skip to main content

Apple se pochlubil výsledky nad očekáváním. Prodeje iPhonů činí už méně než půlku příjmů

Máte 1 minutu?

Apple ukázal výsledky. Tim Cook se chlubil, že jde o nejsilnější červnové čtvrtletí: příjmy 53,8 miliardy dolarů při zisku 2,18 dolaru na akcii překonaly očekávání analytiků – meziročně to ale představuje nárůst o pouhé 1 procento. Výkony jednotlivých divizí jsou ještě rozporuplnější: příjmy ze služeb sice meziročně rostly o 12,6 procenta, ale Wall Street očekával víc než 11,5 miliardy. Prodeje iPhonů se propadly o 11,8 procenta na 26 miliard, ale zachraňuje to segment wearables, který narostl o 48 procent na 5,5 miliardy – pomohly prý nové AirPods. Uvidíme, co s tím udělá nový iPhone plánovaný na podzim…

I did it my HuaWei! Na to, že je čínský výrobce telefonů a telekomunikačního zařízení slušně zamotaný do obchodních válek a blacklistů, se Huaweii v první půlce letoška celkem dařilo. Příjmy od ledna do konce června meziročně stouply o 23 procent na 58 miliard dolarů, zatímco loni činil nárůst 15 procent. Jenže je tu důležitý detail: čtvrtletní nárůst v prodejích smartphonů činil 0 procent. A celý budoucí osud Huaweie je dost nejasný, neboť závisí na výkyvech, kterými prochází jednání o ukončení celní války mezi Čínou a USA.

Letní zlo. Bez správného summer hitu, který vás pronásleduje na všech plovárnách a benzinkách, zkrátka není to pravé léto. Despacito dávno zapadalo prachem – letos jede crossover country a rapu s názvem Old Town Road, který má na svědomí raper Lil Nas X. Do něj přidal taťku Miley Cyrus, country zpěváka Billyho Cyruse, a v dalších remixech se objevil i Diplo, Young Thug nebo K-pop skupina BTS. Tahle věc se drží už 17 týdnů v čele hitparády Billboard Hot 100, čímž zlomila rekord Mariah Carey z roku 1996. Důležitý faktor úspěchu? Děcka to žerou.

Při pohledu na libru jednoho napadne: this is a low. Zatímco britská vláda opakuje, že brexit klidně zvládne i bez dohody, tamní měna vůči dolaru spadla na dvouleté minimum 1,21 dolaru. Vůči euru libra v jednu chvíli v úterý spadla dokonce na hodnotu 1,09 eura. Analytik Jordan Rochester, kterému se přezdívá Mr. Brexit, tvrdí, že šance no-deal brexitu vidí na 30 procent. Pokud se tak stane, libra se podle něj může propadnout až na hodnotu 1,15 dolaru.

partner Forbes Espressa
Reklama
Limitovaná nabídka – postel Hästens s povrchovou matrací ZDARMA!

Máte 5 minut?

Chybička se vloudila. Když se objeví chyba v operačních systémech typu Microsoft Windows, Androidu nebo iOS a nějaký pekelně chytrý a zlý hacker toho zneužije, potenciální škody zasáhnou miliony zařízení. Specialisté z kyberbezpečnostní firmy Armis ale objevili a popsali několik zranitelných míst v systému, o kterém jste dosud zřejmě neslyšeli, přitom běží na dvou miliardách přístrojů po celém světě. Jmenuje se VxWorks a pohání zdravotnické přístroje, ovládání výtahů, satelitové modemy, spoustu komponentů internetu věcí a kontrolních systémů ve výrobě.

[kebúla]. Česká datová platforma Keboola je dobře známá všem, kteří si umějí poradit s pojmy jako big data a business intelligence. Za pět let vyrostla z pražského Karlína až za oceán, a to bez externího kapitálu. Teď se šéf Kebooly Pavel Doležal přesunul do Chicaga, kde řídí americkou expanzi. Dobývání nejtěžšího trhu na světě má česká firma podle něj plně ve svých rukou – přímá konkurence totiž prý neexistuje.

Portugalsko pro všechny. Zpěvačka Madonna nebo návrhář Christian Louboutin, kteří patří k celebritám, jež si pořídily dům v Lisabonu, jsou sice fajn, ale Portugalsko stojí o mnohem víc imigrantů. Ve snaze vyrovnat se se stárnoucí a snižující se populací země promýšlí, jak přilákat zpátky Portugalce, kteří ji opustili během krize, a taky migranty, kteří by zacelili díry na trhu práce. Některé skupiny podnikatelů, zejména v pohostinství a cestovním ruchu, vládu tlačí k vytvoření inteligentní imigrační politiky a příznivějších podmínek pro zaměstnávání cizinců.

Máte 10 minut?

Ionťák z chmele. Nelžete, stejně sportujete jen proto, abyste si mohli po doběhu nebo dojezdu dát pivo (nebo birell, protože trendy je teď nepít). Na to pochopitelně reagují i minipivovary a přicházejí se speciálními pivy s nižším obsahem alkoholu, lepku a naopak s ovocnou šťávou nebo solí navíc, která má po výkonu doplnit elektrolyty. Přečtěte si, jak se segmentu označovanému jako performance beers daří za oceánem.

Sonia z levého břehu. Příběh návrhářky Sonii Rykiel je strhující – a pořád ne dost známý. Kolegyně Irena Cápová popisuje, jak se ze značky, která udávala pařížské trendy, představovala to nejlepší z šik levého břehu Seiny a nebála se jako jedna z prvních pustit do spolupráce s řetězcem H&M, stal podnik bez duše a v likvidaci. Na druhé straně stojí luxusní koncerny LVMH a Kering, které zažívají mimořádně dobré období. Taková je realita aktuálního módního průmyslu: „Nezávislost už neexistuje, protože není dlouhodobě udržitelná. Ne pokud chcete vedle ohňostrojů kreativity také vydělávat.“

Než vás připojí na Neuralink… Řídíte, řídíte, a když vjedete do kolony na D1, tak si prostě pustíte Stranger Things a uděláte si pohodu. Tak nějak si Elon Musk představuje další vylepšení tesly. Přidat do ní možnost sledovat Netflix a YouTube slibuje už delší dobu a tvrdí, že díky „superpohodlným sedadlům a skvělému zvuku vás čeká podobně skvělý zážitek jako v kině“. Funkce, která prý přijde do aut do pár měsíců, ale bude samozřejmě fungovat jen v případě, že auto stojí a neřídíte jej. Zatím.

Tak. A tohle je poslední Espresso, které jsem pro vás napsala. Děkuju kolegům za podporu a důvěru, a hlavně vám, skvělým čtenářům. Tak zase někde, někdy… A čtěte Espresso!