skip to main content

Bezos varuje: Amazonu hrozí miliardové neúspěchy

Máte 1 minutu?

Jeff píše. Nejbohatší muž světa Jeff Bezos napsal svůj už tradiční každoroční dopis akcionářům. Varuje, že Amazon čekají velké neúspěšné experimenty. „Amazon bude experimentovat v rozsahu odpovídajícím své velikosti a to může případně znamenat multimiliardový neúspěch. Budeme tvrdě pracovat na tom, aby naše sázky vycházely, ale ne všechny dobré projekty se nakonec vyplatí,“ napsal. Kromě toho Bezos oslovil i svou konkurenci s tím, aby zvýšila minimální mzdu svým zaměstnancům. Profitovat z toho prý budou všichni.

Luxus frčí. I když Bernard Arnault není tak bohatý jako Jeff Bezos, může tento týden vesele slavit. Arnaultovo jmění (podle Forbesu odhadované na 91,5 miliardy dolarů) zase o něco vzrostlo, a poskočil tak na třetí příčku žebříčku nejbohatších lidí světa před investora Warrena Buffetta. Akcie luxusního gigantu LVMH, v němž drží podíl 46 procent, se ve čtvrtek vyšplhaly na nový rekord poté, co firma oznámila skvělé prodeje značky Louis Vuitton za první čtvrtletí. Luxusním kabelkám, taškám a dalšímu zboží této značky se daří hlavně v Číně.

Spadla klec. Tak už ho mají. Londýnští policisté zatkli zakladatele WikiLeaks Juliana Assange, který se skrýval už sedmým rokem v ekvádorské ambasádě v Londýně. Ekvádor mu zrušil azyl poté, co na začátku měsíce Assange zveřejnil dokumenty o rodině ekvádorského prezidenta. Ten ale tvrdí, že Assange přišel o azyl proto, že porušoval mezinárodní úmluvy a pravidla provozu ambasády. Co s mužem, o kterého usilují USA kvůli zveřejnění citlivých informací o válkách v Iráku a Afghánistánu, bude dál? Stay tuned.

partner Forbes Espressa
Reklama
Nepromokavý oblek či plášť? Inovativní řešení italského výrobce tkanin Loro Piana exkluzivně v Krejčovství Blažek.

Máte 5 minut?

Na scénu přichází… Netflix si má začít dávat bacha. Do přímého souboje proti němu nastupuje Walt Disney se svou streamovací službou, kterou chce ohrozit právě dominanci Netflixu. Disney+ má cílit na rodiny a podobně jako její vzor přinese jak seriály a filmy, tak plánuje produkovat i vlastní velká díla. A nakonec chce přetáhnout některé pořady právě od Netflixu. Ve čtvrtek představil Disney svůj plán investorům, nový projekt by se měl rozjet nejspíš od podzimu. Tak uvidíme.

Alexa naslouchá. A není sama. Spolu s ní poslouchají i tisíce zaměstnanců Amazonu po celém světě (od Bostonu po Rumunsko) to, co uživatelé služby Amazon Echo Alexe říkají. Agentura Bloomberg zjistila, že z vybraného vzorku nahrávek pak přepisují hlasové záznamy lidí. Amazon okamžitě reagoval s tím, že cílem je zlepšit fungování Alexy. Nikdo ze zaměstnanců prý nemůže rozklíčovat, kdo v nahrávkách hovoří, a údaje jsou tedy v bezpečí. Hmm.

Tak tedy ne. Tesla zařazuje zpátečku a brzdí své velkolepé plány na rozšíření největší fabriky na výrobu baterií na světě Gigafactory 1. Se svým partnerem a zároveň specialistou na baterie – společností Panasonic – ale tenhle projekt, v jehož rámci se měla kapacita továrny zdvojnásobit, nyní zastavili. Na vině jsou jednak finanční potíže Tesly, klesající marže na bateriích, ale i nejistý vývoj poptávky po elektroautech.

Máte 10 minut?

A ven! Přes 40 milionů lidí z celého světa používá sociální síť, která nechce lidi držet u obrazovek a mobilů. Jmenuje se Strava a umí sledovat třeba běh, plavání nebo jízdu na kole. Svoje výsledky pak může člověk sdílet, porovnávat nebo se hecovat s ostatními o co nejlepší výkon. Každý měsíc přibývá skoro milion lidí, kteří se ke Stravě přidávají. Její šéf James Quarles, který vedl Facebook pro Evropu a pracoval i v Instagramu, vysvětluje, proč nás tahle sociální síť chce dostat ven. Vamos?

Kam letíš? Na letiště. Singapur představil novou budovu letiště se 40 metrů vysokým vodopádem, terasovitými zahradami na čtyřech patrech a asi 1400 stromy. Komplex Jewel, který je napojený na současné terminály letiště Changi, se stavěl čtyři roky. Cílem miliardové investice je přilákat lidi do Singapuru a udělat z letiště samotného příjemnou destinaci. A jistě, kromě stromů nechybí ani téměř 300 obchodů a restaurací.

Jde to i bez kávy… tvrdí Švýcaři. Tamní vláda chce zrušit nouzové zásoby kávy, které držela po desetiletí pro případ války nebo přírodních pohrom. Zatímco rýže, cukr, olej nebo krmivo pro zvířata jsou prý stále životně nezbytné, pro kávové boby to už neplatí. „Káva nemá žádné kalorie a nepřispívá z fyziologického pohledu k zajištění výživy,“ uvedla švýcarská vláda. Nelíbí se to nejen dodavatelům zásob kávy (ty mají stačit na tři měsíce pro celou alpskou zemi), mezi něž patří například Nestlé, ale třeba i web Quartz vysvětluje, že káva sice nemá kalorie, ale klíčová je pro naši psychiku. Víme.