skip to main content

Barack a Michelle Obamovi mají další byznys. Spotify pomůžou s podcasty

Máte 1 minutu?

Být slyšet. Barackovi a Michelle Obamovým už nestačí jen psát paměti nebo natáčet pro Netflix. Bývalý americký první pár se rozhodl se svou produkční společností Higher Ground proniknout i do světa podcastů. Dohodl se proto se Spotify (které už nechce být jen o hudbě), že pro něj natočí několik exkluzivních pořadů. Kolik, kdy, o čem nebo za kolik zatím nikdo neprozradil, obě strany se už ale těší – ať už to znamená cokoliv –, že se jim tím podaří „rozšířit konverzaci“.

Globální záležitost. Google, Facebook a spol. mají dalšího protivníka. Po evropských a amerických politicích vyjádřila své obavy z jejich dominance i šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde. Na víkendovém zasedání G20 v Japonsku varovala, že stávající postavení těchto firem může vážně ohrozit celý světový finanční systém. A i když je těžké si představit, že by se na tom shodly, začaly státy G20 jednat o daňových změnách, které by technologické obry měly zabolet (paywall).

Bububu! Čínští představitelé si pozvali na kobereček zástupce několika velkých světových firem a pohrozili jim, že pokud budou příliš přísně dodržovat nová americká omezení na dodávky svých výrobků čínským firmám, bude to mít blíže nespecifikované následky. Na setkání, které nejspíš nebylo moc příjemné a taky mělo zůstat utajené, byli například zástupci Intelu, Qualcommu, Microsoftu, Cisca, Dellu nebo Nokie.

Tip Forbes Espressa
Reklama
Červnový Forbes přináší jeden z nejsilnějších příběhů českého byznysu. Simona Kijonková, majitelka dnes už miliardové Zásilkovny, se totiž nenarodila zrovna se stříbrnou lžičkou v puse. Ale nevzdala se. A takových příběhů je červnový Forbes plný. Je v něm žebříček 125 nejvlivnějších žen Česka. Výrazné české podnikatelky, nové tváře českých startupů, nadějné mladé vědkyně. Ženy, které mění Česko k lepšímu.

Máte 5 minut?

Restart. Pamatujete si na Aukro? Ještě před pár lety to byl jeden z nejvýznamnějších hráčů v českém internetovém byznysu. Pak ale začalo tohle online tržiště s čímkoliv upadat a obrat peněz, které se přes něj protočí, se propadl na čtvrtinu. Teď má ale nové majitele, kteří by ho rádi resuscitovali…

Velký úklid. Svůj velký projekt má vedle Obamových i Robert Downey Jr. Herec, kterému Marvel vděčí za nastartování svého filmovo-komiksového vesmíru, se rozhodl po vzoru Tonyho Starka zachránit planetu. Posuďte sami: v Las Vegas ohlásil vznik nové organizace, která za pomoci pokročilých technologií zvládne Zemi když ne úplně, tak výrazně vyčistit do 10 let. Hmm?

Buďte sobecké. Nezní to sice hezky, ale pokud chcete, milé dámy, uspět, budete se to muset do jisté míry naučit. I tahle rada padla na prvním Forbes Women’s Summitu, na kterém se sešly nejvlivnější ženy Česka, inspirativní podnikatelky, startupistky a političky a diskutovaly s námi o tom, jak budovat kariéru, plnit si své sny nebo se snažit pohnout s veřejnou správou z ženského pohledu. Souhrn těch nejzajímavějších postřehů (nejen pro ženy) najdete tady. Iron Man by vám nejspíš poradil to samé.

Máte 10 minut?

A proč ne. Že se byznysu meze nekladou, dokazuje i NASA, která se rozhodla komerčně využít Mezinárodní vesmírnou stanici. Výlet na ISS by mohl být k mání za cca 50 milionů dolarů a americká vesmírná agentura by jeho nabízením ráda nezaostala za svou konkurencí. Dopravu budou zajišťovat firmy, které už teď mají na starosti zásobování stanice, tedy SpaceX a Boeing. Jediná vada na kráse je fakt, že ani jedna společnost zatím nezkusila dostat člověka dál než na hranici atmosféry.

Nejmladší & všude. Jednadvacetiletá Američanka Lexie Alford je (respektive bude, až jí to potvrdí správci Guinnessovy knihy rekordů) nejmladším člověkem, kterému se podařilo procestovat všech 196 suverénních států světa. Nejdřív cestovala s rodiči. Od osmnácti už si ale výpravy platila a plánovala sama a za tři roky zvládla projet 120 zemí. Říkáte si jak?

Next big thing. A ať už plánujete cestu kolem světa, nebo jste zapřísáhlí bojovníci za čistší životní prostředí – tohle by vás mohlo zajímat. Zdá se totiž, že příští velkou věcí v módním průmyslu bude oblečení, které nebude třeba prát. Že je to dobrý nápad, který se už začíná chytat, popisuje ve svém longreadu Fast Company a vy byste si na něj měli udělat čas.