skip to main content

Akcionáři nepatří na první místo. Dvě stovky CEO chtějí změnit fungování korporátů

Máte 1 minutu?

Pořád je to okay. Huawei může nakupovat součástky u amerických firem dalších 90 dní. O tu dobu mu ministr obchodu Wilbur Ross prodloužil všeobecnou obchodní licenci, kterou čínská firma dostala od jeho úřadu hned po tom, co ji Donald Trump v květnu zařadil na obchodní blacklist. Podle Rosse to prospěje domácím spotřebitelům, ale aby nevypadal příliš měkký, přihodil na seznam zakázaných obchodních partnerů 46 přidružených firem Huaweie.

Nejsou všechno. Je načase, aby korporace přehodnotily smysl své existence a místo maximalizace zisků akcionářů se soustředily víc na své zaměstnance, hodnoty, které můžou nabídnout zákazníkům, férové zacházení s dodavateli a podporu komunit v místech, kde působí. Zní vám to jako manifest jakékoliv nevládní organizace? Tak to jste pěkně vedle. Prohlášení, kde tohle všechno stojí, sepsalo a podepsalo na dvě stě šéfů největších amerických firem včetně Applu, JP Morgan Chase nebo Boeingu.

V listopadu. Že Disney+ vytáhne do boje s Netflixem 12. listopadu už víme. Nováček mezi online videotékami se to ale nově rozhodl rozjet rovnou v mezinárodním měřítku. Ve stejný den jako doma v USA bude dostupný i v Kanadě a Nizozemsku, o týden později v Austrálii a na Novém Zélandu a za šest až osm dolarů měsíčně exkluzivně nabídne veškerou produkci Marvelu, Pixaru nebo všechny Star Wars. Globálně by Disney+ fungoval do dvou let a pokud vás zajímá víc, od včerejška má už i účty na Facebooku, InstagramuTwitteru.

partner Forbes Espressa
Reklama
Chcete provozovat IT bez zbytečných starostí? Zajistíme správu, snížíme neočekávané náklady a investice a postaráme se o systematický rozvoj vaší IT infrastruktury. Navíc vám budeme díky naší pobočkové síti k dispozici po celé republice. Jsme XANADU a postaráme se o vaše IT.

Máte 5 minut?

Pan Jysk. Zemřel Lars Larsen, jeden z nejbohatších Dánů a zakladatel nábytkářského řetězce Jysk. Svůj byznys rozjel s 20 tisíci dolary a s nápadem prodávat levné ložní prádlo nebo křesla na zahradu. Postupem času se vypracoval na miliardáře, oblíbence dánské veřejnosti a taky zakladatele firmy, která působí ve více než 50 zemích světa a roční obrat má 4 miliardy dolarů. Z jejího vedení odešel v červnu, poté co mu lékaři diagnostikovali rakovinu.

Libra je dobrá. Chystaná kryptoměna Facebooku zatím moc fanoušků neposbírala, takže by měl mít Mark Zuckerberg z každého, kdo tenhle projekt podpoří, radost. V případě bratrů Winklevossových je to ale otázka. Dvojčata Tyler a Cameron už ale prý spory o to, kdo vymyslel Facebook, hodila za hlavu, úspěšně podnikají právě s kryptoměnami a dokonce prý uvažují o tom, že by se k libře přidala.

Ne naším jménem. Deloitte, EY, KPMG a PwC se distancují od inzerátů, které vyšly v pátečních hongkongských novinách Apple Daily a ve kterých stálo, že jejich zaměstnanci podporují požadavky protestujících obyvatel města. Velká čtyřka tím reaguje na tlak, pod který se dostává stále více firem, které působí jak v Hongkongu, tak v pevninské Číně. Zkrátka, svým lidem názory diktovat nebudou, ale firemní stanovisko to není.

Máte 10 minut?

Chybička. Měla to být jedna z aukčních událostí roku, místo toho je to ale pořádná ostuda. Během víkendové aukce Porsche 64 přestala fungovat komunikace mezi dražitelem a obsluhou obrazovky, která má ukazovat, o jaké částce se právě licituje. Takže zatímco prodej začal na 13 milionech dolarů, na displeji se objevila částka 30 milionů. A místo každého přihozeného milionu se navýšila rovnou o deset. Porsche se nakonec neprodalo a aukční síň Sotheby’s teď neví, komu se omluvit dřív, aby si zachránila reputaci.

Itálie říká ne. Prázdniny sice už pomalu končí, to ale v žádném případě neznamená, že se nemůžete ještě vydat na dovolenou nebo alespoň krátký výlet, že? Pokud se chystáte do Itálie, měli byste si ale dát pozor na několik bizarních zákazů, které v různých koutech země platí. Jako zákaz svačit na ulici, nosit žabky, líbat se v autě

Jídlo & byznys. A dnes se rozloučíme gastro tipem: Pohybujete se v Praze, potřebujete se setkat se svým obchodním partnerem, v klidu probrat důležité záležitosti, dobře se u toho najíst a ještě by se to všechno mělo odehrát v příjemném a reprezentativním prostředí? Není problém, vyzkoušet můžete těchto sedm restaurací. A můžete si tam zajít taky jen tak.