skip to main content

Avon Lady za miliardy. Britskou značku kupuje brazilská skupina Natura

Máte 1 minutu?

Nová Avon Lady. Za dvě miliardy dolarů kupuje brazilská skupina Natura britskou značku Avon a celý její byznys. Natura kromě svého brazilského kosmetického impéria Aesop (největší drogistická společnost v zemi) vlastní i The Body Shop – a po spojení s Avonem z ní vznikne čtyřka světového trhu s parfémy a kosmetikou.

Zrcadlo, zrcadlo… řekni, která značka je na světě nejhodnotnější? Ano, už podeváté v řadě je to Apple (snižujícím se prodejům iPhonů navzdory). Dokonce jako první značka v historii překonal magickou hranici 200 miliard dolarů. A nový žebříček Forbesu skrývá několik dalších překvapení, třeba Google, který Applu začal nebezpečně dýchat na záda.

Riri dělá vlny. Přijďte, vyřiďte si maily a klidně nic nekupujte, zve do svých prodejen šéf značky Loro Piana (to jsou ty svetry za 30 tisíc vyrobené z příze „baby cashmere“). V Madridu se konala konference Business of Luxury a zazněly tam zajímavé teze o retailu. „Génius je někdo, kdo cítí vlnu dlouho předtím, než dorazí k pobřeží,“ popisoval šéf módní divize LVMH spolupráci s Rihannou na její nové značce Fenty. A kreativní ředitel španělských módních domů Loewe vzpomínal na dobu, kdy ho vyháněli z luxusních butiků.

partner Forbes Espressa
Reklama
Všechno je to o zkušenosti! Díky centralizaci zkušenostních a operativních dat v jediném systému nyní podniky dokážou mnohem snáze zjistit, co si spotřebitelé i zákazníci myslí, pochopit, proč tomu tak je, stejně jako odhalovat skryté trendy a automaticky získávat doporučení k dalším krokům. Výsledkem jsou zákazníci věrní značce i produktivnější zaměstnanci přispívající k pozitivní firemní kultuře.

Máte 5 minut?

Ekobio za miliardu. „Báli jsme se, že nás budou vnímat jen jako další zelenou společnost,“ říká Gaurab Chakrabarti, alumni mezinárodního Forbes 30 pod 30, o svém byznysu s výrobou peroxidu ze zbytků jídla (netoxicky, na rozdíl od standardní metody). No, bát už se asi nemusí, protože jeho startup Solugen právě dokončil druhé investiční kolo a má na účtu dohromady přes 55 milionů dolarů (tedy zhruba 1,3 miliardy korun).

5G a rosničky. Kdybyste si museli vybrat mezi superrychlým internetem a přesnou předpovědí počasí, co by to bylo? Tohle dilema teď řeší ve Státech, kde se meteorologové bouří proti novým aukcím kmitočtů. Kvůli 5G frekvencím se totiž snižuje schopnost jejich radarů sledovat vývoj počasí – což se moc nehodí, když se na vás zrovna řítí hurikán.

Co si přála Aretha. Správci pozůstalosti legendární americké zpěvačky Arethy Franklin si dlouho mysleli, že po sobě královna soulu nezanechala žádnou poslední vůli. Jenže když po dlouhém hledání v jejím domě na předměstí Detroitu nakonec našli hned tři závěti, spíš jim to zamotalo hlavu. Ručně psané (a proškrtané) závěti si protiřečí a dost možná povedou k soudní bitvě. A ke slovu přijdou i forenzní experti.

Samorost s Chuchlem. Anebo Machinarium a Botanicula. To všechno jsou hry z dílny designéra a vývojáře Jakuba Dvorského. V novém Forbes podcastu mluví i o receptu na globálně úspěšnou hru. Musí prý být něčím nová, zaujmout na první pohled chytlavou grafikou i na druhý svou hloubkou. „Jen tak do ní lidi budou chtít investovat peníze, a hlavně čas, kterého je málo. Proto nikdo dnes nechce hrát ‚jen‘ dobrou hru. Platí, že vítěz bere vše.“

Máte 10 minut?

Sloni a volby. Dnes a zítra si Češi vybírají své zástupce v europarlamentu (běžte k volbám, díky!), ale ani celá Evropská unie se svojí osmadvacítkou států to nemá tak komplikované jako Indie. Podívejte se, jak v zemi zařídili, že tu mohly volit miliardy lidí najednou – od horských vesnic v Himálaji až po mangrovové pralesy plné krokodýlů. Spoiler alert: bez slonů, lodí a fialového inkoustu by to nešlo.

Job u Elona. Ať už jste přišli ke svojí práci jakkoliv, jen těžko trumfnete historku Adama Koszaryho, který se Tesle stará o sociální sítě. TL;DR: Tweetněte berana, prohoďte pár fórů s Elonem Muskem a je to.

Válka o termostat. Kdyby venku poslední dny bylo normální pozdní jaro a ne ten podivný podzim, už byste se nejspíš s kolegy(němi) dávno hádali, jestli a na kolik zapnete klimu. My musíme zalobbovat za nastavení vyšší teploty. Protože nedávná studie ukazuje, že když je ženám dostatečně teplo, podávají mnohem lepší výkony. Série testů ukázala, že když se teplota v místnosti zvýšila z 21 na 26 stupňů, zlepšily se schopnosti žen řešit matematické úkoly o 27 procent (schopnosti mužů počítat přitom zůstaly stejné). Další gender gap na obzoru…