skip to main content

Algoritmus Apple Card je prý sexistický, ženám dovolí čerpat míň peněz

Máte 1 minutu?

Zaujatá. Je bílá, minimalistická a sexistická. Kreditní karta Apple Card dovolí čerpat výrazně víc peněz klientům mužského pohlaví než ženám, a to i když mají stejné nebo horší finanční zázemí. Situaci, do které se dostala i manželka spoluzakladatele Applu Steva Wozniaka (au), se už chystají vyšetřovat v New Yorku.

Skoupí těžaři. Saudi Aramco zveřejnilo očekávaný emisní prospekt ke svému IPO, příliš informací v něm ale i přesto, že má 600 stran, nenajdete. Stále není jasné, jak velká část největší ropné firmy na světě bude k mání, kolik by mohly její akcie stát, ani přesné datum začátku obchodování. Zato víme, jaká jsou investorská rizika. A není jich málo: státní kontrola, terorismus, klimatické změny, proměnlivá poptávka nebo problémy se změnami měnových kurzů.

Ne naším jménem. Bývalá zaměstnankyně WeWorku a jeho drobná akcionářka Natalie Sojka poslala svého exzaměstnavatele k soudu, protože nesouhlasí se zlatým padákem 1,7 miliardy dolarů pro zapuzeného zakladatele Adama Neumanna. Tak vysoká částka je podle ní neadekvátní a nepochopitelná. Podle WeWorku je zase její žaloba bezpředmětná.

partner Forbes Espressa
Reklama
Průběh implementace firemního softwaru rozhoduje o tom, zda získáte skutečně fungující informační systém, který firmě pomůže efektivně podnikat a neplýtvat zdroji. Jak na to, aby firma implementací hladce proplula a byla s jejím postupem i výsledkem spokojena? V ABRA Software jsme pro vás sepsali 10 tipů, které se nám za 29 let spolupráce se zákazníky osvědčily. Přečíst tipy.

Máte 5 minut?

Máme další. Írán objevil nové naleziště ropy a mohlo by se v něm skrývat něco kolem 53 miliard barelů ropy. To je zhruba třetina množství, které má stát se čtvrtými největšími ropnými nalezišti na světě k dispozici teď. Takže pokud se vše potvrdí, bude mít ropy opravdu hodně a to by mu mohlo pomoct překonat dopady amerických sankcí na jeho energetický průmysl.

Nesoulad. CEO Siemensu Jos Kaeser na Twitteru politoval všechny Němce, kteří nedokážou poznat skutečného vizionáře a místo toho obdivují konzumenty marihuany, kteří mluví o cestování do vesmíru. Zjevnou narážkou na Elona Muska rozpoutal bouřlivou twitterovou diskusi, nejpikantnější na tom ale je, že reagoval na pár dní starý vzkaz svého zaučujícího se nástupce, který Elona nepokrytě obdivuje.

Ukradené Vánoce. Harrods naštval všechny Londýňany, kteří do něj rok co rok chodí se svými dětmi na návštěvu za Otcem Vánoc (aka Santa Clausem). A to proto, že přístup k němu omezil pouze na potomky těch, kdo v jednom z nejznámějších hračkářství světa, které vlastní katarská královská rodina, utratí minimálně 2000 liber. Po vlně nevole obchodní dům trochu ustoupil a pro děti z chudších rodin uvolnil aspoň 160 vstupenek.

Máte 10 minut?

Svatý grál. Pro Tomáše Karpíška představuje vrchol jeho snažení o to, jak načepovat pivo, které se bude blížit dokonalosti a nic už na něm nepůjde zlepšit. Řeč je o unikátním výčepu za 1,5 milionu korun, který vládce skupiny Ambiente představil v Lokále v Dlouhé a se kterým se hodlá pustit do nového byznysu – prodávat ho a šířit českou pivní kulturu do světa.

Tip Forbes Espressa. Národní třída se letos 17. listopadu znovu stane dějištěm oslav svobody. Nebudou to však jen obligátní návštěvy politiků u piety, Národní třída se otevře pro více než 100 000 lidí. Těšte se na Davida Kollera, Prago Union s kapelou, Dagmar Peckovou a celodenní kulturní a vzdělávací program, za kterým stojí studentský spolek Díky, že můžem. Více na Díkyžemůžem.cz.

On x ona x napůl? Je to jedna z nejzásadnějších otázek společenského života vůbec – kdo platí na prvním rande? Před 20 lety, když jste na něj vyrazili maximálně párkrát do roka, nepředstavovalo (pro muže) zaplatit dohromady takovou finanční ránu. Od té doby se ale leccos změnilo a aplikace jako Tinder „optimalizovaly“ seznamování do té míry, že dnes je možné chodit na první rande klidně dvakrát denně. Což si nemůže dovolit každý. Jak se ale tedy v momentě, kdy před vámi přistane účtenka, zachovat? A kam na to rande vlastně vůbec vyrazit? Přečtěte si sloupek Ivy Roze a budete mít jasněji.