skip to main content
Český byznys

Doufáme, že zaměstnanci přes svátky nebudou brát telefony, zní z tuzemských firem

2 minuty čtení

Je čtvrtek 19. prosince a v kancelářích Forbesu, zmítaných vidinou zítřejší uzávěrky, to žije. Musí to žít, jinak by v lednu nebylo co číst. Nebo bychom neměli Vánoce. Bůh ví, co je horší.

Když však dnes napíšete e-mail do celé řady firem, často už vám obratem přijde automatická odpověď typu, cituji: Hello, I’m off for Christmas break, will be back on January 6th. If your inquiry is urgent, please resend with [URGENT] in the subject.

I v případě, že se někde do práce podívají ještě zítra, stále to vychází na grandiózních 16 dní volna – pokud tedy nepatříte mezi ty, koho zpátky do práce nahánějí už mezi svátky.

Jak na sváteční pauzu reaguje český byznys?

Šéfka českého Googlu Taťána le Moigne na dotaz, zda se v Googlu ještě pracuje, poslala fotku z hor. Žádné plošné nastavení ve firmě nezavedla. „U nás se nevyžaduje ani nezakazuje nic. Googleři si berou volno, jak chtějí a potřebují,“ napsala.

V tuzemské pobočce nadnárodní softwarové společnosti SAP údajně sílí tlak na to, aby šlo vedení příkladem a na svátky vypnulo. Žádné e-maily a žádné telefony (pokud tedy zrovna nejste v oddělení prodejů, kde je příhodné na příjmu zůstávat). Lidé by si prý měli odpočinout, aby pak mohli „podávat ty nejlepší výkony a prospívat v práci i životě“. Němci, no…

Podobně se na to dívají v potravinářském molochu Mars, kde se online prezence během svátků neočekává.

Na dotaz, zda se v českém Googlu ještě pracuje, poslala šéfka Taťána le Moigne fotku z hor.

Co na to reklamka? „U nás končíme tento pátek a začínáme 6. ledna. Doufáme, že lidé nebudou číst e-maily a zvedat telefony, ale nikdo nikomu nic nezakazuje,“ říká Jan Binar, šéf agentury McCann.

Reklama

„Postupně se to u nás v kancelářích vylidňuje,“ komentuje aktuální dění CEO STRV Lubo Smid. „Já dotahuju ještě hodně dealů, takže pracuji do pondělí, ale pak si dám týden a půl pauzu,“ dodal Smid, toho času opět na cestách.

Koupelnářský gigant Siko dle slov svého ředitele Tomáše Valy nekončí nikdy. „Máme mezi svátky inventury, prodejny jedou kromě státních svátků skoro neustále,“ tvrdí Vala.

Sám je nicméně velkým odpůrcem mailových a zprávových notifikací u sebe i u kolegů, a o to více přes Vánoce. „Abych mohl pracovat na sto procent, musím také odpočívat,“ říká muž, který bude v práci v pondělí i v pátek, ale během tří vánočních dnů se bude snažit práci neřešit.

Ani v Brně nebude podle všeho úplná nuda. Zakladatel Y Softu Václav Muchna říká, si firma mezi svátky zachovává ordering, logistiku a podporu, jinak je ale vypnutá. „Nemáme žádné nařízení, ale faktem je, že si většina lidí vybírá dovolenou, které máme šest týdnů ročně,“ vypočítává Muchna.

V e-commerce se každopádně nad ideou dlouhých svátků mohou akorát pousmát. „Volno už dnes? Naopak, minimálně stovku lidí z kanceláře jsem poslal do skladu,“ rozhazuje rukama šéf Alzy Tomáš Havryluk. „Ten největší zápřah nás teprve čeká.“

No a pak jsou tu ještě startupy, kde na rozjímání samozřejmě není prostor. „Lidi budou online,“ hlásí Forbesu zakladatel Twista Michal Šmída. „Musíme makat!“

Reklama
Reklama
Reklama