skip to main content

Airbus má jasno – nástupce klíčového modelu A320 by měl být hybrid

Máte 1 minutu?

Hybrid ve vzduchu. Na auta, která buď částečně, nebo úplně jezdí na elektřinu, už jsme si zvykli. Někdo víc, někdo méně, ale je to už běžná realita. Teď abychom se začali chystat, že to bude časem obvyklé i ve vzduchu. Airbus totiž pracuje na hybridním leteckém motoru, který by v horizontu 10 let mohl nasadit do nástupce svého úplně nejúspěšnějšího modelu – letounu A320.

Hongkongem hýbou největší demonstrace od konce 90. let, kdy správu nad ním převzali Číňané od Britů. A v Pekingu se zjevně rozhodli, že neponechají nic náhodě ani v elektronickém prostoru. Komunikační síť Telegram, kterou rozjel ruský programátor Pavel Durov a kterou si obyvatelé ostrovního státu oblíbili, je proto v posledních týdnech pod náporem hackerů. A Durov to řekl naplno – prý jsou za tím čínské úřady.

Napětí stoupá. Ceny ropy v posledních týdnech stoupaly, velkou roli v tom hrálo především napětí na Blízkém východě, kde si především Írán moc nerozumí s Američany. Černé zlato teď ale dostalo další důvod, aby poskočilo nahoru – u břehů Ománu, kudy vede klíčová dopravní trasa, se dostaly pod palbu dva tankery včetně jednoho japonského. Japonský premiér Šinzó Abe byl tou dobou zrovna na návštěvě v Íránu, aby uklidnil vztahy Teheránu a Washingtonu. Vzhledem k tomu, že Američané už Íránce z útoku obvinili, to na pohodu moc nevypadá…

partner Forbes Espressa
Reklama
Navštivte nově zrekonstruovaný showroom STOPKA v Praze 1, v Klimentské 46. Najdete zde nejnovější trendy a design předních světových výrobců nábytku pro vaše interiéry i exteriéry, které pro Českou republiku zastupujeme již 29 let.

Máte 5 minut?

Palmer Luckey se proslavil tím, že vynalezl brýle pro virtuální realitu Oculus Rift, které prodal Facebooku. S Markem Zuckerbergem se ovšem nakonec rozešli a Luckey rozjel nový startup, tentokrát zaměřený na armádu. A podle všeho se mu daří – kromě toho, že jeho systém pomáhá americkým pohraničníkům odhalovat nelegální uprchlíky, s ním teď navázalo úzkou spolupráci i britské námořnictvo.

Bez masa. Kolem málokteré firmy je v poslední době takový hype jako kolem Beyond Meat a jejich vegetariánských burgerů, které už s velkým úspěchem prodávají i tuzemské obchody jako Rohlík.cz nebo Košík.cz. Akcie Beyond Meat po nedávném IPO raketově rostou a investoři jako Bill Gates si mnou ruce. Kdo naopak úpí, je největší americký producent masa Tyson Foods, který byl ještě celkem nedávno spolumajitelem Beyond Meat, ale akcie prodal. A tak kolosu z Arkansasu nezbývá než vyrazit proti Beyond Meat s vlastními náhražkami masa.

Konopí je dnes velmi žádaná rostlina. A bylo to tak už hodně, ale hodně dávno. Kvůli jeho oleji se pěstovalo už před šesti tisíci lety, na to jsou důkazy. V Číně teď ovšem objevili, že už naši pradávní předci používali cannabis i, řekněme, rekreačně. V hrobě starém nejméně 2500 let našli pozůstatky THC kuliček a dřevěného pohárku, který fungoval jako taková fajfka.

Máte 10 minut?

Britské Bentley představilo novou verzi své vlajkové lodi Flying Spur. Nejde o žádnou revoluci, model pro rok 2020 se liší spíše v detailech a pak v motoru. Jak trefně poznamenal server Jalopnik.com, kolos za šest milionů korun asi nejlépe vystihuje zvolání: „Když potřebujete, aby se celý dům rozjel třistatřicítkou.“

R.I.P. Ve svých třiasedmdesáti letech ve čtvrtek ráno zemřel Štěpán Popovič, zámožný muž, bývalý prezident Svazu průmyslu ČR a významný český manažer, který desítky let vedl teplické sklárny. A také člověk, jenž zásadně ovlivnil začátky podnikání nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Vzpomínku na tohoto průkopníka kapitalismu v Česku sepsal náš kolega Jaroslav Mašek.

Obrazy trochu jinak. Jako malá si šila oblečení na panenky a dnes svým výšivkám vytváří interiéry na míru na výstavách v Praze, Vídni, Paříži a nejnověji také v Basileji. Rodačka z Uherského Hradiště Klára Hosnedlová se poprvé prezentuje na jednom z nejprestižnějších evropských veletrhů s uměním Art Basel – Liste v sólo instalaci pražské galerie Hunt Kastner, která ji zastupuje od roku 2016.