skip to main content

Automobilka PSA se spojí s Fiatem. Chtějí konkurovat zázraku z Wolfsburgu

Máte 1 minutu?

Kdeže krize. Koncern Volkswagen frčí ostošest a jeho hlavní motory se jmenují Škoda Auto a Porsche. Největší výrobce aut na světě ukazuje, že obavy ze zpomalení automobilového průmyslu jsou – alespoň v případě zázraku z Wolfsburgu – zatím zbytečné. Obrat skupiny se letos zvedl o sedm procent a zisk dokonce o jedenáct.

Mezitím u konkurence… se rozhodli to tak dál nenechat. A praštili do toho ve velkém. Francouzská PSA se spojuje se skupinou Fiat Chrysler a vytvoří tak novou gigantickou automobilku, která chce ukončit evropskou i světovou nadvládu Volkswagenu. A bude to fúze nejmíň za 49 miliard dolarů.

A další souboj titánů. O tom, že chce obří skupina LVMH Bernarda Arnaulta koupit výrobce šperků Tiffany už z Espressa víte. Teď se ale kolegyně Irena Cápová detailně podívala na to, jak tahle neobyčejná nabídka změní trh s luxusem. A taky kdo další se postavil do fronty na (víc než) snídani u Tiffanyho.

partner Forbes Espressa
Reklama
Máte klienta či týmového kolegu na druhém konci světa? V modulární zasedačce MICROOFFICE QUADRIO s prvotřídní AV technologií Cisco a Microsoft se zážitek z videokonferenčních hovorů téměř vyrovná osobnímu setkání. www.MICROOFFICE.cz

Máte 5 minut?

Dostihy a sázky. A hlína a data. To je denní chleba Micka Petersona, inženýra a univerzitního profesora, ze kterého se stal největší zaoceánský odborník na hlínu na dostihových závodištích. Vypadá to jako banalita, ale na složení hlíny (anebo její syntetické náhrady) často závisí životy koní. Při běhu na špatném povrchu si můžou zlomit nohu, což pro stáj znamená smutnou ztrátu – nemluvě o tom, že špičkový závodní kůň přijde i na miliony dolarů. A tak Peterson do svého výzkumu zapojil radary a satelity a tuny dat – a je to poučné čtení nejenom pro dostihové nadšence.

Když už jsme u těch dat… Americký startup Seed by rád vaše fotky. Přesněji fotky vašich, ehm, exkrementů. Ne, nebojte, nebude s nimi dělat žádné nepřístojnosti. Jen je nasype své umělé inteligenci k analýze, kterou chce ve spolupráci s MIT využít při vývoji diagnostických systémů pro lékaře ošetřující lidi s nemocným zažíváním. Vaše obrázky můžou pomoct třeba pacientům s Crohnovou chorobou. A proto vás Seed vyzývá: #giveashit!

Máte 10 minut?

Na výletě. Jeli jsme se podívat po vlastech českých na obyčejné knihovny, hasičárny, a dokonce i smuteční síně, které ale přece jenom něčím vynikají: jsou neobyčejně hezké a zajímavé. A měli byste je vidět taky. Tyhle veřejné stavby stojí za vaši pozornost.

Jako v mraveništi. Nejenom že jsou pracovití a přežijí téměř všechno, mravenci taky neznají nic jako fronty a dopravní zácpy, ačkoliv většinu života tráví hromadným přesouváním se v přeplněné a stísněné mravenčí kolonii. A může za to fascinující princip, díky kterému se mravenci, když je jich dost na jednom místě, začnou chovat jako jedno kolektivní tělo, schopné přelívat se jako tekutina.

Někdo to rád ve zlatě. Věděli jste, že nejdražší vibrátor na světě stojí 1,8 milionu dolarů, jmenuje se Pearl Royal a je vyrobený z platiny a 70karátových diamantů? Jestli ale chcete zažít doslova na vlastní kůži, jakou rozkoš umí poskytnout perly a drahé kovy, nemusíte hned počítat náklady v milionech. Krásný zlatý vibrátor s minimalistickým designem pořídíte už za necelých 300 tisíc korun. A máme pro vás i další tipy pro luxusnější noci.