Je to jen pár dní, co začal tým 14 softwarových inženýrů a datových specialistů z málo známého startupu Zoe pracovat na aplikaci, která se po svém uvedení do App Storu stala doslova hitem: COVID Symptom Tracker zaznamenala jen v Británii v prvních dnech 1,2 milionu stažení.

Jak už sám její název napovídá, aplikace lidem umožňuje zjistit, zda a jak moc jsou ohroženi nákazou koronavirem. Od uživatelů chce, aby zadali svou přibližnou polohu a symptomy, kterými trpí, ať už odpovídají všeobecně popisovaným příznakům koronaviru, nebo ne.

Kdyby snad žádnými symptomy netrpěli, mají lidé alespoň stručně popsat to, jak se cítí. Všechna data jsou anonymní, jména uživatelů se promění v neidentifikovatelné kódy a s těmi pak pracují týmy epidemiologů z Národní zdravotní služby (NHS) a z londýnské King’s College.

To vše by jim mělo poskytnout dostatek dat k tomu, aby o viru zjistili co nejvíce a co nejdříve se díky tomu dobrali „vytvoření vakcíny“, říká Tim Spector, jeden ze spoluzakladatelů Zoe. Startup vznikl v akademickém prostředí už zmiňované King’s College a původně si dal za cíl zjistit, jak zásadní vliv mají na člověka změny jídelníčku, a to s přihlédnutím k rozdílným metabolismům. Pro výzkum přitom využíval data získaná od dvojčat.

Řada těchto lidí, se kterými Zoe spolupracovala, si v poslední době stěžovala na příznaky onemocnění COVID-19. Tým vědců se toho rozhodl využít a obrátil svou pozornost právě na nový typ viru. Ostatně měl k tomu solidní základy vzhledem k tomu, že dlouhodobě monitoroval jak celkový zdravotní stav dobrovolníků, tak hlavně reakce jejich imunitního systému. Díky tomu mohl začít zjišťovat, jak se virus projevuje i u ostatních lidí.

Tim Spector, jeden ze spoluzakladatelů Zoe a profesor genetické epidemiologie na King’s College v Londýně. | Foto Zoe

Následně se Zoe rozhodla zpřístupnit svůj výzkum celé britské populaci, což vyvolalo vlnu nebývalého zájmu. Tu podnítil především fakt, že jde o způsob, jak mohou lidé vědcům pomoci konečně dotáhnout boj s koronavirem. Stačí, aby denně věnovali pouhou minutu svého času „samovyšetření“ a výsledky pak prostřednictvím aplikace odeslali ke zpracování. Data se přitom nedostanou nikam jinam než k vědcům.

Zoe díky tomu v bleskově krátkém čase získala na investicích 27 milionů dolarů rizikového kapitálu. Nepomáhá prý přitom jen už zmiňované NHS, jinak jedné z nejstarších a největších zdravotnických organizací na světě (v Británii zastřešuje tři tamní veřejně financované zdravotnické systémy, pozn. red.), ale i technologickým gigantům, které s něčím takovým měly přijít už dávno, tvrdí alespoň Sara Gordon, jinak viceprezidentka Zoe.

Byť jak Facebook, tak Google přišly s mapami výskytu onemocnění COVID-19 a nabídly uživatelům i aktuální informace a avíza, podobnou službu nerozjely, dodává Gordonová s tím, že s administrativou prezidenta Trumpa jednaly jen o tom, že pokud bude třeba, budou s úřady sdílet údaje o poloze svých uživatelů. To ale vědcům a lékařům nijak nepomůže.

„Facebook i Google přitom mohly své uživatele vyzvat, aby s vědci sdíleli případné příznaky i to, jak se projevují. Tu mimořádnou šanci ale promarnily,“ řekla Gordonová Forbesu.

Aplikace Zoe je dnes jednou z několika, které jsou ke stažení jak v mobilech s Androidem, tak s operačním systémem iOS. Jak už bylo řečeno, lidem umožňují pomoct s bojem proti koronaviru i jinak než jen tím, že se izolují a zůstávají doma. Mohou sledovat svůj zdravotní stav, případné příznaky nemoci a její vývoj. Data pak pravidelně odesílají k analýze.

