V říjnu loňského roku překonala lahev whisky rekord nejdražší lahve vína či destilátu, jaká byla kdy na aukci prodána. Lahev The Macallan Fine and Rare 60-Year-Old vynesla závratných 1,9 milionu amerických dolarů. Čím to?

Archivní single malt whisky z roku 1926 byla stočena z legendárního sudu, kterého si sběratelé cení pro jeho téměř mytické vlastnosti. Jen o rok dříve se tekutina, která dozrála ve stejném sudu, prodala v jednom aukčním domě v Londýně za 1,2 milionu dolarů. Od roku 2018 již hranici jednoho milionu dolarů překročilo nejméně šest vzorků tohoto destilátu z roku 1926.

Celkem bylo z tohoto ctihodného sudu, známého jednoduše jako „číslo 263“, vyrobeno pouze 40 lahví. Až půjde do dražby další z nich, lze očekávat, že se rekordní cena může posunout ještě výše. Mělo se tak stát v dubnu letošního roku, avšak než se aukci podařilo uzavřít, stal se online prodejce Whisky Auctioneer obětí cíleného kybernetického útoku.

Není jasné kdy – či jestli vůbec – budou lahve opět na prodej. Jedna věc však jasná zůstává: i uprostřed období bezprecedentní ekonomické nejistoty jsou lidé ochotni za single malt whisky vydávat neskutečné peníze. Pojďme se nyní podívat na další legendární příklady, z nichž některé stojí zhruba tolik co luxusní italský sporťák.

75letá single malt skotská whisky Mortlach
Jedná se pravděpodobně o „nejvýhodnější“ položku na seznamu. Světoznámá nezávislá stáčírna ze skotského města Elgin v roce 2015 představila nejstarší single malt whisky na světě. Strávila tři čtvrtě století v sudu, ve kterém nejprve zrálo sherry, a díky tomu vznikla whisky s obsahem alkoholu 44,4 procenta, která má nádhernou třpytivě kaštanovou barvu a chuť s výjimečnými tóny rancia a kandovaných švestek.

75letá single malt skotská whisky Mortlach, která je nejstarší na světě | Foto Forbes.com

Nachází se v na míru vyrobeném křišťálovém dekantéru, který má tvar slzy. Když v rámci této jednorázové a jedinečné nabídky na stůl vyskládáte 30 tisíc dolarů, dostanete navíc i koženou brašnu, ve které budete lahev moci přenášet.

50letá single malt whisky z oblasti řeky Spey
Destilerie The Balvenie loni odhalila svůj druhý 50letý výtvor, který se má prodávat za maloobchodní cenu 38 tisíc dolarů. Do USA se dostalo jen zhruba tucet dekantérů whisky nazvané „Marriage 0197“, čímž se téměř zajistilo, že jejich cena půjde strmě vzhůru.

50letá single malt whisky z oblasti řeky Spey | Foto Forbes.com

Avšak překvapivě je stále možné jednu z lahví sehnat za cenu, která není nestoudně vyšší než doporučovaná maloobchodní cena. Tato whisky je stáčena při obsahu alkoholu 42 procent a má bohatou chuť provoněnou tóny tmavého ovoce s medově-kořeněným závěrem

46letá whisky Constellation Collection
Jedná se o nejstaršího zástupce vychvalované kolekce Constellation Collection od destilerie Dalmore. Tato 46letá senzace se vyznačuje tóny sadového ovoce podtrženými skořicí.

46letá whisky Constellation Collection | Foto Forbes.com

Charismatický „master distiller“ Richard Paterson je ceněn zejména pro svou lásku ke všemu, co má co do činění s sherry. A tato whisky je nejspíš ztělesněním této oddanosti – plná typických tonalit spojených se sudy, ve kterých zraje oloroso.

Black Bowmore
Když byla série Black Bowmore v roce 1994 spuštěna, byla krajina single malt whisky o dost jiná než dnes. Jedná se o nápoj, který změnil celý obor. Původní nabídka se před 30 lety v maloobchodech prodávala za 100 dolarů za lahev! O 24 let později se stejná šarže prodává za 17 tisíc dolarů v aukci. Tato whisky zrála v sudech, ve kterých předtím leželo sherry, a její finální verze se objevila až v roce 2017.

Black Bowmore | Foto Forbes.com

Díky nečekaným aromatům ananasu a tropické nasládlosti je tato whisky odlišná od jakékoli jiné whisky z ostrova Islay, jakou kdy ochutnáte. Pokud ji tedy vůbec někdy ochutnáte – 159 lahví, které se do USA dostaly, se původně prodávalo za 25 tisíc dolarů za kus. Ani ne o tři roky později mají hodnotu víc než trojnásobnou.

Rare Collection
Tento vybraný nektar, který byl destilován ještě před druhou světovou válkou, byl stočen z jediného sudu ve slavném skladu Dufftown. V roce 2001, kdy byl sud vyprázdněn, v něm bylo dost whisky na naplnění pouhých 61 lahví. Sběratelé jsou touto konkrétní whisky přímo posedlí – nejen pro její jedinečnost, ale zejména pro její nevýslovnou vzácnost.

Rare Collection (vzácná kolekce) – single malt skotská whisky z roku 1937 | Foto Forbes.com

Při aukci Bonhams Whisky Sale v Edinburghu před čtyřmi lety ustanovila tato whisky rekord pro nejdražší single malt whisky, jaká kdy byla v jakékoli skotské aukční síni prodána. Byla vydražena zhruba za 87 tisíc dolarů. Ukázalo se, že se jednalo o velmi dobrou investici, jelikož od té doby hodnota této whisky stoupla téměř o 40 procent.

Buďme k sobě upřímní: šance, že někdy ochutnáte některý z nápojů na tomto seznamu, jsou mizivé, až nulové. Pokud se nerozhodnete utratit 2700 dolarů za vstupenku na akci Nth Whisky Festival, která se koná každý duben v hotelu Wynn v Las Vegas.

Jedná se o jedinečnou příležitost ochutnat ultravzácné single malt whisky z celého světa. A vstupenky se většinou rychle vyprodají. Letošní ročník byl samo sebou zrušen, což je však jedním z mnoha dalších důvodů, proč už se nemůžeme dočkat roku 2021.