skip to main content
Český byznys

Dobroděj z Orlických hor Kvido Štěpánek míří mezi české miliardáře

1 minuta čtení

Stará se o svůj region, práce je pro něj v žebříčku hodnot jedna z nejvýše umístěných položek a peníze pro osobní potřebu ho nezajímají. Přesto Kvido Štěpánek, jediný majitel plastikářské společnosti Isolit-Bravo z Jablonného nad Orlicí, míří mezi nejbohatší Čechy.

Vyplývá to z hospodářských výsledků firmy za loňský rok. Isolit-Bravo, které dodává vstřikované plasty a nástroje pro automobilový průmysl, loni dosáhlo na obrat 1,08 miliardy korun a provozní ziskovost EBITDA 184 milionů. O rok dříve byla čísla ještě o trochu lepší. Při konzervativním ocenění dlouhodobého průměrného finančního výkonu fabriky a přičtení její hotovosti dostává od letoška Kvido Štěpánek vstupenku do klubu nejúspěšnějších Čechů. Forbes nový žebříček miliardářů vydá na začátku října, přičemž minimální hodnota odhadovaného majetku každého člena jsou dvě miliardy korun. 

„Peníze mě nezajímají. Jsem v tom trochu buddhista. Myslím, že se každý narodí s určitými věcmi, které už má z minulých životů vyřešené, a ty už vás netrápí. A s jinými, které vyřešené nemáte. U mě jsou, jak říkali staročeši, obžerství a majetkové poměry vyřešené. Hromadění věcí mě nezajímá a je mi opravdu úplně jedno, kdo okolo co má. Jestli něco tiše závidím, tak třeba to, když se ukáže, že je někdo podstatně chytřejší než já,“ popsal svůj vztah k majetku Kvido Štěpánek před pěti lety ve velkém rozhovoru pro Forbes. Sám si vyplácí minimální podíly na zisku (v řádu stovek tisíc korun za rok) a spolu s Daliborem Dědkem z Jablotronu budou jedinými v našem žebříčku, kteří řídí jako svůj hlavní vůz škodovku. Dědek má karoq, Štěpánek starší Škodu Yeti.

Reklama

Isolit-Bravo si také zakládá na tom, že nepoužívá k financování úvěry a investice, které se každoročně pohybují v řádu desítek milionů korun, dělá z vlastních výdělků. Další jednotky milionů Kvido Štěpánek rozdá na podporu regionu, místní nemocnice a handicapovaných. Zhruba 500 zaměstnanců také může využívat levnější vnitropodnikové půjčky. Firma se dlouhodobě snaží více rozprostřít svou výrobu od cyklického autoprůmyslu, pod vlastní značkou prodává kuchyňské spotřebiče a elektronické kolečko s názvem Motúčko. Na jeho vývoji se Štěpánek sám podílel a rád ho také osobně propaguje.

Aktuální vydání magazínu
Restart
Forbes 5/2020

Jak tvrdý je šéf a jak moc prosazuje své názory? A trpí pocitem neomylnosti, častým to neduhem nejúspěšnějších továrníků? Na to má majitel Isolit-Bravo připravenou odpověď: „Ve firmě rád říkám: Když máte lepší nápad, tak ho udělejte. Nemáte-li, použijte můj. Nejhorší je nedělat nic.“

Reklama
Reklama
Reklama