skip to main content

Americké boháče straší slečna AOC. Existence miliardářů podle ní nemá smysl

Máte 1 minutu?

AOC. Těchto tří písmen se bojí američtí miliardáři jako čert kříže – označují totiž Alexandrii Ocasio-Cortez, nejmladší ženu, která kdy byla zvolena do amerického Kongresu. 29letá demokratka, která si podmanila sociální sítě i liberální média, má spoustu plánů a jeden cíl: zdanit ty nejbohatší. Samotná existence miliardářů je podle ní vedlejším produktem rostoucí ekonomické nerovnosti a Američané by podle ní na superbohatství ani neměli aspirovat.

Telegraficky z Davosu. Co se řeší: Že plasty jsou zlo a globálním klimatem je třeba se zabývat (na což účastníci reagovali tak, že na místo konání letos doletěli rekordním počtem soukromých jetů). Že boj o technologie a inovace možná vyvrcholí světovým konfliktem (to říká Jack Ma). Že se moc řeší zpomalení Číny (chill out, Evropo). Naopak bitcoiny a blockchain se letos neřeší vůbec.

Chaos v Caracasu. Venezuela, to jsou poslední roky zejména hyperinflace, nefungující zásobování a masivní emigrace – vše jde na triko Nicoláse Madura. Včera se ovšem před protestujícími davy novým prezidentem prohlásil vůdce opozice Juan Guaidó, kterého obratem jako úřadujícího prezidenta uznal americký prezident Donald Trump (stejně jako lídři Kanady, Brazílie nebo Kolumbie). Tohle bude ještě zajímavé…

partner Forbes Espressa
Reklama
Finále programu Soutěž a Podnikej se uskuteční 25. ledna od 10:00 v prostorách KPMG Česká republika. Přijďte se inspirovat projekty a příběhy začínajících podnikatelů a přesvědčte se, že při práci na vlastním projektu na věku opravdu nezáleží.

Máte 5 minut?

Klima a korporát. Disney se obává, že v jejich zábavních parcích bude horko k nepřežití. AT&T trápí hurikány a lesní požáry, které ohrožují jejich telekomunikační věže. Coca-Cola řeší, jestli i v budoucnu dosáhne na dostatek pitné vody, ze které bude kolu a další limonády vyrábět. I největší firmy na světě se snaží zodpovědně připravit na všechna rizika, která s sebou přinášejí globální změny klimatu, jak vychází z průzkumu britské neziskovky CDP. Farmaceutická firma Merck nebo Apple ale ve změnách počasí vidí i spoustu obchodních příležitostí.

From hero to zero. Management Facebooku si myslí, že reportéři New York Times o nich píšou v čím dál negativnějším tónu a neférově. Nová analýza vyznění článků z posledních let jim dává minimálně v prvním případě za pravdu. Zlom nastal po amerických prezidentských volbách v roce 2016, kdy se z Facebooku a jeho vlivu na finální výsledek stalo politické téma.

Tip partnera Forbes Espressa. Zveme vás 29. března do Pragovky na největší oborovou akci EVENT FEST. Druhý ročník úspěšného eventového festivalu se opět skládá ze dvou částí: prezentační expozice s více než 90 dodavateli eventových služeb a mezinárodní konference věnující se aktuálním tématům event marketingu, kde vystoupí přední evropští eventoví profesionálové a řada českých řečníků. Do pátku 25. 1. jsou k dispozici výhodnější vstupenky.

Máte 10 minut?

Digitální detox podle Marie. Japonská konzultantka organizování domácností Marie Kondo vám poradí nejen, jak si protřídit šatní skříň a co udělat s krabicemi krámů v garáži, ale umí poradit, i jak naložit s vaší digitální existencí. Svůj první mobil totiž už doma opravdu mít nemusíte, stejně jako nehrající sluchátka a nefungující kabely. A na konci každého dne si udělejte čistku ve fotkách.

Book club. O knížce Faktomluva se v kmenu ambiciózních lepšolidí mluví hodně. Ostatně, doporučují ji i Bill Gates nebo Barack Obama. V čem kniha nedávno zesnulého švédského lékaře a statistika Hanse Roslinga spočívá? Díky statistice se naučíte bojovat proti instinktu negativity, začnete rozeznávat, že svět není rozdělen na skupiny „my a oni“, a pochopíte, že data, která nám všechno tohle ukazují, jsou volně dostupná.

Váš kulturní průvodce zimou. Filmové premiéry, designové festivaly, masopusty, téměř vyprodané koncerty, baletní workshopy nebo nejnapínavější sportovní zápasy. Dali jsme dohromady nabitý přehled všeho zajímavého, co se odteď až do konce téhle třeskuté zimy s číslem 2019 děje. Zn.: Nudit se nebudete.

Čtyři dny místo pěti. V zájmu hledání co nejvyšší spokojenosti (a samozřejmě i produktivity) zaměstnanců si různé firmy pohrávají s myšlenkou zkrácení oficiální pracovní doby. Čtyřdenní pracovní týden by mimo jiné mohl přinést i rovnější kariérní šance pro ženy a muže: matky se mohou pátý den věnovat potomkům, aniž by ztratily krok s kolegy, zatímco muži svůj pátý den mohou využít ke starosti o potomky, tak aby jejich partnerky měly možnost pracovat na delší úvazek.