skip to main content

Elon Musk rozšiřuje sbírku kuriozit. Tesla představila surfařské prkno

2 minuty čtení

Americká automobilka Tesla v čele s vizionářem a miliardářem Elonem Muskem opět dokázala přitáhnout pozornost svých fanoušků. Během víkendu se totiž na jejím e-shopu objevil produkt, který by od ní čekal jen málokdo.

I když tentokrát nejde o na první pohled tak bláznivý nápad, jakým byl třeba plamenomet, který Musk představil v rámci své „tunelářské“ firmy Boring Company, se samotným byznysem automobilky má taky pramálo společného.

Jde totiž o surfařské prkno s názvem Tesla Surfboard, které nese tradiční barvy automobilky, její dobře známé logo a které má na povrchu stejný lak, jaký je na kapotách jejích vozů.

„Povrch je zesílený lehkým černým karbonovým vláknem inspirovaným interiérem našich vozů,“ popisuje automobilka svou nečekanou novinku, která by žádnému ortodoxnímu fanouškovi neměla chybět ve sbírce.

Jenže takové štěstí jich bude mít pouze 200. Právě tolik kusů totiž Tesla v limitované edici nabídla. Není proto divu, že surfařská prkna byla ihned rozebrána.

A to i přesto, že cena prkna, na němž je i otisk designérské špičky Matta „Mayhema“ Biolose, bez daně převyšuje 33 tisíc korun (1500 dolarů).

Výrobce mořských prken Lost Surfboards, se kterým se designové studio Tesly v této marketingové akci spojilo, totiž své surfy prodává většinou v rozmezí od 700 do 800 dolarů. V podobných relacích se pohybují i prkna jeho konkurentů, jako je například světoznámá „skejťácká“ značka RipCurl.

Reklama

I z toho se dá usuzovat, že nový merch Tesly je určen hlavně pro sběratele, kteří tak mohou rozšířit svou sbírku kuriozit. Po zmíněných plamenometech, jejichž prodeje vynesly nižší miliony dolarů, jde například o nedávno představenou powerbanku, která je zmenšeninou dobíjecích elektrostanic Supercharger.

Prkna tak budou spíše zdobit interiéry domů či garáží hned vedle PowerWallu a vidět je naživo, jak olizují zpěněné vlny oceánu, bude pravděpodobně velmi vzácné.

To si uvědomují i obchodníci, kteří neočekávané události v kombinaci s limitovaným počtem kusů hbitě využili. Pár hodin po vyprodání surfů na oficiálních stránkách Tesly se některé surfboardy objevily na aukčních serverech, jako je Ebay. Samozřejmě už s mnohonásobně vyšší cenovkou.

Prkna ale ještě na trhu nejsou. Tesla je začne vyrábět až nyní a šťastnějším zákazníkům by měla přijít za dva týdny. Do 10 týdnů by pak všechny surfboardy měly být u svých nových majitelů z celého světa.

Otázkou je, jestli se Musk tímto dalším výstřelkem nesnaží odlákat pozornost od současných problémů Tesly. Tím je hlavně zvyšující se zadlužení, které ohrožuje samotnou budoucnost automobilky. Firma dokonce v minulém týdnu požádala některé své dodavatele o navrácení již dříve zaplacených peněz.

Nervozita je cítit i u investorů, kteří od června poslali její akcie z 370 dolarů pod úroveň 300 dolarů. Vzduch se zase o něco pročistí ve středu večer, kdy má americká automobilka reportovat výsledky za druhý kvartál. V tom prvním se zadlužení automobilky přehouplo přes 700 milionů dolarů.

Foto: Tesla.com

Reklama
Reklama
Reklama