skip to main content

Billy na zkoušku? IKEA už nebude nábytek jen prodávat, ale i půjčovat

Máte 1 minutu?

Půjčovna. IKEA vymýšlí nové obchodní modely, které by jí měly zajistit slibnou budoucnost. A jelikož teď všichni slyší na ekologii, přišla s tím, že začne vedle prodeje nábytek i půjčovat (paywall). Pilotní projekt, v jehož rámci bude možné si zapůjčit cokoliv od kancelářských židlí po kuchyňské skříňky, by se měl rozběhnout během února ve Švýcarsku.

Král na odchodu. Dluhopisový král Bill Gross se rozhodl, že je čas na důchod. Legendární investor se po více než 40 letech v oboru stahuje do ústraní a věnovat se bude už jen svým osobním pohledávkám a charitě. Snad mu to bude stačit, byly doby, kdy měl tenhle 74letý pán na starosti i dva biliony dolarů.

Baterie nad zlato. Tesla potřebuje snížit výrobní náklady svého lidového elektromobilu Model 3, a jelikož na to momentálně má, tak se rozhodla, že si koupí slibného kalifornského výrobce elektrobaterií Maxwell Technologies (paywall). Za 100 procent akcií firmy, mezi jejíž klienty patří Geely, Lamborghini nebo General Motors, dá 218 milionů dolarů.

partner Forbes Espressa
Reklama
Forbes vás zve na první středoevropský summit 30 pod 30. Všichni čeští, slovenští a maďarští alumni výběru 30 pod 30 pod jednou střechou, 12. dubna 2019 ve Staré tržnici v Bratislavě. Konference, diskuse, networking, inspirace a spousta mladé energie. Lístky jsou právě v prodeji a my vám k nim nabízíme zvýhodněnou cenu ročního předplatného Forbesu.

Máte 5 minut?

Je to v suchu. Výsledky za poslední čtvrtletí loňska oznámil už i Alphabet a i papírová matka Googlu překonala očekávání. Zisk, který meziročně poskočil o 20 procent na skoro 40 miliard dolarů, táhne už klasicky reklama ve vyhledávači a na YouTube, samotnému Googlu pak rostou cloudové služby i prodej hardwaru a segment Other bets zůstává i nadále chudým příbuzným. Prostě klasika, která fanfáry nevyvolala.

Pá pá. Dánsko se rozhodlo, že rozjede vlastní potyčku s Huaweiem a ze svého území nechalo vyhostit dva jeho zaměstnance. V království prý pobývali nelegálně a úřady na to přišly během údajné rutinní inspekce v kodaňských kancelářích Huaweie.

Pamatujete se ještě? Facebooku je 15 a 15 let je ve světě technologií něco jako věčnost. A tak není divu, že se sociální síť změnila k nepoznání. Některé služby se Facebooku nesmírně povedly, jiné ale skončily v zapomnění, ať už jako okamžité propadáky, nebo jako odrazy doby, o které postupně opadl zájem. Nepátrejte v paměti, my vám je připomeneme.

Máte 10 minut?

Čtěte klasiky. Ondřej Kobza provozuje kavárny, opravuje střechu paláce Lucerna, do ulic rozmisťuje piana, šachové stolky nebo poesiomaty, a kdyby nikdy nečetl Nietzscheho, tak by prý nikdy neměl pocit svobody a odhodlání se do toho všeho pustit. Zkusíte to taky?

Prostě umřel. Největší kanadská kryptosměnárna QuadrigaCX není schopná vyplatit cca 190 milionů dolarů, které mají její klienti uložené v tzv. zlatém trezoru. Tedy na místě, kde mají být bezpečně schované před hackery. Do virtuální pevnosti se nikdo nenaboural, problém je v tom, že jediný, kdo znal přístupové heslo, byl zakladatel Quadrigy. A ten zemřel, aniž by ho někomu prozradil. Au.

A děti plánujete? I když i v Česku platí při pracovním pohovoru tahle otázka za diskriminační, není výjimkou, že od potenciálního zaměstnavatele přiletí. Nejlepší je proto přijít s dokonalou odpovědí a dotěrného HR trochu utřít. Tady je malý návod, jak je zformulovat. A už se těšíme, až o tom nebudeme muset psát.