepoškodí a na rozdíl od tekuté dezinfekce nezanechává na povrchu žádné zbytkové chemikálie.

„Technologie UV-C záření je ověřená. Náš test u prodejce Takko jsme zaměřili spíš na konstrukční kvalitu a uživatelskou pohodlnost. Během pár dní by se mělo ukázat, zda se s prototypem dá vyjet na trh. Máme v plánu zařízení pronajímat,“ říká Velc, zatímco mu na SteriBox běží patentový proces a v hlavě víří myšlenky na další využití.

O nich zatím nechce do médií mluvit, ale o užitečnosti přístroje za současné situace nepochybuje. „Lidé mají stále strach chodit do krámu. Bojí se, že by se mohli nakazit. My jim chceme pomoct k návratu do normálního života.“