skip to main content

Airbnb jde do luxusu, pronajmout si můžete i vlastní ostrov

Máte 1 minutu?

Jako princezna na hrášku. Začalo to sdílenou matrací v obýváku a teď si tam můžete pronajmout i atol v Polynésii za milion dolarů na týden. Airbnb udělalo za 11 let od svého spuštění pořádný vývoj, který korunovalo nyní, když spustilo zcela novou službu Airbnb Luxe (paywall). Zatímco průměrná cena za jednu noc v prémiovém programu Plus vyjde na 150 dolarů, tady to budou dva tisíce dolarů. Těšit se ale můžete na tisíce vil a apartmánů v těch nejžádanějších a nejdražších místech světa, kde většinou dostanete k dispozici nejen ručníky, ale i služebnictvo.

Největší technologické firmy ze Silicon Valley se dostávají celosvětově pod tlak, na krk jim šlapou jak regulátoři v Evropě, tak v USA. Jenže místo aby se mamutí podniky spojily, začínají se hádat mezi sebou. Minulý týden zaútočil Tim Cook z Applu na Facebook s Googlem, že vytváří chaos a nechtějí za něj převzít odpovědnost. Odezva přišla během pár dní, viceprezident Facebooku a bývalý britský vicepremiér Nick Clegg v Německu kritizoval nejmenované firmy, „které vyrábějí zbytečně drahý hardware a žijí z toho, že si vytváří klub boháčů“ (paywall).

Botox se žení. Farmaceutický trh prochází už několik let procesem konsolidace, kdy se různé firmy spojují a vznikají tak ještě větší firmy. Teď je další takový megadeal na spadnutí – AbbVie, které vydělává hlavně na protirevmatické injekci Humira, koupí za 63 miliard dolarů konkurenční podnik Allergan, jehož nejvýnosnějším artiklem je botox. Zvětšování zkrátka táhne.

partner Forbes Espressa
Reklama
Jde to i bez bank! Fundlift je inovátorem ve světě financí. Nemusíte nechávat peníze ležet ladem ani investovat, aniž byste věděli kam. Investujte raději do vybraných českých firem, pohodlně, online a zdarma. Jednotky tisíc anebo milion.

Máte firmu a chcete získat finance, marketing a stovky podporovatelů? Pojďte na Fundlift a získejte vše najednou. V bance se o Vašem produktu moc potenciálních zákazníků nedozví. Nuda.

Máte 5 minut?

Strach ve vzduchu. Největší světový výrobce dronů, čínský koncern DJI, má starosti s tím, že by mohl v USA dopadnout jako Huawei. A tak oznámil, že jeden z tamních skladů předělá na továrnu a bude tam montovat novou verzi dronu, kterou si oblíbily především americké úřady a bezpečnostní agentury. Nálepka Made in USA by pak DJI snad mohla pomoct vyhnout se sankcím a pochybnostem o tom, zda jeho výrobky náhodou také neodesílají citlivá data čínským tajným službám.

Alzheimerova choroba postihuje kolem 20 milionů lidí na světě. To, jak s ní bojovat a jak zabránit nástupu demence, je jednou z největších výzev nynější vědy a medicíny. Vědci z MIT a Harvardu nyní oznámili, že dokončili rozsáhlou mapovací analýzu dění v mozku, díky které budou výrobci léků moct mnohem přesněji zacílit medikamenty, které by mohly s Alzheimerem bojovat. Za jejich úsilí je pochválil i Bill Gates.

Sláva rozumbradům. Komunikační nástroj Slack, který šel před týdnem na burzu, pomáhá firmám nejen s tím, jak jejich zaměstnanci sdílejí informace, ale i s výběrem lidí. Byť trochu zprostředkovaně: díky zakladateli Slacku Stewartu Butterfieldovi, který už před lety začal mluvit o tom, jak dává čím dál víc ve své technologické firmě prostor absolventům humanitních oborů, dělají totéž ve větší a větší míře i další startupy, u nichž by člověk moc filozofů a historiků nečekal.

Máte 10 minut?

O brexitu se teď tolik nemluví, ale to neznamená, že se kolem něj nic neděje. Naopak, v Británii graduje výběr nového šéfa konzervativců, a tedy příštího premiéra, který bude mít jediný úkol – zajistit důstojný odchod z EU. Hlavním favoritem je bývalý londýnský starosta Boris Johnson, jehož šance proti ministru zahraničí Jeremymu Huntovi se ovšem ztenčují přímo úměrně tomu, jak se s ním odmítá veřejně utkat v debatě a jak kličkuje, když se jej novináři ptají, proč museli sousedi volat policii při jeho večerní hádce s partnerkou. Johnson se pochyby pokusil rozptýlit rozhovorem pro BBC, ale spíš další otazníky přidal.

Savoir vivre. Zrovna Boris Johnson má, co se slušného vychování, docela známé mezery. Jestli mu něco aspoň občas chybí, je to savoir vivre. Abyste nebyli jako on, měli byste si přečíst první díl našeho průvodce slušným vychováním. Je věnovaný bontonu při návštěvách u někoho doma, takže se dozvíte, zda máte přicházet spíš dřív, nebo později či zda je vhodné, abyste dorazili s prázdnou. Tenhle článek stojí za pozornost i kvůli ilustracím od Brunhildy, takže hurá do něj.

Mrakodrapy a apartmány v Greenwich Peninsula v Londýně, rezidenční dům Roy ve švýcarském Winterthuru, výškový dům Manhattan Loft Gardens v Londýně, Karla Tower v Göteborgu, která má být nejvyšší budovou ve Skandinávii, nebo třeba Kongresové centrum ve Zlíně. Všechny tyto budovy mají sklovláknobetonové fasády české firmy Fischer & Partner, která je pod značkou Polycon vyrábí víc než 15 let. A protože si ji vybírají ti nejvýznamnější světoví architekti, stala se číslem jedna na evropském trhu.