skip to main content
Forbes Espresso

Americký Fed snížil sazby. Burzám to ale z rýmičky moc nepomohlo

Máte 1 minutu?

Gratulujeme! Čerstvě dvaatřicetiletý Oliver Dlouhý, zakladatel Kiwi.com, včera večer získal titul pro nejlepšího podnikatele v zemi. Kiwi před osmi lety vzniklo jako internetový prodejce letenek, po loňském částečném prodeji firmy do rukou fondu General Atlantic se reformuje na „globálního virtuálního superdopravce“ s obratem kousek pod 35 miliardami korun. Ve finále soutěže EY Podnikatel roku byl Dlouhý už předloni, tehdy ale porotci dali přednost Lubomíru Stokláskovi a jeho Agrostroji. Letos už u poroty, které předsedala Radka Prokopová z Alca Plastu, uspěla mladá dravá krev.

A co bacily? Ne, ani dnes vás neochudíme o zprávy ze světa ve spárech koronaviru… Vezmeme to ale jen telegraficky: USA vyzývá výrobce k navýšení produkce roušek. Když se jich vyrobí moc a nepůjdou na odbyt, vláda je prý skoupí. To v Japonsku se trápí, jak s olympiádou, která se má konat letos. Poslední zprávy jsou, že ji možná země vycházejícího slunce odloží… Papež, který při posledních vystoupeních nevypadal moc zdravě, má prý jen rýmičku, žádný COVID-19. Rýmička nadále sužuje i světové burzy, a to navzdory intervenci americké centrální banky. Trhy se včera trápily, i když Fed snížil sazby.

Připravit, pozor, start! Mělo to být v Ženevě, ale nakonec kvůli epidemii koronaviru musela stačit Hala 3 v Mladé Boleslavi, kde probíhají finální testy a kontroly kvality. Škodovka včera představila nejostřejší verzi nové generace oblíbené oktávky – jmenuje se Octavia RS iV a poprvé kombinuje klasický spalovací motor s elektrickým pohonem. Pokochejte se a počtěte si, s čím jede na české silnice.

partner Forbes Espressa
Reklama
Jarní detox z Weledy. Chcete pevnější a hladší pokožku? Do léta to stihnete. Díky extraktu z břízy! Hebká a pevná pokožka je snem každé ženy. Podpořte krásu a zdraví té své díky jedinečné síle extraktu z mladých březových lístků z jižních Čech. Vyzkoušejte březovou kúru od Weledy.

Máte 5 minut?

Bitcoin a vedro. Když chcete vydělávat na kryptoměnách, chce to rychlé mikroprocesory a levnou elektřinu. Taky je fajn, když bitcoin těžíte někde v chladu, protože se vám počítače můžou rychle přehřát. Není divu, že většinou se kryptoměny dolují na místech, jako je Island. A proto taky vzbudilo takové pozdvižení, když si startup Layer1 Technologies za svoje sídlo k těžbě bitcoinu vybral část Texasu, kde je většinu roku třicet ve stínu. Jenže tenhle startup s penězi od Petera Thiela má své důvody. A taky eso v rukávu…

Růžovou nemusím, říká v podcastu Forbesu pink lady a šéfka Dermacolu Věra Komárová. Poslechněte si nejenom, jakou barvu tedy má ráda, ale taky to, jak nakopla Dermacol po resuscitaci a proč je součástí její práce i být vidět na každé správné byznysové párty v Česku. Spoiler alert: Dozvíte se taky, jakou barvu mají používat ženy, co se chtějí vdát. Nemáte zač.

Ťuk ťuk, kdo tam? Představte si, že byste měli takového zvláštního bipolárního souseda. Každý večer by u vás zvonil a nabízel vám za určitou cenu svůj byt a zároveň dával nabídku na odkup vašeho bytu. Můžete nakoupit, prodat, anebo ho poslat domů s nepořízenou. Některé dny by bipolární soused propadl depresi a nabízel svůj byt za velmi nízkou cenu. Jindy by v euforii chtěl váš byt koupit za přemrštěnou cenu. Co tahle sousedská paralela vypovídá o akciovém trhu a penězích v akciích, vám ve čtivém komentáři vysvětlí Jakub Čanda, managing director v CVC Capital Partners.

Máte 10 minut?

Domácí vězení. Říká se mu taky home office a někdy z něj máte radost. Práce z domova ale může být taky důsledek panikařícího šéfa nebo (ne)dobrovolné karantény po výletě do Itálie. A pak už to není taková sranda. Ať už jste zaseklí doma z jakéhokoliv důvodu, nebojte se ničeho – naštěstí máte nás a my vám prozradíme, jak si zachovat zdravý rozum a doopravdy něco udělat, i když nemůžete překročit práh kanclu. PS: Klíčem je vysvléct ráno pyžamo, nachystat si svačinku a když na to přijde, záchranu najdete v kavárně.

Konec soudkyně Judy. Možná že nesledujete americké reality shows ani jako guilty pleasure, ani jako užitečný vhled do zákonitostí showbyznysu. I tak by vás ale mohlo zajímat, že po 25 letech končí na televizních obrazovkách legendární Soudkyně Judy. Opravdová Judy, příjmením Sheindlin, si totiž díky téhle roli přišla na pěkných deset miliard korun. A to už je slušný důvod, proč si přečíst její příběh.