skip to main content

Amazon volá po ochraně klimatu, kupuje si na to 100 000 elektrických dodávek

Máte 1 minutu?

My to dáme. Airbnb vstoupí příští rok na burzu. Víc toho ale kolos, který změnil, jak lidé na cestách bydlí, neprozradil. Spekuluje se, že si podobně jako Spotify nebo Slack vybere přímý úpis akcií, a analytici vesměs věří, že se mu snad povede líp než třeba Uberu a Lyftu, jejichž akcie po sledovaných IPO nic moc nepředvádějí. Airbnb by totiž opravdu mohlo být v zisku.

Climate pledge. USA od ní sice odstoupily, Amazon ale do roku 2030 naplní kritéria Pařížské klimatické dohody. Celému světu to slíbil jeho šéf Jeff Bezos a k uhlíkově neutrálnímu provozu vyzval i ostatní firmy. Pokud to ve své velikosti a rozsahu rozvozu zvládne Amazon, zvládnou to všichni. A ideálně ještě do roku 2040, tedy o deset let dřív, než se domluvilo v Paříži. Amazon si na to třeba objednal 100 000 elektrických dodávek.

Okleštěný. Huawei představil svůj nový telefon Mate 30, a jak se čekalo, bez klíčových aplikací od Googlu. Ty chybí kvůli blacklistu americké vlády, který omezuje obchodování s vybranými čínskými firmami. Technologicky nadupaný telefon bez Gmailu, Maps nebo YouTube běží na opensourcové variantě Androidu s vlastním rozhraním a app storem, přes který by měl jít stáhnout aspoň Facebook, Instagram nebo WhatsApp.

partner Forbes Espressa
Reklama
Bezpečnost bez bezpečáků? Podle odhadů bude do roku 2020 firmám v EU chybět až půl milionu lidí v IT. Poptávají hlavně experty na kyber bezpečnost, není divu, podle dat společnosti ESET sofistikovaných útoků spíše přibývá. Technologické firmy proto vyvíjejí automatické nástroje, které firmám usnadňují detekovat incidenty. Přečtěte si, jak fungují.

Máte 5 minut?

Hračky taky. Že bude o něco ekologičtější, slíbil i Burger King ve Velké Británii a do roku 2025 přestane ve svých dětských balíčcích rozdávat plastové hračky. K úspoře zhruba 320 tun jednorázově využitelného plastu ho donutila petice devíti- a sedmileté Elly a Caitlin McEwanových, kterou podepsalo na půl milionu lidí a která žádala, aby velké a bohaté firmy přestaly plastové hračky vyrábět.

Odměna. Atmosféra v Ryanairu není v poslední době dobrá. Irské aerolinky trápí uzemněné boeingy, stávkující piloti, které nejspíš čeká velké propouštění, a taky jejich CEO Michael O’Leary. Jeho odpůrce teď pořádně zvedlo ze židle schválení finanční odměny 100 milionů eur, kterou by měl ředitel dostat během pěti let, pokud se mu podaří opět zvýšit klesající hodnotu akcií největší evropské nízkonákladovky. Návrh prošel jen těsně a O’Leary je z toho „velice znepokojený“.

Potřebujete ledničku? Jestli ano, máte rádi Itálii a taky přebytečný milion korun, zajděte do pražského obchodu Potten & Pannen na Újezdě, kde bude k vidění – i mání – unikátní lednice italské značky Smeg. Tak drahá je proto, že ji ručními malbami dotvořili Dolce a Gabbana a dvě stejné na světě neexistují. Takže je to vlastně sběratelský kousek.

Máte 10 minut?

Appsney. CEO Disney Bob Iger je přesvědčený, že kdyby Steve Jobs v roce 2011 nezemřel, tak by se Apple a Disney spojily do jedné firmy. Jak by takový svět mohl vypadat, se už brzy dočtete v Igerově životopise. Mezitím ale nezapomeňte, že žijeme ve světě, kde spolu soupeří Disney+ a Apple TV+ a kde Iger v den, kdy Apple oznámil datum rozjezdu své streamovací služby, odešel z jeho předsednictva.

Loďku? Být spojovaný s drahými auty Lexusu už nestačí, luxusní divize Toyoty se proto vrhla do světa ultradrahých lodí a po dvou letech výroby představila svou první jachtu. Pokud patříte mezi fanoušky téhle značky, pokochat se můžete tady. Cena je zatím pořád neznámá.