skip to main content

470 tisíc Němců jde v historické žalobě proti Volkswagenu

Máte 1 minutu?

Někdy jindy. Noví šéfové WeWorku udělali definitivní tečku za tím, co mělo ještě před pár měsíci být druhým největším IPO tohoto roku, a vstup své firmy na burzu odsunuli na neurčito. Oficiálně aby se mohli soustředit a rozvíjet svůj byznys, mezi řádky proto, že IPO po tom, čím WeWork v posledních týdnech prošel, by byla v podstatě sebevražda.

470 000 x Volkswagen. Soud v německém městě Braunschweig začal projednávat první masovou žalobu svého druhu. 470 000 lidí, zastoupených svazem na ochranu spotřebitelů, se v ní domáhá odškodnění za podvody Volkswagenu v aféře Dieselgate. K soudu kvůli tomu musel Volkswagen už v USA a Austrálii, v Německu je to poprvé. Domácí zákazníci ale podle něj neutrpěli žádnou škodu, protože všechna dotčená auta lze používat a jsou bezpečná.

Not anymore. Forever 21, americký řetězec s levnou rychloobrátkovou módou, který cílí zejména na její náctileté milovníky, požádal o ochranu před věřiteli a chystá se zavřít 350 svých obchodů zejména v Evropě a Asii, udržet se naopak pokusí v Latinské Americe. Firmě, která vznikla před 25 lety, zlomila vaz příliš rychlá expanze, ústup zájmu o fast fashion a i největší strašák všech kamenných obchodů – online konkurence.

partner Forbes Espressa
Reklama
Přemýšlíte o automatizaci ve své firmě? O robotech a automatických linkách? O pořizování dat z výroby rovnou do svého ERP systému a využití Business Intelligence při rozhodování? Děláte dobře! Máte šanci tu být ještě za 10 let. Poradíme vám, jak na to.

Máte 5 minut?

Pivo jede, ne? Na první pohled by se mohlo zdát, že IPO asijské části pivovarnického kolosu AB InBev je úspěch (paywall). Cena akcií se po prvním dni na burze vyšplhala nad jejich úpisovou hodnotu a nástup Budweiser APAC je po Uberu letos skutečně druhým největším burzovním debutem. Jenže, divize měla jít na trh už v červenci, AB InBev to ale kvůli malému zájmu investorů zastavil. Tehdy si sliboval, že od nich vybere až 10 miliard dolarů, nakonec se ale spokojil s necelou polovinou. Dobré zprávy to ale jsou aspoň pro hongkongskou burzu.

Prásk. Nejpřefouknutější realitní bublinu najdete právě teď v Mnichově. Pořádně vyšponované jsou i ceny nemovitostí v Torontu nebo Amsterdamu. Pokud budete naopak hledat férovou cenu za bydlení, měli byste se poohlédnout v Singapuru, Bostonu nebo Miláně. Podrobnosti o ne/udržitelnosti realitního trhu světových měst najdete v žebříčku Real Estate Bubble Index, který pravidelně sestavuje UBS.

Máte 10 minut?

Supersíla. Greta Thunberg budí velké emoce, a to jak v těch, co jí fandí, tak i v lidech, kteří její vyostřený postoj ke klimatické změně kritizují. Říkáte si, jak to všechno dokáže šestnáctiletá drobná Švédka ustát? Jak sama řekla, dost možná díky tomu, že má Aspergerův syndrom.

Útok. Aucklandská prodejna japonského sportovního vybavení Asics měla o víkendu pěknou reklamu. Devět hodin, než v neděli dopoledne dorazili první zaměstnanci, přehrávaly video tabule ve výlohách porno. Podle vyjádření firmy ho tam nasadili hackeři, a zatímco někteří kolemjdoucí byli pohoršeni, jiní se jen zastavili a dívali se.

Zapomeňte. Jste talentovaní a motivovaní? Tak to hlavně o sobě nikam moc nepište, a už vůbec ne do motivačního dopisu, který budete přikládat k žádosti o novou práci. Existují totiž vlastnosti, které sami sobě přisoudit nemůžeme, a pokud to uděláme, hodně si tím uškodíme. Dvě slova, kterým se vyhnout, už znáte, tady jsou další.