skip to main content

Berkshire Hathaway má přes 122 miliard v hotovosti. A je to problém

Máte 1 minutu?

Rozchod. Přepravní společnost FedEx oznámila, že s Amazonem neprodlouží smlouvu o pozemním doručování zásilek, která vyprší na konci srpna. Děje se tak pouhé dva měsíce poté, co se ve FedExu rozhodli utnout s Amazonem spolupráci na doručování expresních zásilek realizovaných letecky. Podle vedení FedExu jde o součást firemní strategie lemované soustředěním se na širší okruh e-commerce, zatímco Amazon, jak už má ve zvyku, staví vlastní řešení. Hodně štěstí oběma!

500 miliard sem, 500 miliard tam. Arabský petrochemický gigant Aramco koketuje od roku 2016 s ambicí pustit kus firmy na burzu. Korunní princ Muhammad bin Salmán si onehdá na státní ropný poklad nalepil valuaci ve výši dvou bilionů dolarů, které se údajně ani nyní nehodlá pustit. Někteří bankéři a firemní insideři se přitom domnívají, že by Saúdové měli ze svých požadavků slevit  že prý je reálná hodnota firmy o 500 miliard dolarů nižší.

Víme, co chcete. Společnost Nike oznámila akvizici startupu Celect, který se zabývá prediktivní analýzou. Tři roky stará firma, jejíž zakladatelé příznačně vyučovali na MIT, má sportovnímu gigantovi pomoci odhadnout nákupní preference zákazníků a vyhnout se tak situacím, kdy ho překvapí zvýšená poptávka po určitém produktu. Podle vedení Nike se stoupající zájem o daný artikl dosud posuzoval podle toho, co si objednávají velcí odběratelé jako Foot Locker, což se prý musí změnit. Nike stále více šlape do přímého prodeje, a tak bude nově zakoupená technologie implementována přímo do nákupní aplikace a na web.

partner Forbes Espressa
Reklama
POZNEJTE INTENZIVNÍ CHUŤ BRAZÍLIE. Intenzivní káva espresso z jedné země původu, inspirovaná zdejší bohatou kulturou vychutnávání kávy, vám nabídne zcela nový strhující chuťový zážitek. Příjemně nahořklá směs vybraných káv Arabica z jižní Brazílie je doplněna zrny nasládlé odrůdy Bourbon. Sametová textura v šálku odhaluje nečekané tóny vlašských ořechů a santalového dřeva spolu s nezvyklými tóny bylin, které připomínají tymián či rozmarýn.

Máte 5 minut?

On bojoval. Otevřít v centru prahy Apple Store, je jednou z mnoha ambic Andreje Babiše, které mají zatím k realizaci zřejmě daleko. Navzdory tomu však Apple svou přítomnost v české metropoli výrazně posiluje – a míří při tom přímo na Václavské náměstí. Firma z Cupertina si totiž pronajala 5000 metrů čtverečních v nově vznikající budově na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Podle všeho však nikoli proto, aby si tam naši lidé kupovali iPhony, ale aby tam Apple přesunul své pražské vývojové centrum, o němž se téměř neví.

Meme, ne, ne! A nebo ano. Během července provedl Instagram velký zátah, během kterého mimo jiné zavřel přes 140 účtů, které postovaly humorné meme příspěvky (pokud se na internetech nepohybujete, definice zde). Výsledkem bylo nejen méně legrace, ale také několik zmařených byznysů, protože účty mnohdy patřily teenagerům, kteří si tím dokázali vydělat slušný peníz. Teď Instagram obrací list a zřizuje pozici jakéhosi „meme zmocněnce“, který bude s mládeží a novými formáty držet krok. Otázkou je, zda to bude stačit.

Protesty ve výsledovce. Není překvapením, že situace v Hongkongu trápí co do byznysu nejen menší retail, ale také globální společnosti, které se už připravují na nepříjemnou druhou polovinu roku. InterContinental, Marriott i Wynn čekají méně turistů, stejně jako tamější dvorní letecká společnost Cathay Pacific, která údajně registruje meziroční dvouciferný pokles dopředu koupených letenek. My jsme se před nějakou dobou ptali v Hongkongu žijících českých byznysmenů, jak situaci vnímají oni.

Máte 10 minut?

Buffett má moc cash. Při zveřejnění finančních výsledků Berkshire Hathaway za Q2 2019 vyplynulo, že společnost má přes 122 miliard dolarů v hotovosti, což je poměrně nepříjemný rekord. Znamená to totiž, že Věštec z Omahy a jeho parťáci považují současné valuace za příliš nastřelené, a tedy nevhodné k tomu, co umějí nejlépe  hodnotovému investování. Berkshire Hathaway ve druhém kvartálu z pozic vyskakovala a zpětně odkupovala dramaticky méně akcií než v kvartálu prvním. Tak bacha.

Jak drahé je levné? Nakupujeme oblečení více než kdy dříve, ale nosíme ho méně. Může za to fast fashion a položky v hodnotě průměrného obědu, kterými si mnozí nadšenci naplní skříň, aniž by nové věci týdny či měsíce od nákupu vůbec vzali na sebe. V BBC se na fenomén rychlé a levné módy podívali podrobně a popsali všechny jeho důsledky. Kupujte méně, kupujte kvalitu, řekla by Vivienne Westwood.