One od OnePlus si už loni v červnu získal přezdívku zabiják vlajkových lodí. Tenhle titul si zasloužil zcela po právu. Co se výbavy týče, může se tenhle telefon směle měřit s klíčovými modely velkých značek, jako jsou Samsung Galaxy S5, HTC One (M8) či Xperia Z3 od Sony, a to s jednou velkou výhodou – jeho cena je oproti nim poloviční.

I díky tomu si OnePlus One získal pověst nejlepšího telefonu na světě a nejrůznější testy potvrdily, že se skutečně jedná o povedený kousek, který konkurenčním modelům dokáže slušně zatopit.

Od úterý si ho můžete objednat také do České republiky, jeho cena startuje na 8089 Kč. Způsob, jak telefon získat, je ale poměrně neobvyklý – pokud máte k dispozici tzv. pozvánku, můžete si ho koupit v libovolný den, bez pozvánky budete mít možnost objednávku odeslat pouze každé úterý.

OnePlus_One done

Mezi hlavní lákadla OnePlus One patří 5,5“ Full HD displej, čtyřjádrový procesor Snapdragon 801, 3 GB RAM a 13Mpx fotoaparát od Sony. K tomu můžeme připočítat slušnou výdrž baterie a dobře odladěný systém, který běhá v podstatě bez zaškobrtnutí. Je jasné, že tenhle telefon jako celek zkrátka funguje na výbornou. Od uvedení na trh loni v červnu se ho mimochodem prodalo přes jeden milion kusů, což ve srovnání s velkými výrobci není nikterak závratné číslo, ale na „nováčka“ v mobilním segmentu to není vůbec špatné.

Úplný nováček ale čínský OnePlus není. Od začátku se sice tahle firma profilovala jako mladý a nezávislý startup, který chce způsobit zemětřesení v mobilním segmentu – a částečně se jí to povedlo -, ale je potřeba zmínit, že za OnePlus One stojí i společnost Oppo, která má s výrobou smartphonů dlouholeté zkušenosti.

carl done

Carl Pei, jeden ze spoluzakladatelů OnePlus

OnePlus One je u nás dostupný ve dvou variantách, které se liší barvou a velikostí. Bílou verzi s 16GB úložištěm pořídíte za 8089 Kč, za 32GB variantu v černé barvě zaplatíte 8989 Kč. K celkové ceně je ještě potřeba připočítat částku 499 Kč za poštovné. Zboží se odesílá ze skladu ve Velké Británii, kde je zároveň i servisní centrum. Na telefony se vztahuje standardní dvouletá záruka a v případě reklamací bude výrobce uplatňovat politiku výměny kus za kus.

Případné zájemce mohou od koupě odradit o něco větší rozměry telefonu, které jsou daní za prostorný displej. Největším záporem pro českého uživatele je absence hlavních evropských LTE pásem na 800 a 900 MHz.

Pro tuzemský trh zvolil OnePlus poměrně agresivní cenovou politiku, která by na českého zákazníka měla fungovat. Otázkou ale je, zda mu budete schopni odpustit chybějící podporu pro klíčová LTE pásma.

Autorem článku je Jiří Hrma, šéfredaktor SMARTmania.cz