skip to main content

MacKenzie Bezos se upsala Buffettovi s Gatesem a rozdá půl jmění

Máte 1 minutu?

MacKenzie Bezos, třetí nejbohatší žena světa, se stala dalším signatářem výzvy Giving Pledge, za níž stojí Warren Buffett a manželé Gatesovi. Dáma, která se nedávno rozvedla se zakladatelem Amazonu, přislíbila, že aspoň polovinu ze svého majetku v hodnotě 35 miliard dolarů dá na charitu. Spolu s ní se dobročinnosti upsali i zakladatel WhatsAppu Brian Acton nebo Brian Armstrong z kryptoměnové burzy Coinbase. Buffettovu iniciativu už podpořilo 200 miliardářů včetně titánů jako Mark Zuckerberg nebo Michael Bloomberg. Ten největší, MacKenziin exmanžel Jeff, ale zatím chybí.

Kancléřka. Dva dny po volbách do europarlamentu, které narušily čtyřicetiletou dominanci křesťanských demokratů a socialistů nad hlavními institucemi EU, se rozhodla promluvit nejmocnější žena světa – německá kancléřka Angela Merkel. V rozhovoru pro slavnou reportérku CNN Christiane Amanpour připustila, že Evropa stojí na křižovatce kvůli přízrakům minulosti jako antisemitismus, které se opět dostávají na světlo. Svým nástupcům pak doporučila, že by se měli inspirovat u zelených a víc sázet na ekologická témata. A kdo by měl řídit Evropskou komisi, o což se po víkendu rozehrál složitý politický boj? No přece křesťanský demokrat… V Paříži nemají radost.

Největší byznysovou událostí posledních dní jsou námluvy Renaultu a Fiatu. A jak píše deník Wall Street Journal, klíčovou roli v plánech na vznik třetí největší automobilky světa sehrály dvě tragické události: jednak loňský skon Sergia Marchionneho, jednak zatčení Carlose Ghosna. Když tato dvě ega zmizela ze scény, měl prý nový šéf Fiatu John Elkann mnohem snadnější manévrovací prostor.

partner Forbes Espressa
Reklama
Potrpíme si na dvě věci – luxus a zatraceně dobrý zvuk. V unikátním showroomu v centru Prahy vám nabídneme luxusní audio a video vybavení nejvýznamnějších světových značek, a to v šesti poslechových místnostech.

Máte 5 minut?

MobilTok. Jestli dnešní mládež něčím žije, není to Twitter ani Facebook a už ani Snapchat, nejvíc in je momentálně hudební appka TikTok. Patří čínské společnosti ByteDance, jejíž tržní hodnota se díky stovkám milionů uživatelů po celé planetě pohybuje kolem 75 miliard dolarů. Firma se nyní rozhodla, že zkusí to, kde jiní pohořeli – vyvíjí vlastní mobil. Analytici sice o perspektivnosti takového kroku pochybují, když se ale podíváte na oddanost pubescentů této streamovací službě, tak kdoví…

Dcera a koně. Má bohatého a vlivného otce, který ji od dětství podporoval v její vášni – vždycky chtěla být u koní. A v jejím parkurovém umění ji podporuje dodnes, když už je z ní špičková mezinárodní závodnice. Zní vám to povědomě? Jasně – řeč je přece o Jessice Springsteen, dceři Bruce Springsteena. Nebo jste snad mysleli někoho jiného?

Tadeáši Kriebelovi je třiadvacet, studuje Matematicko-fyzikální fakultu UK a hraje světovou třídu v šachu. Jeden z nejlepších hráčů své generace se umístil v našem aktuálním žebříčku 30 pod 30 i proto, že loni zvítězil v Brazílii na akademickém mistrovství světa. Stejně jako se umí ponořit do šachu a programování, je také vášnivým čtenářem. Jaká kniha mu pomáhá naladit se na správnou vlnu, když se mu zrovna moc nedaří? Snídaně u Tiffanyho od Trumana Capoteho.

Máte 10 minut?

Zase ten Google. Špatných zpráv není nikdy dost. To si teď musí říkat v centrálách technologických korporací ze Silicon Valley, jež se dostávají pod čím dál větší mezinárodní tlak. A nejčastěji se to týká dvou velkých jmen – Facebooku nebo Googlu. Právě na ten se nyní zaměřili reportéři New York Times. A zjistili, že firma, která se ráda chlubí tím, jak inspirativním zaměstnavatelem je, ve skutečnosti zaměstnává víc agenturních pracovníků než těch kmenových a že se k nim chová mnohem hůř, než by aspoň její pověsti odpovídalo.

HBO v poslední době boduje. Po úspěšné osmé sérii Hry o trůny se teď všude řeší její seriál Černobyl. Za pozornost ale stojí dlouhodobě i její dokumentární tvorba. Nejnovějším přírůstkem v její videotéce je dokument o sice neúspěšné, ale inspirativní kampani texaského kongresmana Beta O’Rourka, který je dnes jedním z uchazečů o demokratickou nominaci na prezidenta. Na Netflixu je zase k dispozici dokument o jiném fenoménu zaoceánské politiky posledních měsíců – newyorské poslankyni Alexandrii Ocasio-Cortez.

Za jakou cenu? Ta fotka obletěla minulý týden celý svět – fronta horolezců čeká pod vrcholem Mt. Everestu, až na ně přijde řada. Letos tam i kvůli návalu turistů zemřelo už 11 lidí. A jak dokládá článek Washington Post, není se moc čemu divit. Vždyť nepálské úřady od ledna vydaly bezmála 400 povolení k výstupu, zdaleka nejvíc v historii. Inu, byznys je byznys.