V americkém New Orleansu žije 400 tisíc lidí a každý rok jej navštíví na 18 milionů turistů. Je to příjemné město, které nikdy nespí, kde se ulicemi linou zvuky jazzu a kde se výborně jí. Je to ale také místo, které pravidelně obsazovalo nelichotivé přední příčky v žebříčcích kriminality.

Na konci loňského roku se však v amerických médiích začaly objevovat senzační zprávy o rekordním poklesu počtu vražd. „Násilná kriminální činnost spadla na úroveň, kterou jsme neviděli od sedmdesátých let,“ hlásal v prosinci 2018 lokální deník The Advocate. Co se během jediného roku stalo?

Ve městě přezdívaném “Big Easy“ začaly fungovat TIGER a RTCC. Za prvním akronymem se skrývá Tactical Intelligence Gathering and Enforcement Response a jde o speciální tým, který se zaměřuje na zatýkání recidivistů.

Druhá tajemná čtveřice písmen znamená Real Time Crime Center, což ve zkratce představuje celou infrastrukturu monitorování okolí, zejména chytré kamery, jimiž tamní radnice obsypala město a které dodala sanfranciská korporace Cisco.

„Když dřív někdo projel na červenou a naboural do jiného auta, strávil přivolaný policista na daném místě i několik desítky minut a bedlivě poslouchal obě verze příběhu. Dnes už se na danou situaci může ve vlastním voze podívat předem, čímž šetří drahocenný čas, který může věnovat závažnějším situacím,“ vysvětluje Marcus Moffett, který má v Ciscu na starosti veškeré zakázky pro veřejný sektor.

Loni takto policisté, strážníci, ale i hasiči nebo záchranáři v New Orleansu ušetřili 3000 hodin práce. „To se možná nezdá tak dramaticky hodně, ale musíme si uvědomit, že o záchraně lidského života mnohdy rozhodují sekundy,“ zdůrazňuje Moffett, zatímco rukou vyzývá k návštěvě policejního vozu plného monitorů.

Mozek Česka je na jižní Moravě
Vydání Forbesu Mozek Česka je na jižní Moravě

Celá prezentace se nachází v kalifornském San Diegu, kde Cisco pořádalo konferenci Cisco Live, na níž tradičně představuje technologické novinky a ukázky své práce. Mezi routery, switchy a dalšími technikáliemi, kterými je sanfranciská korporace známá, se největší hloučky zvědavců tvoří zejména u lépe uchopitelných ukázek práce, mezi nimiž je právě replika části New Orleansu.

„V roce 2017 jsme byli na setkání s vedením města, které řešilo problém snižování rozpočtů, ale zároveň nechtělo přijít o turisty. Vláda jim v tomto ohledu dala podmínku, že pokud město nesníží počet vražd, omezí mu přísun peněz,“ vypráví Moffett.

Ještě ten samý rok tak Cisco přišlo s řešením chytrého kamerového systému tvořeného několika stovkami IP kamer, které jsou rozmístěny na klíčových místech z hlediska potenciální kriminální činnosti. Kdykoliv někdo v jejich rádiu zavolá tísňovou linku 911, systém pozná problémovou lokaci a v bezpečnostním centru získají okamžité záběry z místa. V každém policejním (nebo jiném záchranném) voze je pak LTE router, díky němuž mají dané složky v blízkosti kamer záběry k dispozici také.

Odhalit pachatele loupežného přepadení tam rázem trvá pár minut. Policista nezpovídá svědky, ale prostě se podívá na záznam. Lze si také nastavit filtr například na všechny muže v černé košili, kteří kolem daného místa prošli v posledních hodinách a na celou scénu se podívat třeba v jediném framu.

Podobným způsobem pak systém pomáhá i u případů násilností či výtržnictví. Podle Muffetta ale nejde jen o možnost efektivnější a informovanější pomoci. Povědomí o výkonném systému se totiž rychle rozšířilo. „Když potenciální pachatel ví, že může být poznán a dopaden do několika desítek minut, mnohdy od činu raději upustí,“ popisuje Muffett.

Úspěšnost neworleanské snahy nepotvrzují pouze data o propadu kriminality. Uznání přišlo i od pořadatelů hlavní konference o chytrých městech, která se letos v květnu konala v New Yorku. New Orleans se zde stalo absolutním vítězem v kategorii veřejné bezpečnosti.

Cisco tak po úspěšném „pilotu“ jedná i s dalšími americkými městy a svůj bezpečnostní záběr hodlá rozšiřovat. „Další jsou na řadě povodňové senzory, které budou automaticky volat pomoc, když voda překročí určitou hranici. Naším cílem nebylo a není pouze snížit počet vražd nebo krádeží. Jde nám o komplexní bezpečnost občanů,“ uzavírá Muffett.