Včerejším dnem budiž symbolicky dokonáno druhé čtvrtletí roku 2020, které se do učebnic ekonomiky nezapíše zrovna pozitivně –⁠ nezaměstnanost, nejisté vyhlídky (i stran koronaviru) a vyjma vesměs technologické elity slabá výkonnost firem. To ale nebrání akciím, respektive zásadním americkým indexům narážet na nové stropy.

Akciový benchmark S&P 500 úterní obchodování uzavřel těsně nad úrovní 3100 bodů, technologiemi naplněný Nasdaq překročil 10 tisíc a na ekonomiku jinak senzitivní Dow Jones úterý uzavřel pod šestadvacetitisícovou hranicí.

S&P 500

Když se časová osa grafů všech zmíněných indexů dostatečně roztáhne, je patrné, že jde ve všech případech o nejlepší kvartál za poslední dvě dekády. Konkrétně Dow Jones zažil dokonce tři nejlepší měsíce od roku 1987, zatímco nejvyššímu procentuálnímu narůstu se těšil Nasdaq, který připsal přes 30 procent. Na S&P500 jsme poté takové čtvrtletí neviděli.

Dow Jones

„Čili pokud vyhodíme z práce úplně všechny a zažehneme znovu epidemii žluté zimnice a dýmějový mor, co udělá S&P? Vyleze na 10 tisíc? Nebo víc?“ říká jeden z mnoha satirických komenteřů, jež se na finančních webech objevily. Ono to celé totiž vypadá, že místo paniky a „začátku býčího trhu“ na konci propadu na akciové indexy čekala trampolína.

Nasdaq

Například zmizení 20 milionů amerických pracovních míst s trhy nic zásadního neudělalo (děkovné dopisy směřovat do Fedu), skomírající retail a utlumená výroba také ne, ale více než dva miliony znovu obsazených pozic během června jako by na optimismu přidaly výrazně.

V některých státech, které v USA začaly s rozvolňováním, se přitom objevují nová koronavirová ohniska, a tak v nich dochází ke znovuzavedení restrikcí. Nikdo přesně neví, co by se dělo při rozpoutání druhé vlny, a dokonce už i Goldman Sachs (!) ve své analýze, zveřejněné v pondělí, silně nabádají k občanské odpovědnosti.

Podle ekonomů přední investiční banky by povinnost nosit roušky mohla srazit denní nárůst případů z 1 na 0,6 procenta, což by v konečném důsledku mohlo americkou ekonomiku zachránit od pětiprocentního propadu HDP.

Vyhlídky jsou tedy přinejmenším nejisté a nepochybně je třeba mít se na pozoru (nepříjemně vypadají například data mapující nárůst nesplácení amerických hypoték). „Trh bude nadále volatilní, ale vlády a volby ve Spojených státech mu dávají podporu a Trump se snaží,“ hlásí Kateřina Zychová z Verdi Capital. „Jsme pořád long, i když selektivně,“ dodává investorka.