Koronavirová epidemie zasáhla všechny sféry veřejného života. Odložila nebo zrušila i značnou část sportovních klání takřka po celém světě. A kde není fotbal, hokej nebo tenis, není na co sázet.

Nejen tuzemské sázkové kanceláře poslední dny zažívají dosud nevídanou situaci. Ačkoli drtivou většinu sázek přijímají přes internet, kde služby fungují bez omezení, stejně přicházejí o dost peněz.

„Za poslední dva dny došlo k velkému poklesu v řádech desítek procent. Nikoli kvůli uzavření poboček, ale kvůli zúžení nabídky a také proto, že lidé se po vyhlášení stavu nouze věnovali jiným věcem než sázení,“ tvrdí Václav Sochor, mluvčí společnosti Tipsport, která sdružuje největší komunitu sázkařů u nás.

„Určitá skupina sázkařů si alternativu najít dokáže, některé výpadky sportovních událostí ale jednoduše kompenzovat nelze,“ doplňuje Petr Šrain, mluvčí Fortuny, dvojky na českém trhu. Pro sázkové kanceláře je tak čím dál obtížnější vyhledávat a vypisovat zajímavé příležitosti pro tipéry.

Mezi sportovními událostmi, na něž se aktuálně nejvíce sází, stále ještě vykukují fotbalová utkání v Jižní Americe nebo hokejové duely v Rusku. Dále se však v pořadí nezvykle vysoko objevují trochu obskurní sporty jako stolní tenis nebo hraní počítačových her.

„Ping-pong ale prostě není extraliga a je jasné, že i když z něj současná situace udělala sázkařsky zajímavější sport, jsou náběry na něj mnohem nižší než třeba na hokej,“ přibližuje Sochor.

Sázkové kanceláře proto už počítají ztráty, které se mohou vyšplhat do jednotek až desítek milionů. Rozsah škod bude záležet na tom, jak se bude situace nadále vyvíjet.

V nadcházejících měsících je přitom na programu několik sportovních taháků letošního roku. Tím nejbližším je květnové mistrovství světa v hokeji. Loni na něj sázkaři vsadili dohromady bezmála jednu miliardu korun, i když ohromný zájem tehdy způsobila skutečnost, že se akce konala na sousedním Slovensku. Pozornost tipérů by měl v létě zaujmout také evropský fotbalový šampionát, dle kanceláří největší sázkařská událost roku, a olympijské hry.

Kdyby na tyto akce, jež jsou v reálném ohrožení, nedošlo, ve ztrátách by se to výrazně odrazilo. Sázkovky se aktuálním podmínkám umějí přizpůsobit, zaměřily by se třeba na nesportovní společenské události. Ty by však nedokázaly kompenzovat vše.

V jedné věci ale zástupci Tipsportu i Fortuny zůstávají optimističtí. Uvědomují si, že lidé po celém světě sportují a závodí nesmírně rádi, a tak si ke sportu opětovně najdou cestu okamžitě, jak jen to bude možné.