skip to main content

Bernard Arnault a Bill Gates se přetahují o post druhého nejbohatšího muže světa

Máte 1 minutu?

To jsou změny. Poprvé za víc než dekádu se stalo, že Bill Gates nebyl první či druhou nejbohatší osobou na světě – podle propočtů Forbesu jej na chvíli přeskočil Francouz Bernard Arnault, který ovládá luxusní módní říši LVMH, a Gatese odsunul na třetí místo. Jeho jmění na začátku června poprvé překonalo hodnotu 100 miliard dolarů a společně se zakladatelem Microsoftu aktuálně oscilují kolem částky 103 miliard. Arnaultovi pomohla nová partnerství s Rihannou nebo Stellou McCartney, ale především rekordní výše akcií LVMH, jejichž cena jen letos vyrostla o více než 50 procent.

Si tu s dovolením něco vyberu… Zakladatel a šéf globální coworkingové sítě WeWork Adam Neumann si těsně před vstupem svého vyhypovaného startupu na burzu nechal údajně vyplatit 700 milionů dolarů. Velikost a timing vyplacení, kterého Neumann dosáhl kombinací prodeje akcií a půjček, vyvolává spoustu otázek. Zakladatelé po hotovosti sahají obvykle až ve chvíli, kdy jejich firma zvládla IPO – to bude v případě WeWorku s megalomanskou valuací 47 miliard dolarů velmi podrobně sledované a Neumannův tah kontroverzní pověsti firmy nepřidává.

Pět miliard na odpis. Boeing odepíše 4,9 miliardy dolarů kvůli táhnoucím se problémům s uzemněnými letadly 737 Max, použije je zejména na odškodnění aerolinek. Firma taky varovala, že ze čtvrtletních výsledků, které oznámí tuto středu, žádný zisk nekápne – akcie ale poskočily o čtyři procenta, takže se zdá, že odepsaná částka je pro investory celkem přijatelná. V prohlášení také Boeing uvedl, že pokud vše půjde dobře, letouny se do vzduchu dostanou v posledním čtvrtletí letošního roku.

partner Forbes Espressa
Reklama
NEXT Big Thing je největší český festival o technologiích a ve svém třetím ročníku vás opět o kus dál posune do budoucnosti. Letos se bude věnovat nejžhavějším trendům a tomu, jak prakticky ovlivní náš život v příštích několika letech.

Máte 5 minut?

Klobásky vás letos vyjdou dráž. Víkendové grilování si bez nich nedovedou představit Němci, Francouzi ani Češi, ale všichni letos za oblíbené vepřové klobásky zaplatí o něco víc, respektive nemůžou je očekávat ve velkých slevových akcích. Důvodem je prasečí chřipka, která řádí v Číně, a právě tam míří o 43 procent víc evropského masa než loni. Vysoké ceny evropského masa už přiměly francouzské řezníky a zpracovatele masa k vyjádřením o „klobáskové krizi“.

Strawberry fields forever. U letních pochutin ještě zůstaneme. Než se pustíte do lahodných jahod ze Španělska, doporučujeme reportáž New York Times o pracovních a životních podmínkách na ovocných plantážích v Andalusii. Sezonní brigádnice z Maroka v ní popisují závažné porušování pracovních práv, sexuální obtěžování a útoky, obchodování s lidmi a tak dále. Španělsko je největším evropským vývozcem ovoce a právě jahody jsou základem tamního trhu s letními plody, kde se ročně protočí 580 milionů eur.

Komiksový nášup. Odpůrci politické korektnosti, přeskočte následující řádky a věnujte se třeba meditačnímu dechovému cvičení. Prezident filmového studia Marvel Kevin Feige totiž na ComicConu ohlásil lineup dalších snímků megaúspěšné franšízy, které by klidně mohly nést podtitul Vyslanci diverzity. Dočkáme se prvního snímku s LGBT hrdinou, filmu s hlavní hvězdou asijského původu nebo sluchově handicapovaného superhrdiny. Vlastní snímek dostane i Černá vdova Scarlett Johansson a Natalie Portman si v dalším pokračování Thora zahraje jeho ženskou verzi. Máme zase na pár let v kinech vystaráno!

Máte 10 minut?

Nejlepší obal je žádný obal. Michaela Thomas vedla se společnicí úspěšné obalové studio, kde vymýšlela firmám design i logistiku přepravy. Pracovala pro velké zadavatele a české lovebrandy jako Kofola, zmrzliny Míša či Orion. Všechno změnila jedna přednáška, na které si designérka uvědomila, „že to, co vytvářím, se okamžitě po rozbalení změní ve smetí“. Přečtěte si příběh, jak se z českého obalového studia stala firma, co se snaží o konec jednorázových obalů.

Bez lajků. Instagram ji už otestoval v Kanadě, ale teď svou verzi se schovaným počtem lajků a zhlédnutí videí pustil na dalších šest trhů (Česko mezi nimi není). Podle oficiálního vyjádření tak chce „snížit tlak“ na uživatele a přimět je, „aby se soustředili na fotografie a videa, které na síti jejich přátelé zveřejňují, ne na počet lajků, které jejich příspěvky získaly“. Znamená to, že se přestaneme hroutit z toho, že plážová fotka z naší dovolené má jen pět lajků, zatímco kolegyně jich nasbírala 37? (nope).

Společně, ale každý zvlášť. Jak vypadá budoucnost fitness? Vlastně se docela podobá zábavnímu průmyslu. Proč ještě chodit do kina, když si můžete streamovat filmy doma, kdy se vám zachce? Firmy jako Peloton přenášejí podobný model i do cvičení – prodají vám stroj i s předplatným cvičebních lekcí on-demand, které si streamujete, když máte zrovna na cvičení čas. Nezní to revolučně, ale connected fitness je velký byznys. Stroje těchto startupů vyjdou až na 3000 dolarů (70 tisíc korun) a měsíční předplatné víc než 100 dolarů (tedy přes 2300 korun). Zlatý Total Gym…