skip to main content

Apple potěšil. Prodeje iPhonů klesly, šlapou ale příjmy ze služeb

Máte 1 minutu?

Zralá jablíčka. Apple před měsícem vystrašil investory varováním, že slabé prodeje v Číně poznamenají výsledky za poslední kvartál. To se opravdu stalo, celkové tržby 84,3 miliardy dolarů jsou meziroční pokles o procento. Jenže akcie firmy přesto stouply – Apple se pochlubil masivním nárůstem příjmů ze služeb jako Apple Pay nebo iTunes, ziskovost v této sekci činí při tržbách 11 miliard dolarů závratných 63 procent. Dařilo se také iPadům a počítačům, Tim Cook navíc naznačil, že čínský byznys se opět zvedá.

Drahé choutky. Jestliže americký Apple oznámil, že už na něj doléhá ochlazování čínské ekonomiky a obchodní válka mezi Washingtonem a Pekingem, francouzský chrám luxusu LVMH zůstává v pohodě (paywall). Asijský apetit po značkách Christian Dior nebo Louis Vuitton loni dosáhl svého vrcholu, takže konglomerát utržil rekordních 47 miliard eur a vydělal více než šest miliard.

Dycky Most! Velkými přívrženci Applu i luxusu jsou manželé Andrej a Monika Babišovi. Druhý nejbohatší Čech by nejradši iPhone do každé české rodiny. Jsou ale místa, kde si na to nepotrpí / nemůžou si to dovolit. Třeba v Mostě. A kolem tohohle města se teď díky stejnojmennému seriálu ČT strhla hotová mánie. Proto náš šéfredaktor, sám hrdý Mostečan, sepsal průvodce po této severočeské oáze lásky, krásy a pohody.

partner Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Brexit sem, brexit tam, všude kam se podívám. To si zřejmě prozpěvují nejen Britové, ale všichni, kdo aspoň trochu sledují mezinárodní dění. Ani včera tu nebyl klid. Britští poslanci sice odmítli návrh, aby se odchod z EU odložil, zároveň se ale postavili i proti takzvanému tvrdému brexitu. A Therese May dali úkol, aby vyjednala během měsíce novou rozvodovou smlouvu. Což je něco, co Brusel odmítá, takže show rozhodně nekončí.

Cyberdoom. Další zpravodajskou stálicí posledních týdnů je čínský telekomunikační gigant Huawei. Tomu jdou po krku především Spojené státy a jejich nejbližší spojenci, kteří firmu napojenou na čínské komunisty obviňují ze špionáže. Huawei se proti tomu ostře ohradil, jenže při bližším pohledu se tlak USA a spol. jeví celkem logicky.

Arabské pnutí. Katar poslední rok a půl čelí blokádě svého většího a mocnějšího souseda Saúdské Arábie. Teď ale v Dauhá vycítili šanci, jak aspoň trochu sevření Rijádu a jeho spojenců narušit (paywall). Pomohlo jim několik událostí, které bohatý stát vrátily na mapu světa – například saúdské trable s vraždou opozičního novináře nebo čerstvá mírová jednání Američanů s Tálibánem, která se konala v Dauhá.

Máte 10 minut?

Elone, třes se, jdeme po tobě! Porsche uvolnilo další informace o své chystané plně elektrické novince Taycan. V obchodech bude do roka a z uživatelského hlediska má pár hodně zajímavých lákadel. Při rychlonabíjení mu stačí čtyři minuty na dojezd 100 kilometrů, což je o dost rychlejší než Tesla. Už teď ve Stuttgartu registrují takový zájem, že zvýšili plánovanou produkci ze 20 na 40 tisíc kusů.

Myslím, tedy mluvím. Čtení myšlenek bylo až dosud vyhrazeno říši sci-fi. Brzy se ovšem nejspíš stane realitou. Vědci z Columbia University vyvinuli technologii, která s pomocí implantátů bude schopná převádět do počítačové řeči to, nač lidský mozek pomyslí. Sice trochu děsivé, ale pro lidi s poruchou řeči nebo po nemoci mimořádně praktické.

Vítejte v Alpách. Není to tak dávno, co jste si u nás mohli přečíst o italské vesničce, která nabízela k prodeji domy za jeden dolar. Už dostala konkurenci – na hranicích s Francií a Švýcarskem leží městečko Locana, jehož starosta novousedlíkům včetně cizinců nabízí až 10 tisíc dolarů. No, neberte to.