Digitální detox sepsal Martin Půlpitel, co-founder & CEO společnosti Ackee.

V poslední době se stále častěji setkávám s přetíženými manažery, kteří si stěžují na nedostatek času, stres a nemožnost se soustředit. Někteří s tím bojují tak, že se snaží minimalizovat používání mobilního telefonu: odinstalují co největší množství aplikací, vypnou notifikace, nastaví si grayscale mód a měří čas strávený na obrazovce nebo počet pickups.

Jak s digitálním minimalismem ale pracovat dlouhodobě, když vás technologie nejen obklopují, ale i živí?

Důležité je nenechat se zahltit maličkostmi. Vyhodnoťte míru rizika a přednostně řešte jen opravdu kritické záležitosti, které by mohly firmu poškodit. Když se rozhodnete delegovat, předávejte kompletní informace a právo rozhodnout. Pak už se zajímejte jen o výsledek.

Martin Půlpitel

Ale rád bych uvedl věci na pravou míru. Navzdory výše zmíněnému jsem se sám několikrát přistihl, jak při čekání v pražském metru vytahuju telefon a kontroluju poštu, ačkoli je to vzhledem k absenci signálu zcela zbytečné. Někteří kolegové v kanceláři pak k rychlému překontrolování toho, co se událo během poslední schůzky, využívají doslova i několik sekund u pisoáru.

Na základě tohoto pozorování jsem přečetl knihy Soustředění od Lea Babauta nebo skvělou Proč spíme od Matthewa Walkera a začlenil některé rady autorů do své denní rutiny:

  • Telefon mějte vždy ztišený a displejem ke stolu.
  • Zapínejte režim Nerušit, aby vás opravdu nic nerozptylovalo.
  • Na telefonu i PC vypněte naprostou většinu notifikací.
  • Naučte se dokončit aktuální úkol a nepřepínat okna v prohlížeči.
  • Čtěte papírové knihy, abyste se zbytečně nevystavovali modrému záření.
  • Abyste předešli výkyvům energie během dne, snažte se spát alespoň osm hodin denně.

Osobně také nepiji kávu ani čaj pozdě odpoledne, omezuji alkohol a pravidelně držím suchý leden/únor, kdy nepiji vůbec. Když se cítím unavený, místo energetického nápoje si raději dopřeju krátký power nap a každý den věnuji čas sportu.

Zajímavá je také denní rutina CEO Twitteru Jacka Dorseye. Chodí totiž do práce pěšky, jí jen jednou denně a užívá si ledové koupele i saunu.

Zdravý životní styl – dostatek spánku, pravidelný pohyb a vyvážená strava – je základ i pro zvyšování imunity, takže sám jezdím skoro každý den do práce sedm kilometrů na kole, do jídelníčku zařazuji vegetariánská jídla, hodně zeleniny i ovoce a zkusil jsem i zmiňovaný půst. Pravidelně také cvičím jógu, chodím plavat, do sauny nebo hraju beach volejbal. Kromě toho si již několik let jezdím odpočinout do Švýcarských Alp a Skandinávie, kde vypnu hlavu úplně.

Tyto oblasti mají jednu velkou výhodu: není tam signál a mimo sezonu tam nepotkáte žádné lidi. Jen spousta sněhu, čerstvý vzduch, průzračná voda a vy. Nic vás neruší, takže máte prostor se zamyslet nad věcmi, které jste dlouho odkládali, přerovnat si priority nebo jen v klidu přečíst knížku.

Jinak se soustřeďujete jen na kilogramy v batohu, svůj pulz a dech, zatímco ukrajujete výškové metry při výstupu na některou bezejmennou horu a kocháte se okolní krajinou bez známek civilizace. Večer si uvaříte dobré jídlo, dáte si sklenku single malt whisky nebo červeného (tedy když se chcete táhnout s tak těžkou lahví) a jdete s lehkou hlavou spát.

Mně osobně tento digitální detox velice pomáhá.

Tělo se dostane do kondice, mozek si odpočine. Vždy se pak těším na první pracovní den, kdy vyřeším i měsíce odkládané záležitosti. Mám dobrou náladu a práce mi jde od ruky. Neříkám, že teď všichni musí začít jezdit do Alp. Vřele však doporučuju vytvořit si vlastní rutinu a digitální detox do ní začlenit.

Zkuste to a uvidíte, že to funguje.