skip to main content
Elon Musk

Elon Musk nemá cash. Čekal snad někdo něco jiného?

2 minuty čtení

V posledních dnech zaplnily mediální prostor zprávy o tom, že jeden z nejbohatších lidí světa Elon Musk, jehož jmění Forbes napočítal na 23,6 miliardy dolarů, nemá cash – respektive jí nemá hodně.

Média reagovala na středeční soudní slyšení v Los Angeles, kde Musk vypovídal ve věci svého „pedo guy“ tweetu. Pokud si na kauzu nevzpomínáte, týkala se Muskova obvinění jednoho z potápěčů, kteří se podíleli na loňských záchranných akcích v thajské jeskyni Tham Luang.

Musk se na potápěče Vernona Unswortha obořil po kritice, kterou Unsworth směroval k Muskovým záchranářským snahám.

Během slyšení byl zakladatel SpaceX a Tesly žalobcem požádán, aby odhadl hodnotu svého majetku. Musk prohodil něco o 20 miliardách dolarů a jedním dechem dodal: „Někteří lidé si myslí, že mám hodně hotovosti, což není pravda.“

Jak je možné, že se člověk s miliardovým majetkem teoreticky může dostat do problémů, pokud by měl zaplatit byť jednotky milionů dolarů na odškodném? Jednoduše!

Téměř veškerý Muskův majetek je totiž zaparkován v akciích Tesly a SpaceX a všechny jeho vyhlídky na další bohatnutí (čti odměna za jeho roli CEO) leží v akciových opcích. Ty sice dosahují miliard dolarů, ale podmínkou pro jejich uvolnění je splnění extrémně ambiciózních firemních milníků.

Jinými slovy, Elon Musk může mít hypoteticky opravdu potíže s likviditou a v případě potřeby by mohl být nucen prodat část akcií Tesly nebo SpaceX, čemuž se snažil vyhýbat.

Mohl by si také peníze půjčit a svými podíly ručit, což už ostatně udělal – bankám takto dluží zhruba půl miliardy dolarů. Některé ze spekulací, označujících současné stodolarové rezervační poplatky na Cybertruck za geniální bezúročnou půjčku, lze smést právě touto cifrou.

Související vydání

Není tajemstvím, že Elon Musk do svých firem vložil vesměs veškeré prostředky, které získal prodejem PayPalu, což dobře popisuje jeho čtyři roky stará biografie.

V loňském roce už také musel zaplatit pokutu ve výši 20 milionů dolarů, kterou mu Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) uložila za tweet „funding secured“, týkající se stažení Tesly z burzy. Úsměvné je, že dobové články tehdy uváděly, že jde pro Muska o drobné v peněžence – sotva 0,1 procenta jeho jmění!

Majetek a hotovost či likvidní aktiva se zřejmě budou míchat dohromady ještě dlouho, ale v mezičase se jen potvrzuje, že Elon Musk u středečního soudu nelhal a na hromadě cash opravdu nesedí.