skip to main content

Apple už 10 let prodělává na opravách iPhonů a MacBooků

Máte 1 minutu?

Výraz důvěry. Alibaba je připravený spustit své očekávané hongkongské IPO, město jedné země a dvou systémů se otřásá v základech, takže je čas na pořádné gesto. K odloženému vstupu na asijskou burzu by mělo dojít příští týden a čínský e-commerce gigant, který má za sebou rekordní IPO z roku 2014 v New Yorku, plánuje vybrat až 12,9 miliardy dolarů. A to by mělo prozatím být největší světové IPO tohoto roku.

Velká zakázka. Ale jen do doby, než se na trh vrhne Saudi Aramco. To by se mělo stát v prosinci a saúdskoarabský kolos se už usilovně připravuje. Na to, aby mu pomohly vypustit do světa 1,5 procenta akcií na jediné burze, si najalo 25 světových bank. Což sice není rekord (ten je 26), ale dobře to ilustruje, o jak velkou akci jde. Běžně si totiž firmy pro svůj burzovní debut namlouvají dva až tři bankovní domy.

My ne. To český Home Credit se rozhodl zařadit do tábora firem, které své IPO odvolaly. Odehrát se mělo taky v Hongkongu a mělo jít o jeden z největších vstupů českých podnikatelů na světovou burzu. Jenže stejně jako v případě řady světových firem, které svá rozhodnutí nakonec změnily, se i představy Petra Kellnera a Jiřího Šmejce minuly s tím, co byli velcí investiční hráči ochotni nabídnout.

partner Forbes Espressa
Reklama
Pět generací a cesta dlouhá téměř 150 let. To je příběh tradičního italského výrobce košilovin, který dodává materiály i české značce Blažek.

Máte 5 minut?

Třetí cesta. Google se ve sporu o politické reklamy rozhodl jít vlastní cestou a oznámil, že zakáže cílení politických reklamních kampaní podle domnělých politických preferencí uživatelů (ale ne podle obecných kategorií jako pohlaví, věk atd.) a hodlá taky zasahovat proti „zjevně zavádějícím tvrzením“. Souběžně s tímto krokem začíná platit zákaz jakékoliv politické propagace na Twitteru a Facebook se stále drží toho, že nemůže posuzovat, co je pravda a co už ne.

BUM! Prototyp vesmírné lodě Starship, s níž by Elon Musk jednou rád kolonizoval Mars, nevydržel tlakovou zkoušku. Podle Muska to nebylo „neočekávané“, protože se testovalo maximální zatížení, ale i tak se prozatím odkládají letové testy. Starship je druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému, vejít by se do ní mělo až 100 lidí a SpaceX počítá s prvními operačními lety už v roce 2021.

Nutná optimalizace. WeWork propustí 2400 svých zaměstnanců, necelých 20 procent své celosvětové pracovní síly, kterou ještě na konci června tvořilo 12 500 lidí. A to není všechno, padlý guru coworkingu postupně přijde o další zhruba tisícovku lidí tím, jak se bude zbavovat divizí, které netvoří jádro jeho byznysu. A přibližně stejný počet údržbářů a uklízeček kanceláří přejde pod jiné společnosti.

Máte ještě chvíli?

Na čem prodělává Apple. Na opravách iPhonů a MacBooků, a to nepřetržitě posledních 10 let. „Náklady na opravy jsou pro nás vyšší než zisky, které nám zajistí, a to už od roku 2009.“ Firma to uvedla v rámci antitrustového vyšetřování amerických politiků, které zajímalo, proč jsou služby oficiálních applích servisů výrazně dražší než u těch neautorizovaných.

Dejte si pozor. Všichni máme sklon myslet si, že úsudek o druhých si vytváříme na základě našich smysluplných rozhovorů, ve skutečnosti ale posuzujeme lidi podle jejich vystupování a oni nás zrovna tak. Proto by bylo dobré si dát na to, co svým chováním, gesty a výrazy třeba i nevědomky vyjadřujeme, pozor. Tohle neverbální komunikační minimum by se proto mohlo hodit.

Zavažte si oči… Caroline Spiegel je dvaadvacetiletá mladší sestra zakladatele Snapu Evana Spiegela a coby správná mileniálka rozjela neortodoxní projekt. Jmenuje se Quinn a je to web, který se specializuje na audioerotiku. Zní vám to exoticky? Tak pozor, podcasty pro dospělé jsou stále zajímavějším oborem, do kterého venture kapitálové fondy v posledních pěti letech nalily podle Pitchbooku přes jeden a půl miliardy dolarů.