skip to main content
Forbes Espresso

Abraka dabra. Herečka Emma Watson míří do vrchních pater impéria luxusu

Máte 1 minutu?

Ruce pryč. Evropská komise chce, aby čínské firmy nemohly snadno přebírat kontrolu nad evropskými firmami a aby neměly jednoduchý přístup ke státním zakázkám v Unii. Nový návrh EK to samozřejmě neříká takhle natvrdo a míří obecně proti firmám, které užívají různou formu pomoci států mimo EU, a může tak zasáhnout i firmy například z USA nebo Velké Británie. Poslanci si od návrhu slibují, že „zabrání neférové soutěži a pomůže zachovat stategickou autonomii EU“. Tak schválně.

Češi chtějí ven. A cestovní kanceláře mají plné ruce práce. Nenaplnily se totiž obavy, že se Češi budou bát vyjet za hranice. Místo toho poptávají zájezdy do zemí, nad kterými svítí zelená a není u nich potřeba absolvovat testy na koronavir a jít do karantény. Apokalypsa pro cestovky se tak (zatím) nekoná. A turisti si naopak polepší, ceny šly dolů a navíc pláže nebudou tak nacpané jako běžně. Jedeme?

Ne tak rychle. Významný akcionář Lufthansy a jeden z nejbohatších lidí světa Heinz Hermann Thiele brzdí všeobecné nadšení ze záchranného balíku německé vlády pro Lufthansu. Miliardový paket, který počítá s navýšením státního podílu v aeroliniích, ostře kritizuje s tím, že firma ještě nevyčerpala ostatní možnosti. Navýšil proto svůj podíl v aerolince z 10 na 15 procent, aby na mimořádné valné hromadě, kde se má příští týden hlasovat o vládní pomoci a kde se počítá s mimořádně nízkou účastí akcionářů, měl silnější slovo. Vedení Lufthansy se bojí už teď.

partner Forbes Espressa
Reklama
Ovládání otočných dveří bez zámku i bez kliky? Dříve stěží představitelné, dnes realita! Unikátní patentovaný systém M&T magnetic funguje ryze na principu magnetů, je spolehlivý a nabízí komfort otevírání dveří pomocí devíti originálních madel – YES!, Konzerva, UFF a dalších. A co víc? Získal prestižní ocenění Red Dot za design!

Máte 5 minut?

Čáry máry luxus. Herečka a aktivistka Emma Watson míří do správní rady módního impéria Kering francouzského miliardáře Françoise-Henriho Pinaulta. Watson, která se proslavila coby Hermione Granger ve filmech o Harrym Potterovi, se v posledních letech věnuje udržitelné a eko módě a je tváří aplikace Good on You, která hodnotí módní značky podle etických a udržitelných faktorů. Ze své nové pozice ve skupině Kering, která loni utržila skoro 16 miliard eur, bude dohlížet na dění ve značkách, jako je Gucci, Saint Laurent, Alexander McQueen, Bottega Veneta a další. Tak snad to bude good.

Dno už bylo. V to mohou doufat výrobci a prodejci aut. Ačkoli se v květnu meziročně propadl prodej nových aut v EU o 50 procent, oproti dubnu (kdy byl meziroční propad téměř o 80 procent) se jich prodalo už o 300 tisíc víc. A odborníci plní naděje čekají, že v červnu půjdou čísla zase výš.

Nový Boss. Německý výrobce módy Hugo Boss bude mít nového šéfa. Bývalý CEO konkurenčního Tommyho Hilfigera a manažer s letitými zkušenostmi z módní branže Daniel Grieder má do německé značky s téměř stoletou historií přinést novou energii a zopakovat úspěch, který se mu povedl právě v případě značky Tommy Hilfiger. Novinka má ovšem jeden háček, do Hugo Bosse, který se v prvním čtvrtletí propadl do ztráty, nastoupí až za rok. A dosavadní CEO Mark Langer odejde už letos na podzim. Kdo si počká…

Tip Forbes Espressa. Jistota v nejisté době? Poradíme vám. Finanční trhy jsou naruby. Akcie se dotkly dna, volný pád zažila ropa, výrazně pocuchaný je třeba i trh kryptoměn nebo byznys s uměním. Říká se, že nejisté doby mohou investorům přinést vysoké zisky. Ale taky znamenají značné riziko. Jak se mu vyhnout a kam chytře investovat své peníze, aby přinesly rozumný stabilní výnos? Tady je pět tipů, jak na to.

Máte 10 minut?

Videohra na předpis. Dejte si půl hodiny na počítači a bude vám líp. Takové doporučení můžou brzy dávat lékaři v USA dětem s ADHD. Tamní úřady totiž schválily videohru EndeavorRx jako lék pro děti od 8 do 12 let s určitým typem poruchy pozornosti. FDA tak poprvé potvrdila to, o čem se mluví už dlouho: že některé hry mohou zlepšovat reflexy či paměť. No vážně!

Zdroje, jsou to zdroje.  Největší švýcarský maloobchodní řetězec a také největší zaměstnavatel v zemi Migros nechce svůj byznys omezovat jen na prodej zboží. Nově bude od lidí přijímat plastové odpady (i nakoupené u konkurence), které zrecykluje a využije pro nové balení výrobků svých privátních značek. Projekt se spustí na konci června v Luzernu a pokud bude mít úspěch, brzy se rozšíří do všech poboček sítě Migros. Tleskáme!

Carfree. Čínský internetový obr Tencent ukázal své plány na stavbu města budoucnosti. Futuristické „Net City“ plné zelených prostor a chodníků, které vznikne v Šen-čenu, bude mít plochu jako Monako a má být domovem pro 80 tisíc lidí. A hlavně: má být městem (skoro) bez aut. Podívejte se.