V sedmém patře moderní kancelářské budovy Visionary v pražských Holešovicích to v neděli žije snad více než v běžný pracovní den. Velkorysý open space pulzuje, lidé kreslí po tabulích, intenzivně konverzují a gestikulují. Jiní naopak soustředěně hledí do kódu na svých monitorech. Jde o čas.

Partyzánská akce podnikatele Tomáše Vondráčka, která slibuje naprogramování funkčního e-shopu na dálniční známky za jediný víkend, spěje do finále. „Ukázali mi místo, kde sedí lidé z mého oboru, a ti už mě zasvětili,“ popisuje jedna z účastnic celkem samostatně běžící systém organizace.

Účastníci hackathonu. Foto: Zdravko Krstanov

„Dvě noci pro mě znamenaly tři hodiny spánku,“ usmívá se jeden z programátorů, zatímco v ruce mačká prázdnou plechovku od energetického nápoje. Podle ohlasů to prý jde dobře.

„Jestli se to použije, nebo ne, je z mého pohledu méně podstatné. Hlavní je ukázat, že to jde dělat jinak. Sám jsem byl 30 let v byznysu a vím, že co se tam udělá za jeden den, trvá 100 dní v úřadě. To je režim, který se těžko láme, ale na druhou stranu – když se to nebude zkoušet, tak se to nikdy neudělá,“ pronesl k jedné ze skupinek účastníků hackathonu nově jmenovaný ministr dopravy Karel Havlíček. Partě děkuje za odvedenou práci a pokračuje v prohlídce.

Nedlouho po Havlíčkovi, lehce po jedenácté dopolední, do budovy vchází i ministerský předseda Andrej Babiš v doprovodu svého poradce Marka Prchala, s nímž ve zcela identických bundách Prada působí sehraně. Premiér prohodí něco o zkostnatělém IT dědictví z let minulých a následuje jednání za zavřenými dveřmi, kde kromě zmíněné dvojice sedí i ministr Havlíček, státní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla a samozřejmě i Tomáš Vondráček.

„Oceňuji akci pana Vondráčka, že to zorganizoval. Je to akce nespokojených ajťáků a já jsem s tou zakázkou také nespokojený,“ sdělil Babiš novinářům poté, co opustil zasedačku. „Nyní jsme to společně probrali, vypíšeme novou zakázku a předpokládáme, že produkt, který se vytvořil v rámci hackathonu, použijeme. Samozřejmě ale musíme mít záruku, že to bude funkční. Pak budeme případně soutěžit jeho provoz.“

Andrej Babiš sleduje představení e-shopu Férznámka.

Zatímco se účastnící hackathonu těší z úspěšného testu identifikace SPZ (systému, který v reálném čase odhalí, zda má daná poznávací značka zaplacenou dálniční známku), Babiš hovoří o důležitosti propojení soukromého sektoru, jmenovitě IT firem, a státu a zdůrazňuje, že ve věci otevření IT systémů a jejich řešení bude tlačit i na ostatní ministry.

Státní fond pro dopravu a infrastrukturu (SFDI), který zakázku za 401 milionů posvětil, je poté podle Andreje Babiše naprosto zbytečnou organizací. „Pan ředitel tu zakázku neustále obhajuje, což je pro mě nepochopitelné. Dělá si, co chce,“ říká Babiš na účet šéfa SFDI Zbyňka Hořelici, který nereflektuje jeho výzvu k rezignaci. Na otázku, kolik by zakázka měla stát, aby to bylo priměřené, reaguje místo Babiše Vladimír Dzurilla s tím, že to „určí trh“.

„Bylo to neuvěřitelné, bude to skvělé a dokázali jsme to,“ bere si slovo iniciátor hackathonu Tomáš Vondráček. „Každý člověk si bude moci vyzkoušet, že to bylo možné udělat,“ říká hrdě Vondráček a dodává, že bude třeba ještě dodělat jisté kroky po hackathonu, které prý jeho firma Actum udělá zdarma.

Andrej Babiš, Karel Havlíček a Vladimír Dzurilla opouštějí po intenzivních konverzacích s novináři budovu. Na e-shopu mezitím funguje rozhraní pro nákup i databáze a podle přítomných je až na drobné detaily hotovo.

Jednoduchá pravidla pro účastníky hackathonu. Foto: Zdravko Krstanov

Blíží se šestá večerní, a tedy i deadline, kdy se má nově vytvořený internetový obchod Ferznamka.cz (a Fairznamka.cz) představit veřejnosti. Miloš Čermák tweetuje, že dálniční známky jsou vyřešené, nechť se tedy příští týden uspořádá hackathon na opravu dálnice D1, čemuž se řada účastníků hackathonu upřímně zasměje u tabule, kde se živě promítají reakce na sociálních sítích.

E-shop se kvůli mírnému technickému zpoždění neukazuje světu přesně v šest hodin, ale v 18:33 už Tomáš Vondráček se skleničkou v ruce hlásí, že je to venku.

Čeká se každopádně velká nárazová zátěž – hodně Čechů si nepochybně bude chtít nákup vyzkoušet. Zatím tedy jen v podobě příspěvku jedné, dvou či tří korun, které poputují na transparentní účet a následně nadaci Kolečko, ale proces nákupu zůstává stejný.

A musí to fungovat.