skip to main content

Amazon chce, aby Donald Trump vypovídal před soudem. Kvůli zakázce pro Pentagon

Máte 1 minutu?

Koronanovinky. Wu-chanská horečka má jméno. Ale vzhledem k tomu, že je název Covid-19 dost technicistní, svět mu bude i nadále říkat nejspíš prostě koronavirus. Na svědomí má už přes tisícovku mrtvých a taky konec kariéry několika vysokých představitelů čínské provincie Chu-pej. Facebook a Intel se přidaly k Amazonu, Nvidii, Ericssonu a dalším firmám a ze strachu z viru odřekly účast na barcelonském veletrhu MWC. V Číně je ke stažení appka, která by vás měla informovat, že jste přišli do kontaktu s nakaženým člověkem (Big Brother se dívá), a i když obavy z dopadů na globální ekonomiku nepolevují, hvězda hedgeových fondů a miliardář Ray Dalio je přesvědčený, že to tak horké nebude.

Samsung unpacked. Samsung včera slavnostně představil své vlajkové výrobky pro tento rok, a i když se informací o zařízeních, která v San Francisku ukázal, už předem vědělo dost, pořád se bylo na co koukat. Nejvíc pozornosti se soustředilo na tři nové stroje řady Galaxy S20, které mají, stejně jako všechny nové smartphony poslední doby, hlavně nadupané foťáky (a umějí 5G). Velká očekávání jsou ale i od véčka s ohebným displejem Galaxy Z Flip, a jelikož jsou Air Pody neuvěřitelným hitem, nechyběla ani bezdrátová sluchátka Galaxy Buds+.

Máte zelenou. V pondělí se o tom začalo mluvit, teď už je to oficiální. Federální soudce Victor Marrero posvětil před dvěma lety dohodnuté spojení třetího a čtvrtého největšího amerického operátora (paywall), T-Mobilu a Sprintu, v nový a o dost větší T-Mobile. Obavy některých států, jež se proti dealu ohradily ze strachu z vytvoření nesoutěžního prostředí, odmítl jako bezpředmětné.

tip Forbes Espressa
Reklama
Únor bílý, Forbes sílí. Přečtěte si rozhovor s nejlepším českým hokejistou současnosti Davidem Pastrňákem, poznejte letošní výběr mimořádných mladých Čechů 30 pod 30 i zkušených 7 nad 70, objevte neuvěřitelný životní i byznysový příběh Tomáše Svítka a jeho rodiny. Jako nášup si dejte unikátní dvojrozhovor Vladimíra Mišíka s jeho synem Adamem či story zakladatele sítě Ticketpro Serge Grimauxe. Zdaleka nejen tohle všechno najdete v únorovém vydání Forbesu.

Máte 5 minut?

Do dvou let. By mělo v Dolních Vítkovicích, v budově takzvaných Nových koupelen, přes které se kdysi chodilo na šichtu do dolu Hlubina, vzniknout nové sídlo Kofoly. Nápojáři na přestavbu památkově chráněné budovy získali dotaci z Evropské unie a stavba by se tak měla se zhruba dvouletým zpožděním konečně rozjet. Až bude hotová, můžete si tam zajet prohlédnout i interaktivní stezku o historii oblíbené značky. Když ji miluješ…

Pod čepec. Další české herní studio míří do náruče velké americké firmy. Vývojáře z Geewy, kteří se proslavili zejména kulečníkem Pool Live Tour na Facebooku, kupuje společnost AppLovin, zámořský specialista na mobilní hry. Z vlastnické struktury tak mizí jak dosavadní majoritní vlastník, skupina KKCG Karla Komárka, tak polský investiční fond MCI i zakladatel firmy Miloš Endrle. Cena transakce nebyla oficiálně zveřejněna, podle našich informací se ale jedná o částku okolo 350 milionů korun.

Chceme, aby mluvil. Amazon by rád, aby prezident Donald Trump vypovídal před soudem. Kvůli cloudovému kontraktu pro Pentagon za 10 miliard dolarů, který získal Microsoft. Podle Amazonu proto, že si Trump nepřál, aby lukrativní obchod spadl do klína AWS jeho ne zrovna kamaráda Jeffa Bezose. Kromě Trumpa by si Amazon rád poslechl třeba i současného a minulého ministra obrany Marka Espera a Jamese Mattise.

Máte 10 minut?

Do vesmíru se kvůli jídlu nelétá. Ale až jednou opravdu začneme trávit dovolenou na Měsíci a budovat novou civilizaci na Marsu, jídlo přestane být jen nutnou podmínkou pro přežití a stane se tím, čím je pro nás na Zemi pojítkem s ostatními, tím, co utváří naši náladu i osobnost, symbolem domova. Zkrátka plnokrevným kulturním fenoménem, který bude v chladném vesmíru ještě důležitější. Nejrůznější vesmírné recepty už zkouší v MIT a nejen o nich skvěle píše na své aktuální cover story Wired.

Něco přízemnějšího. Na vesmírné cesty si sice budeme muset přece jen ještě chvíli počkat, to ale neznamená, že byste měli jídlo zanedbávat. Ve Forbesu jíme rádi, a jelikož v Praze pořád pěkně fičí (a dneska ještě podle předpovědi bude), rozhodli jsme se být styloví a dát si větrník(y). A tohle jsou podle nás ty nejlepší, které můžete v Praze sehnat.