skip to main content
Forbes Espresso

Amerika je ve varu, proti policejnímu násilí se protestuje v desítkách měst

Máte 1 minutu?

A je to. První soukromá vesmírná loď s posádkou je ve vesmíru. Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley přijeli k lodi Crew Dragon v nejnovější Tesle, nasedli a vyletěli vstříc novým dobrodružstvím. O dvacet hodin později se úspěšně připojili k Mezinárodní vesmírné stanici. Poprvé po víc než deseti letech tak USA vyslaly samy astronauty do vesmíru, dasvidáňa Rasija. Nejen pro SpaceX Elona Muska tak začala nová éra kosmického cestování. A co na to strůjce tohohle zázraku? „It’s kind of hard to talk, frankly,“ reagoval Elon Musk, kterého úspěch, na němž pracoval 18 let, dost vzal. Chápeme.

Divočina. V USA to vře. V desítkách měst protestují už šest dnů lidi proti policejnímu násilí. Na začátku byla smrt černocha, který zemřel, když ho dost násilně zatýkala policie. Od té doby už policejní brutalitu okusili i novináři, kteří o protestech informovali. Trumpovi poradci radí, aby zmírnil svoji rétoriku a pomohl situaci uklidnit, ale to by to nebyl Donald, kdyby je poslechl. Do toho sílí obavy, že se kvůli početným demonstracím může v USA ještě víc rozjet epidemie koronaviru. Google přesunul kvůli nepokojům představení nové verze svého Androidu, protože teď „není doba na oslavy“. A Nike pro jednou neříká „Just Do It“, ale vydal novou reklamu zaměřenou proti rasismu v USA, v níž žádá: „Don’t Do It“.

Kafíčková vzpruha. Žízeň investorů je velká. A káva se ani v krizi neomrzí. Dokazuje to IPO holdingu JDE Peet’s, pod který patří značky jako Jacobs, Douwe Egberts, Senseo, Tassimo, Peet’s nebo i čaje Pickwick. Celková hodnota IPO 71,4 milionu akcií vynesla 2,3 miliardy eur a akcie v pátek posílily o 17 procent a vystřelily hodnotu nizozemského koncernu, který je po Nestlé druhým největším hráčem světa na trhu s kávou, na víc než 17 miliard eur. Kafe frčí.

partner Forbes Espressa
Reklama
Také se vám stává, že jsou zamluvené jednací místnosti prázdné? S naším inteligentním rezervačním systémem se vám to už nestane. Detekce osob, světelná signalizace, automatická úprava kalendáře a dotykový ovládací panel vám pomohou vyřešit problémy se správou jednacích místností.

Máte 5 minut?

A ven. Byla to nejmladší self-made miliardářka. Do chvíle, než se ukázalo, že Kylie Jenner o své kosmetické firmě Kylie Cosmetics dlouhou dobu systematicky lhala. Když tahle dvaadvacetiletá členka rodiny Kardashianových letos prodala 51procentní podíl ve své firmě kosmetickému gigantu Coty za 600 milionů dolarů, stanovila se tak hodnota firma na 1,2 miliardy a byl to velký úspěch. Jenže je postavený na výmyslech a nafukování čísel. Bye bye, Kylie, lhát se nemá. Vzkazují kolegové z amerického Forbesu, kteří Kylie vyšoupli z žebříčku miliardářů.

My v tom nejedem. O tom, že Twitter označil příspěvky amerického prezidenta za nepravdivé a u dalšího upozorňuje, že podporuje násilí, a že se to Trumpovi – světe div se – nelíbí, už víte. Facebook se ale k Twitteru nepřidal a Mark Zuckerberg dokonce Twitter kritizoval za to, že u příspěvků Donalda Trumpa uvádí, že jsou nepravdivé. Že by se snažil zachránit před Trumpovou zlobou, která míří na sociální sítě?

G kolik? Ještě jednou (a slibujeme, že dneska naposledy) Donald Trump. Po tom, co Angela Merkel kvůli hrozbě koronaviru odmítla jeho pozvání na červnové zasedání států G7, oznámil americký prezident, že jednání přesune na září a z G7 udělá G11. A získaný čas chce využít k tomu, aby posílil a získal partnery proti Číně. Přesně tak totiž komentátoři hodnotí jeho výrok, že G7 je zastaralý koncept, a návrh, že do klubu nejmocnějších přizval i Rusko (které dostalo padáka po anexi Krymu), Austrálii, Jižní Koreu a Indii. A co ti na to? No, kolem krku mu radostí nepadají.

Au revoir! Renault propustí 15 tisíc zaměstnanců, zhruba třetinu z nich ve Francii, ostatní pak ve svých dalších závodech a pobočkách. Automobilka, v níž drží 15procentní podíl Francie, tak chce ušetřit asi 55 miliard korun. K razantnímu kroku se rozhodla kvůli dopadům pandemie koronaviru.

Máte 10 minut?

Sportem k penězům. Nejvíc se to aktuálně daří tenistovi Rogeru Federerovi. Švýcarský tenista si vydělal za posledních 12 měsíců 106 milionů dolarů (2,65 miliardy korun). Drtivou většinu svých příjmů přitom získal mimo kurty, hlavně díky spolupráci se značkami jako Uniqlo, Credit Suisse nebo Mercedes-Benz. Na druhé a třetí příčce nejlépe placených sportovců světa jsou fotbalisti: Cristian Ronaldo z Portugalska (105 milionů dolarů) a Lionel Messi z Argentiny (104 milionů dolarů). Nejlépe placená ženská sportovkyně je japonská tenistka Naomi Ósaka (37,4 milionu dolarů).

Georgia? Georgia! Jasně, tohle není zpráva a není to důležité, ale je to zábavné a procvičíte hlavu. Zkuste si, jestli poznáte, které místo je z Gruzie a které z amerického státu Georgie. Mimochodem, právě Gruzie chce otevřít své hranice už od začátku července. A její hlavní město Tbilisi (a také přímořské Batumi) patří mezi top nejbezpečnější („corona-safe“) turistické cíle v Evropě.

Jako z pohádky. Jen lepší. V posledním čtvrtstoletí se do nejvyšších evropských aristokratických kruhů přivdalo překvapivě mnoho žen, které se narodily ve zcela běžných rodinách. V nejnovějším sloupku naší Royal expertky Ireny Cápové se dozvíte, ve které zemi je královnou bývalá reportérka CNN, jak studentka práv v Austrálii potkala Freda z Dánska, ze kterého se vyklubal dánský korunní princ, nebo třeba to, na kterém trůně usedla bývalá olympionička. Romantika zaručena.

A dneska je co? Dneska je pondělí, takže tady máme novou nálož pozitivních zpráv.