Jde každopádně o přijatelnější způsob boje s pandemií, než k jakému přikročili v Číně, kde se lidé museli smířit s poměrně zásadním vpádem do soukromí. Na rozdíl od celoplošného sledování lidí, jejichž pohyb úřady sledovaly tak, že bez jejich vědomí zaměřovaly a monitorovaly jejich mobily, máme my příležitost dobrovolně pomoct tím, že se jednou denně vyšetříme a stručnou zprávu pak anonymně odešleme.

Aplikace Zoe | Foto Zoe

Že se výzva neminula účinkem, dokazuje nejen více než milion stažení, ale i fakt, že se k ní veřejně připojily i celebrity – například herec Stephen Fry, který k následování vyzval i svých 12,7 milionu fanoušků na Twitteru.

Obrovský zájem o spolupráci projevili i Izraelci. Omri Moyal z Tel Avivu, který spolupracuje s izraelským ministerstvem zdravotnictví, spustil aplikaci Hamagen (v překladu „Ochránce“), která své uživatele varuje, ocitnou-li se v blízkosti infikovaných lidí. Pouhý týden po spuštění měl Hamagen podle něj víc než milion stažení – z toho dobrých 500 tisíc jen v obchodě Google Play –, což by znamenalo, že jej v zemi používá každý devátý člověk.

Hamagen staví na odlišném principu než aplikace od Zoe. Epidemiologové z ministerstva zdravotnictví sbírají data o nakažených a místech, na kterých se nacházejí, a to buď od nich samých, či z druhotných zdrojů, například z dotazníků. Všechna tahle data jsou nahrávána na server.

Každou hodinu se odesílají aplikaci Hamagen, která se aktualizuje. Jakmile se pak uživatel ocitne v blízkosti nakažených, aplikace jej na to upozorní. Na rozdíl od Zoe Hamagen data nesdílí s úřady.

Podle Moyala jde o mnohem lepší variantu než postup, který zvolila vláda, když se rozhodla natvrdo a bez souhlasu lidí využívat data o jejich aktuální poloze tím, že je nařídila poskytnout mobilním operátorům. Jejich analýzu v současnosti obstarává tajná služba Šin Bet.

Varování Hamagenu jsou podle něj mnohem užitečnější – Šin Bet lidem nařizuje, aby se v případě, že se ocitnou v blízkosti infikovaných, okamžitě hlásili v karanténě, Hamagen naproti tomu uživateli řekne, kde a jak byl vystaven riziku nákazy.

„To, co nařídila vláda, představuje poměrně zásadní zásah do soukromí, i když vezmeme v potaz, že jde o mimořádné okolnosti,“ říká Moyal. „To byl taky důvod, proč jsme vyvinuli vlastní aplikaci,“ dodal s tím, že cílem jeho týmu bylo vytvořit nástroj, který by ideálně využila celá devítimilionová izraelská populace. A vzhledem k tomu, že jde o open source projekt, je volně k dispozici i pro ostatní země bojující s nákazou.

Vydání Forbesu Ovládni AI!

Další zajímavou aplikací je Carbyne, kterou spolufinancoval Peter Thiel společně s bývalým izraelským premiérem Ehudem Barakem. Ta je napojená na linku první pomoci 911, takže když na ni zavolá někdo s podezřením, že je nakažený koronavirem, vyžádá si od něj automaticky údaje o tom, kde přesně se nachází, a současně si vyžádá přístup k videokameře v jeho mobilu.

To pak zdravotníkům a lékařům umožní na dálku pacienta nejen předběžně vyšetřit, ale i dát mu instrukce pro první a nezbytnou pomoc. Aplikace současně dalším uživatelům zobrazuje místa s výskytem nemoci, a ti tak vědí, jestli se do dané oblasti vydat, nebo ne, protože by jinak podstupovali riziko nákazy.