Zákaz letů z Evropy do Spojených států nadobro zmařil vyhlídky na to, že dopad koronaviru na letecký průmysl nebude tak velký. Hlavní čeští hráči v prodeji letenek už teď sčítají masivní ztráty a předpovídají temnou budoucnost na několik následujících měsíců.

„Tržby jsou dnes prakticky nulové. Všechno se zastavilo, jen refundujeme,“ říká Šárka Litvinová, majitelka společnosti Asiana, která provozuje portál Letuška.cz. „Je to obrovská rána pro celý letecký i turistický byznys.“

Šířící se nákaza v posledních hodinách a dnech leteckou branži zasáhla naplno. Ruší se lety a zavírají se letiště, jednotlivé destinace i celé státy. Aerolinky i prodejci letenek bojují s obrovským propadem poptávky a to nejhorší zřejmě ještě přijde.

„Připravujeme se na to, že se svět na měsíc nebo dva úplně zamkne,“ říká Oliver Dlouhý, zakladatel a CEO Kiwi.com. Což tržby společnosti masivně pocítí – Dlouhý odhaduje odpis na miliardy korun. „Myslím, že od dubna se na jeden až dva měsíce dostaneme na úplnou nulu.“

Pro připomenutí: loňský obrat brněnské firmy, která dává práci více než třem tisícovkám lidí, byl téměř 35 miliard.

Dlouhý tvrdí, že Kiwi.com má dost finančních rezerv na „mnoho měsíců“. A dodává, že kdyby došlo na nejhorší a krize by se protáhla do druhé půlky roku, má v zádech silného investora, americký fond General Atlantic. „Ti by nás podrželi, ale věřím, že k tomu nebude muset dojít.“

Vydání Forbesu Kiwinner

Kiwi.com má výhodu, že jako společnost působící po celém světě není závislá na jednom trhu. „V posledních týdnech jsme obratově klesli asi o 30 procent, ovšem třeba Itálie samotná šla dolů o 90 procent. Hodně hráčů v oboru bude mít velký problém, branže se určitě pročistí,“ popisuje Dlouhý, jinak muž z březnové obálky Forbesu.

I další brněnský prodejce letenek, firma Student Agency, hlásí propad poptávky ve vysokých desítkách procent. „Je potřeba brát život takový, jaký je. Pokud se nebude dva měsíce létat, není to katastrofa,“ bere to s nadhledem její šéf Radim Jančura.

„Upřímně jsem pro, ať se na tři týdny zastaví celý stát a jdeme do karantény všichni, ať to máme za sebou. Jinak to budeme řešit celé léto,“ domnívá se.

Litvinová z Asiany si netroufá odhadovat, jak se situace vyvine. „Výhled? Ještě v lednu jsme říkali, že to bude na dva týdny. Dnes absolutně netušíme, jak se to vyvrbí,“ říká.

Dlouhý si myslí, že se na předkoronavirová čísla Kiwi.com dostane až v září nebo říjnu. „Odhaduji, že tou dobou se budeme vracet do normálu,“ dodává. Všechny zahraniční schůzky, na které by normálně letěl, si naplánoval na videokonferenční hovor přes službu Zoom. „To je teď moje paluba.“