skip to main content

Bitcoin letí nahoru jak fénix z popela. A daří se i dalším kryptokonkurentům

Máte 1 minutu?

Odpálíme to dobrou zprávou (aspoň pokud vám ve virtuální peněžence chřestí kryptoměna) – hodnota bitcoinu na začátku týdne poskočila o 10 procent a přiblížila se svému historickému maximu z roku 2017. Daří se i kryptokonkurentům litecoinu a etheru. Investoři mají nicméně stále v čerstvé paměti bolestný loňský rok, takže se – jako ostatně vždycky – uvidí.

Je na malinách. Sezonní sběrače ovoce ze střední a východní Evropy v Británii možná nahradí roboti. Tamní vědci totiž právě uvedli do provozu prvního robota na sběr malin v dějinách lidstva. Umělý sběrač by měl být schopen natrhat za den až 25 000 malin, což výrazně předčí průměrného lidského sběrače se zhruba 15 000 malin v košíku za osmihodinovou směnu. Kolik takový elektronický pracant (kterého otestovali i na květáku a bramborách) bude stát, kdy se začne jeho provoz vyplácet a kam to všechno povede, zjistíte tady.

Nesahat, nenapájet. Věděli jste, že nejvíc bakterií v letadle nenajdete na záchodovém prkýnku, ale uvnitř kapsy na sedadle před vámi (a v jejím obsahu)? Možná ano. Ale že byste na letišti neměli používat veřejné nabíjecí USB stanice? Tady se dozvíte proč.

partner Forbes Espressa
Reklama
Průběh implementace firemního softwaru rozhoduje o tom, zda získáte skutečně fungující informační systém, který firmě pomůže efektivně podnikat a neplýtvat zdroji. Jak na to, aby firma implementací hladce proplula a byla s jejím postupem i výsledkem spokojena? V ABRA Software jsme pro vás sepsali 10 tipů, které se nám za 28 let spolupráce se zákazníky osvědčily. Přečíst tipy

Máte 5 minut?

Jak se žije u jádra. Jestli sledujete aktuální seriál HBO Černobyl, možná vás bude zajímat i to, jak se žije v někdejším sovětském „atomogradu“, když zrovna jeho reaktor nevyletí do luftu a neozáří půlku Evropy. Ve stejné době jako Černobyl (na začátku 70. let) postavili Sověti jadernou elektrárnu také v Metsamoru v Arménii, která tehdy byla součástí SSSR. Shodou okolností v zóně častých zemětřesení (jak Arméni tragicky pocítili třeba v roce 1988, dva roky po výbuchu Černobylu, kdy devastující otřesy stály životy 25 000 lidí). Metsamorská elektrárna nicméně funguje dodnes. Vaší pozornosti doporučujeme taky oficiální podcast od tvůrců atomového seriálu, případně další lahůdky pro vaše uši, které vám pravidelně přinášíme v rubrice Forbes Walkman.

Hokeje jsme si v posledních dnech užili až až, nejbližší velká cena v ploché dráze ve slovinském Kršku se jede až v sobotu, takže pojďme chvilku v mezičase věnovat kopané. Konkrétně čtyřem americkým hráčkám, které společně rozjíždějí byznys. Začnou prý u oblečení, ale chtěly by zahrnout i beauty a wellness produkty a technologické hračky. Nic neobvyklého, řeknete si. Fotbalistky ale zároveň chtějí kromě zisku především vytvářet i příležitosti pro ženy a příslušníky různých menšin v byznysovém, primárně muži ovládaném světě. A zdá se, že to myslí vážně. Tři ze čtveřice obchodních společnic totiž patří mezi 28 hráček, které nedávno zažalovaly americkou fotbalovou asociaci z genderové diskriminace.

Největší firmy na burze. Magazín Forbes je proslulý svou tradicí sestavování různých byznysových žebříčků. V tom aktuálním, Forbes Global 2000, přináší přehled největších veřejně obchodovaných společností světa. A jeho čerstvé vydání nabízí některá zajímavá překvapení.

Nekouřit, zahřívat. Elektronické cigarety a další alternativy kouření tabáku jsou momentálně jedním z výrazných trendů. Světová tabáková jednička Philip Morris Int. sází na výrobek zvaný IQOS, se svou bezkouřovou „cigaretou“ ale musí čelit řadě konkurentů. Špičkové vědce se do svých řad snaží nalákat jeden z nich, společnost Juul, která vyrábí v USA masově populární vaporizér. Firmě ovšem nejde nábor mozků tak snadno, jak by si představovala.

Máte 10 minut?

Píva našich předků. Trendy na trhu s alkoholem nejsou možná tak revoluční jako u tabákových výrobků, nicméně platí, že dneska můžete svlažit rty opravdu v lecjakém drinku. Je libo vikingské pivo? Nebo starozákonní? Nebo oblíbený porter George Washingtona? Není problém. Obraťte se na pivního archeologa.

Hodný Tchaj-wan. Že je klimatická krize dost možná nejpalčivějším problémem současnosti, si myslí hodně lidí. Ve velmi depresivním výhledu, který v této otázce všeobecně panuje, je osvěžující narazit na pozitivní příklad. Tentokrát pro něj musíme až na Tchaj-wan. Ještě nedávno se mu přezdívalo Ostrov odpadků, dnes patří s 55 procenty recyklovaného odpadu mezi ekologicky nejuvědomělejší země světa a celkovou produkci odpadů snížil o třetinu.

Volno podle návodu. A jestli náhodou máte místo deseti minut volný celý den, hlavně si ho nezapomeňte skutečně vybrat. Ukázalo se totiž, že lidi ve svých dnech volna posílají jen o 40 procent míň e-mailů než v běžný pracovní den. Tady je pár tipů, co s několika hodinami času podniknout: užijte si jídlo s rodinou nebo si dejte do kupy své osobní finance. Nebo nedělejte vůbec nic. Jen čtěte Forbes.